Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Fars ve Huzistan'da Oğuzlar

Burada Büyük Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Fars ve Huzistan'da Oğuzlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 05:34

Fars ve Huzistan:

Selçuklu hükümdarları anayurttan göçüp gelen Türkmen kümelerinin uçlara gitmelerini teşvik ettikleri gibi, devlet hâkimiyetinin kuvvetle yerleşemediği, Kürd, Lur gibi savaşçı unsurların yaşadığı dağlık, kapak, kıyı bölgelerinde yurd tutmalarını da müsamaha ve belki memnunlukla karşılamakta idiler. XII. yüzyılda, Türkmenler umumiyetle ya uçlarda ya da bu gibi yerlerde görülmektedir. 1135 yıllarında Fars ülkesinde Salgurlar, Huzistan' da da Avşarlar yaşamakta idiler. Bunların buralara çok yalan zamanlarda Seyhun boylarından kopan bir Türkmen dalgası içinde geldikleri anlaşıkyor. Yine bu esnada Yıva boyundan pek mühim bir kısmın da Şehrizor taraflarında yaşadığını biliyoruz ki, bunların da bu yeni gelen kümeye mensub olmaları muhtemeldir.

Salur boyuna mensup bulunan Kara-Bellilerin şehrizor yöresinde varlıklarını uzun müddet sürdürdükleri anlaşılıyor. Zengiler devletinin büyük kumandanlarından Şir Kûh'un 1169'daki son Mısır seferine bu aileden veya topluluktan Şemseddin el-Kara-Belli de katılmıştır. Şemseddin Kara-Belli Mısır'dan Yemen'in fethine gönderilen emirler arasında bulunmuş ve Yemen'de cereyan eden siyasi olaylara karışmıştır. Emir Şemseddin Kara-Beli Türklerin başı (reis) olarak anılıyor. Kaynakta nisbe daima Karabelli şeklinde harekelenmiştir. Kara Belliler hakkında daha fazla bilgiye sahip değiliz. Bağdad'dan Meraga'ya giden ana yol üzerinde Dinever ile Meraga arasındaki ünlü bir geçit. Moğol devrine kadar Derbend-i Kara-Belli adiyle anılmıştır.

Fars'daki Salgurlar, yukarıda zikredilen tarihten bir kaç yıl sonra, bir Ata-Beğ devleti kurdular. Avşarlar'a gelince, onlar da Yakub ile Şumla lâkabı ile tanınmış Güç-Toğan oğlu Ay-Doğdu ve onun oğulları idaresinde Huzistan'da bir müddet hâkim oldular.

Kaynakça
Kitap: OĞUZLAR
Yazar: Faruk SÜMER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Büyük Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir