Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Harezmşah Harun'un Ölümü İle Ortaya Çıkan Şartlar

Burada Büyük Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Harezmşah Harun'un Ölümü İle Ortaya Çıkan Şartlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 Ara 2010, 23:26

HaREZMŞAH HaRUN'UN ÖLÜMÜ İLE ORTAYA ÇIKAN ŞARTLAR VE SELÇUKLULAR

Plan başarı ile uygulandı ve Harun öldürüldü (13 Nisan 1035/2 Cemazivelahir 426).

Görülüyor ki, Gazneliler Devleti'ni bu sırada meşgul eden iki dış meseleden birisi, siyasi suikast yoluyla halledilmiştir.
Fakat Harezm, Gazneli hakimiyetine sokulamamıştır. Gerçekten, Harun'un öldürülmesinden sonra böyle bir teşebbüs başarısızlıkla neticelenmiştir. Bu itibarla bu suikast, Gazneliler Devleti bakımından Harezm meselesinin cezri şekilde halledilmiş olduğu manasına gelmemektedir.

Nitekim öldürülen Harun'un yerine kardeşi İsmail geçirilmiştir (12 Mayıs 1035/29 Cemaziyelahir 426). Bu itibarla meselenin bitmediğini Su İtan Mesud da kabul etmektedir:

Yapılan araştırma Harezm meselesinin, bundan sonra da ancak kılıç ve «siyaset» ile halledilebileceğini göstermiştir. Bu suretle yeni hükümdarın barış yoluyla itaat altına alınmasının mümkün olmadığı anlaşılmış oldu. Bizzat kaynağın diliyle «Horasan'da, Rey'de, ve Hindistan'da (uğraşılacak) bir çok önemli işler dururken hükümdar bir de Harezm işinden (dolayı) ümitsizliğe düştü».

Bu ifadeden, bu sırada bu dış meseleden başka Gazneliler Devleti'ni meşgul eden iç meselelerin neler olduğunu ve bunların başında hangi meselenin geldiğini (Türkmenler meselesi) öğrenmiş bulunuyoruz ki, bu hususta esas konumuzla ilgisi ölçüsünde ayrıca bilgi vereceğiz.
Şimdi Harun'un öldürülmesi ve yerine kardeşi İsmail'in geçmesiyle husule gelen yeni siyasi şartlar karşısında Selçuklular'ın durumunun ne olduğunu araştıralım.

Kaynakça
Kitap: BÜYÜK SELÇUKLU İMPARATORLUĞU TARİHİ Cilt : I KURULUŞ DEVRİ
Yazar: Mehmet Altay KÖYMEN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Büyük Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir