Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kürdistan'da Oğuzlar

Burada Büyük Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Kürdistan'da Oğuzlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 05:35

Kürdistan:

Başhca Şehrizor, Hulvan, Kirmanşah, Dinever yörelerinden müteşekkil olan bu bölgede eskiden beri kalabalık Türkmen toplulukları yaşıyorlardı. Hulvan ve yöresi Melik-Şah devrinde ünlü Türkmen kumandanı Artuk Beğ'in dirliği idi. Burada 495 (1101) yılında Salurlar'dan Kara-Belli (?) adlı bir beğin Annâz oğullarından Suhrâb b. Bedr b. Muhelhil'i mağlub etmesi sonucunda Şehrizor ve Dakuka (Taûk) müstesna olmak üzere Türkmenler bölgenin her yöresini ellerine geçirdiler.

Şehrizor şehri de bir müddet sonra Türkmenlerin hâkimiyetine geçti. Bu şehir ve bölgesi 525 (1130) yılında Türkmen beylerinden Arslan-Taş oğlu Emir Kıfçâk'ın (Kıpçak) elinde bulunuyordu. Emir Kıfçâk'ın uzak yalan bütün Türkmenler üzerinde büyük bir nüfuzu vardı. Her taraftan koşup gelen Türkmenler onun etrafında toplanıyorlardı. 525 (1130) yılında Irak Selçukluları sultanı Mahmud'un ölümü üzerine, 526 (1131)'da kardeşlerinden Mes'ud saltanatı ele geçirmek maksadiyle asker toplamak için emir Kıfçak'ın yanma gelmişti. Burada 10.000 atlı toplayan Mes'ud Bağdad üzerine yürüdü.

Daha önceleri, 516 yılının sonlarında (1123) Abbasi halifesi el-Müsterşid Hille Arab emiri Dubeys b. Sadakanın tecavüzlerini önlemek için, etraftaki emirlerden yardım istemiş ve bunlardan Bitlis emiri Toğan-Arslan, Saltuk-oğulları, Buka-oğulları ve Kıfçâk ile kardeşleri Bağdad'a gelmişlerdi.

Musul hâkimi Ak-Sungur oğlu İmadeddin Zengi, komşu emirleri itaat altına almadan Haçlılafa. karşı başarı ile mücadele edilemiyeceğini anlamıştı. Bu sebeble 534 (1139-1140) yılında Zengi, Kıfçak'ın elinden Şehrizofu almış ve Kıfçak'ı kendine tâbi kılmıştı. Bununla beraber Şehrizor bölgesinde mühim bir yöre Kıfçak'ın elinde kalmış ve bu yöre uzun bir zaman onun adiyle (vilâyetul Kıfcakiyye) anılmıştı.

Kıfçak'ın İki oğlunu tanıyoruz:

Mes'ud ve Takub. Mes'ud'un Ziyâeddin ve Takub'un da İzzeddin Hasan adlı oğullan vardı.

Musul'un kuzeyindeki Malatiye kasabasının hâkimi olan Ziyâeddin 569 (1173) yılında Suriye hükümdarı Nureddin Mahmud'un yanına geldi. Selaheddin-i Eyyûbi, 585 (1189) yılında büyük emirlerinden Fâriseddin Küş-Toğdı (Güç-Doğdu)'yı Şehrizor ve bölgesine tayin etti. Küş-Toğdı, Kıfçak'ın torunu İzzeddin Hasan'ın kız kardeşi ile evli idi. Sultan da Küş-Toğdı'yı bilhassa bu hısımlık dolayısı ile Şehrizor vâllliğine göndermişti.
Son Selçuklu sultanı Tuğrul'un Atabeg Kızıl-Arslan ile arası açılmış ve onunla mücadele edebilmek için İzzeddin Hasanın yanma gelmişti. İzzeddin Hasan, pek genç yaşta olan Sultan Tuğrul'a elinden gelen yardımı yaptı. Tuğrul onun kız kardeşi ile evlenmişti. Beraberce Azerbaycan'a gidip oradaki Türkmenler'den mühim bir kuvvet topladılar ise de, Kızıl-Arslan'a karşı mücadelede başarılı olamadılar.

İbn ul-Esir'in bir kaydından, Türkmen Kıfçakoğulları'nın XIII. yüzyılın ilk yıllarına kadar Şehrizor bölgesinde varlıklarım devam ettirdiklerini öğreniyoruz.

Kaynakça
Kitap: OĞUZLAR
Yazar: Faruk SÜMER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Kürdistan Oğuzları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 05:42

Kıfçak Oğulları Soykütüğü

Türkmen Arslan - Taş
****
Kıfçak
****
Ziyâeddin Mes'ud (Maleteya emin 1173'de hayatda)****Gâzi
********
****Yakub
********
Izzeddin Hasan (1190'da hayatda) Kızı****(Şehrizor vâlisi Küş-Toğdi nın karısı) Kızı(Son Selçuklu sultanı III.Tuğrul'un hâtûnlarından)


Kürdistan bölgesinde kalabalık bir Yıva topluluğu da yaşıyordu. İmaduddin Zengi bu Yıvalardan bir kısmını Yaruk adlı beyleri ile beraber Kuzey Suriye'ye getirip Haçlı ucunda yerleştirdi. Kürdistan bölgesinde kalan Yıvalar ise, Berçem ve oğullarının idaresinde, siyasi bir kuvvet olarak varlıklarım Moğol devrine kadar devamlı sürdürdüler.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Büyük Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir