Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Mısır, Kuzey Afrika ve Yemen'de Oğuzlar

Burada Büyük Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Mısır, Kuzey Afrika ve Yemen'de Oğuzlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 05:45

Mısır, Kuzey Afrika ve Yemende Türkmenler:

"Oğuz ili köçüb yürümedük yol bar mu İvin ttutub olturmadık yurt bar mu"
(Şecere-i Terakime, s. 62)

Suriye Zengi'ler devleti hükümdarı Nureddin Mahmud'un emirlerinden Şir Kuh kumandasında Mısır'a gönderdiği orduda çok sayıda Türkmen de vardı. Hatta 564 (1169) yılındaki sonuncu Mısır seferinde yine Şir Kuh'un kumanda ettiği 15.000 kişilik Zengi'ler ordusundaki bu Türkmenlerin 6000 kişi olduğu bildirilir. Fakat Mısırlılar sadece bu Türkmenlere. değil, Şir-Kuh'un bütün askerlerine toptan el-Guzz (- Oğuz) adını vermişlerdi Mısırlılar daha sonraları Eyyubi askerlerine de el-Guzz demişlerdir. Bu isimlendirme Mısırhlafm Şir Kuh'un askerlerinin, XI. yüzyılda Mısır üzerine bir seferde bulunmuş olan Oğuz beylerinden Atsız Beğ'in askerlerine benzemelerinden ileri gelmiştir. Osmanlı devrinde Mısır'da yaşayan Çerkeslere de el-Guzz denilmesi bu geleneğin yüzyıllar boyunca sürüp gittiğini gösterir.

568 (1172-1173) yılında Emir Şerefeddin Kara-Kuş idaresinde Kuzey Afrika'da, fetihlerde bulunan ve Tunus'daki meşhur Koyruvan şehrinde Eyyublular adına hutbe okutan Türkler de aynı adla (el-Guzz) anılmışlardır. Bu, aynı husus ile ilgilidir. Değilse gerek Şerefeddin Kara-Kuş, gerek ondan sonra Magribe gönderilen kumandanlar (mesela Boz-Aba), Eyyublu hanedanından Takiyeddin Ömer'in memlükleri idiler ve Kuzey Afrika'ya onun tarafından yollanmışlardı. Ancak bu emirlerin askerleri arasında Türkmenlerin bulunması imkansız değildir.

488 (1095) yılında Türk Şahmelik'in 100 atlı ile Mısır, Trablus Garb ve Tunus'ta maceralı bir hayat geçirdiği daha önce söylenmişti.
Yukarıda sözü edilen Şerefeddin Kara-kuş, buyruğunda pek az Türk olduğu halde göçebe Arabları da ittifakına alarak Trablus'u ve Mehdiye'den başka bütün Tunus'u feth etti. sonra bunlardan bir bölük, Muvahhidlerden Ebu Yusuf Yakub'un hizmetine girdi. Gerek bu hükümdar gerek halefleri zamanında onlardan bazıları mühim mevkilere çıkarıldılar. Mesela Guzz emirlerinden Şaban'a İspanya'da 7.000 dinar geliri olan bir dirlik verilmişti.

Mısır'a, gelen Türkmenler arasında Resul lakabı İle anılan Muhammed oğlu Harun adlı bir Türkmen beyi de vardı. Resul, Biçek adlı bir Türkmen oymağına mensup idi. Bu Türkmen oymağı hakkında hiç bir bilgiye sahip değiliz. Selahaddin-i Eyyubi kardeşi Turan-Şah'ı 569 (1173-1174)'da Yemen'e gönderdiğinde Res-ul'un oğulları da onun maiyyetine verildiler. Resul oğulları Yemen'de mühim hizmetlerde bulundular ve gitgide daha büyük mevkilere yükseldiler. Bunlardan Nureddlu, Eyyubiler hükümdarı Melik Mesud 626 (1228-1229) yılında Mekke'de ölünce, Vemen'de hükümdarlığını ilan etti. Bu ülke 859 (1455) yılma kadar onun oğullarının elinde kaldı. Resul oğulları'nın baş şehri Zebid idi. Bu Türkmen hanedanı halka karşı şefkat göstermeleri ve imar faaliyetlerinde bulunmaları ile Yemen tarihinde iyi bir hatıra bırakmışlardır.

Kaynakça
Kitap: OĞUZLAR
Yazar: Faruk SÜMER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Büyük Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir