Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Irak ve el-Cezire'de Oğuzlar

Burada Büyük Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Irak ve el-Cezire'de Oğuzlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 05:43

Irak ve el-Cezire:

Bu ülkede de Türkmenler bilhassa Musul bölgesinde yaşıyorlardı. Sultan Muhammed Tapar ve oğlu Sultan Mahmud zamanlarında Basra'da büyük emirlerden Ak-Sungur ul-Buhari'nin vekili olarak Sungur ul-Bayâti adlı bir emir vardı. Mutadın hilâfına bu emirin kavmi hüviyeti belirtilmemiş olduğundan el-Bayâti nisbesinin bizim Bayat boyundan geldiği hususunda şüphe etmek yerindedir. Fakat bu kelimenin başka bir şekilde izahı da pek mümkün olmuyor. Bağdad'ın güney doğusunda Badaraya vilâyetine bağlı Beyat kasabasının adı ancak XIII. yüzyıldan itibaren görülebiliyor. Bahsedilen emir zamanında Basra'da İsmailli Türkleri ve Bulduklu Türkleri gibi askeri zümreler vardı. İsmailli Türklerinin başı Gız-Oğlu ve Bulduktu Türklerinin başı da Sungur-Alp adlı bir emir idi.

Bağdadta. aynı devirde Bekçiyye emirleri vardı. Bunlar anlaşıldığına göre, şehirdeki sultanlara ve büyük emirlere alt sarayların, konakların ve kışlaların muhafazasına memûr askerlerin (bekçi) kumandanları idiler.

Musul bölgesinde dirliği olan Türkmen beylerinden Kür-Yavı adlı bir emiri tanıyoruz. Kür-Yavı'nın Horasan adlı bir emirin oğlu olduğu biliniyor. Kür-Yavı, Sultan Muhammed Tapar ve oğlu Sultan Mahmud zamanında aşağı Zâb kıyısındaki Bevûzic kalesi ve yöresinin sahibiydi. Sultan Mes'ud devrinde aynı yörenin Kür-Yavı'nın adım bilmediğimiz oğlunun elinde olduğu görülüyor.

Zeilgiler devletinin Türkmen emirlerinden biri de Zeyneddin Ali-i Küçük idi. Zeyneddin Ali uzun yıllar Musul atabeğ devletinin işlerini dirayetle idare ettikten sonra (1167-1168 de) Erbil'e çekilmişti. Zeyneddin Ali, Beg-Tigin'in, o da Muhammed adlı birinin oğludur. Zeyneddin Ali'nin büyük oğlu ve ikinci halefi meşhur Muzaffereddin Gök-Börü (bozkurt) idi. Selaheddin-i Eyyubi'nin eniştesi olan Gök Börü (Kök-Böri) bu devirdeki haçlı savaşlarının en yiğit emirlerinden bir olduktan başka, yaptırdığı hastahane, dullar evi, öksüzler yurdu gibi bir çok tesisler ve halka karşı gösterdiği şefkat ve yardımlar ile de ünü her tarafa yayılmış müstesna bir şahsiyetti.

Kaynakça
Kitap: OĞUZLAR
Yazar: Faruk SÜMER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Büyük Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir