Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Oğuz Türklerinin Turandan İran'a Geçişi

Burada Büyük Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Oğuz Türklerinin Turandan İran'a Geçişi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 Ara 2010, 22:41

TURANDAN İRAN'A GEÇİŞ

Selçuk'un emri altında bulunan Oğuz kitlelerinin içten ve dıştan artışı neticesinde, Cend ve çevresinin sürüleri için dar gelmeğe başladığını görüyoruz. Sürülerine otlak bulmak gayesiyle, gördüğümüz gibi, bir taraftan fetih suretiyle başka yönlerde arazisini genişletmeğe uğraşan Selçuk, bir taraftan da komşu büyük devletlerin müsaadesiyle bazı otlaklar elde etmeğe çalışıyordu. Bunda her iki tarafın da menfaati olduğu için, karşılıklı rıza esasına dayanan bir anlaşma ile Samanlı Devleti Selçuklu Oğuzları'na Buhara yakınlarındaki Nur kasabasında sürülerini otlatma müsaadesi verdi (985 - 986) Bu müsaadeye karşılık, Selçuklu Oğuzları, Samanoğulları sınırlarını, bu sınırların ötesinden gelecek diğer Türk istilalarına karşı müdafaa vazifesini üzerlerine alacaklardı.

Görülüyor ki, Samanoğulları Devleti ile Selçuklular birbirlerini oldukça erken tanımışlar ve münasebete girişmişlerdir. Fakat öyle görünüyor ki, Nur kasabasındaki otlaklardan faydalanan daha ziyade Arslan ve maiyeti idi. Zira, ister iç gelişme sebebiyle olsun, isterse Selçuk'un, kendisine halef tayin ettiği Mikail'in ölümü ile oğulları Tuğrul Bey'le Çağrı Bey"e hususi bir ihtimam göstermesi sebebiyle olsun, Arslan'ın şahsına bağlı Oğuz kitleleriyle babası Selçuk' -tan daha erken zamanlardan itibaren ayrı yaşadığı görünüyor.

Yine öyle görünüyor ki, Mikail'in ölümü üzerine ister istemez Arslan'ın Selçuklu ailesinin başına geçmesi «olupbittisi»ni kabul etmiş bulunan Selçuk, büyüdükçe, yetim Tuğrul ve Çağrı Beyler'de şeflik kabiliyetinin mevcut olduğunu görmüş, ihtiyarlığın da tesiriyle kanaatlerini değiştirmiş ve ailenin başına Tuğrul ile Çağrı'yı geçirmek istemiş veya gerçekten geçirmiştir.

Elimizde kafi delil bulunmadığı için kesin neticelere varamadığımız bu mesele hakkında verdiğimiz izahatı özetlersek diyebiliriz ki, Selçuklu ailesi arasında ilk buhran daha Selçuk'un sağlığında başgöstermiştir. Selçuk'un meseleyi büyük oğlu Mikail'in çocukları Tuğrul Bey'le Çağrı Bey lehine halletmeğe karar vermesi, aile arasında bu sırada, yani Selçuk sağ bulunduğu sürece bir mücadelenin patlak vermesine sebep olmamışsa da, taraflardan Arslan'ın küskünlüğünü ve babası Selçuk'tan ayrı aşamasını mucip olmuştur. Daha sonra ise, göreceğimiz gibi, aynı Arslan'ın esir düşmesi ve hapiste ölümü, Tuğrul Bey'le Çağrı Bey 'in, ailenin başına geçmeleri için meydanı boş bırakmıştır. Fakat Arslan'ın çocukları aile reisliğinin, babası dolayısiyle, kendilerine ait olduğu davasından hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir ki, imparatorluk yıkılıncaya kadar devam eden bu iddianın bundan sonraki belirtilerini sırası geldikçe göreceğiz.

Kaynakça
Kitap: BÜYÜK SELÇUKLU İMPARATORLUĞU TARİHİ Cilt : I KURULUŞ DEVRİ
Yazar: Mehmet Altay KÖYMEN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Büyük Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir