Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Mangışlak'ta Oğuzlar

Burada Büyük Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Mangışlak'ta Oğuzlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 05:32

Mangışlak:

Hazar Denizinin kuzey kısmının doğusunda bulunan bu yarımada evvelce Siyah Küh adını taşıyor ve X. yüzyılın ilk çeyreğinde orada insan yaşamıyordu. İşaret edilen zamanda Oğuzların kendi aralarında vuku bulan bir çekişme sonucunda bir Oğuz kümesi bu yarım adaya gelip yurt tutmuştu. Şüphesiz yine aynı yüzyıldan XIV. yüzyıla kadar buraya Seyhun boylarından sürekli olarak göçler yapılmıştır. Daha X. yüzyılın ikinci yansında burası Cebel Bankışla adiyle anılır. Kaşgarlı'da yarım adarım adı Mân Kışlâg şeklinde geçer.

İbnü'l-Esir de Manğışlak bir şehrin (medinetü Mankaşlag), Yakut'da da (Mankaşlağ şeklinde) berkitilmiş bir kalenin adı olarak zikredilir. XII. yüzyıla alt vesikalarda bu adının adı şeklinde geçtiği görülür. Moğol istilasından soma ise, yanmada Mankışlağ umumiyetle Mankışlak ve Mankışlak şekillerinde yazılmıştır.
Alp Arslan devrinde Marıkışlakta yaşayan Türkmenlerin bir devletleri olduğu anlaşılıyor. Bu devletin başında Kafşut adlı bir bey bulunuyordu. XI. yüzyılın sonlarında Manğışlak hakimi melik unvanı İle anılıyor. İbntt'l-Esir'e göre Atsız daha babası Harizm Şah Muhammed'in sağlığında, 1128 yılından önce, Manğışlak şehrini zapt etmiştir.

Türkmenler yiğitçe savaşmışlar ve devletlerini korumak için ellerinden gelen her türlü gayreti göstermişlerdir. Atsız Manğışlak'ta çok kan dökmüş ve bu ülkeyi yakıp yıkmıştır. Bu olayı anlatan arabça bir şiir bize kadar gelmiştir.

Selçuklu hükümdarı Sultan Sancar, Atsız'ın öz kavminin yaşadığı ve kendi imparatorluğuna bağlı Mangışlak'ı kan ve ateş saçarak ele geçirmesine ses çıkarmamıştı. Fakat sonra Atsız kendisine isyan edince onu İslâm'ın iki ucu olan Mangışlak ve Cend'de masumların kanını dökmek, gazileri yok etmekle suçladı.

Atsız'ın Mangışlak'ı hakimiyeti altına alması Mangışlak Türkmenlerinin tarihlerinde mühim bir dönüm noktası olmuştur. Gerçekten bu hadise neticesinde Mangışlak Türkmenleri istiklallerini kaybetmişler ve "raiyyet" yani vergi veren tebaa durumuna düşmüşlerdir.

Kaynakça
Kitap: OĞUZLAR
Yazar: Faruk SÜMER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Büyük Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir