Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tutanak

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 154

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Tutanak

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Kas 2011, 19:35

Tutanak
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 154


Resim

Mısır Arap Cumhuriyeti (MAC) Cumhurbaşkanı Sayın Hüsnü Mü-barek, Iran Cumhurbaşkanı Sayın Seyid Muhammed Hatemi adına Iran Dışişleri Bakanı Kamal Harrazi ve MAC Dışişleri Bakanı Amr Musa tarafından Suriye adına getirilen mesajların ışığında, terörizmle mücadelede işbirliği konusunu görüşmek üzere, isimleri ilişik listede (Ek 1) kayıtlı Türk ve Suriye heyetleri 19-20 ekim 1998 tarihlerinde Adana'da bir araya gelmişlerdir.

Toplantıda Türk tarafı, gelinen noktada ilişkilerde yaşanan gergin-liğin giderilebilmesi için Mısır cumhurbaşkanına sunulan Türk talep-lerini tekrarlamıştır (bu belge Ek 2'dedir).

Ayrıca, Türk tarafı, MAC aracılığıyla Suriye'den aldığı, aşağıdaki taahhütleri içeren cevabı hatırlatmıştır:

1. Öcalan şu andan itibaren Suriye'de değildir ve kesinlikle Suriye'ye girmesine izin verilmeyecektir.

2. Dışarıdaki PKK unsurlarının Suriye'ye girmesine izin verilmeye-cektir.

3. PKK kampları şu andan itibaren faaliyette değildir ve kesinlikle faaliyete geçmelerine izin verilmeyecektir.

4. Birçok PKK'lı tutuklanmış ve adalete sevk edilmiştir. Listeleri mevcuttur. Suriye bu listeleri Türk tarafına tevdi etmiştir.
Suriye tarafı yukarıdaki hususları teyit etmiştir.

Bunlara ilaveten taraflar aşağıdaki hususlarda da mutabık kalmışlardır:

1. Suriye, topraklarından kaynaklanan ve Türkiye'nin güvenlik ve istikrarını bozmaya yönelik hiçbir faaliyete karşılıklılık ilkesi çerçe-vesinde izin vermeyecektir. Suriye, toprakları üzerinde, özellikle PKK'nın silah, lojistik malzeme ve parasal destek teminine ve propa-ganda yapmasına müsaade etmeyecektir.

2. Suriye PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu kabul etmiştir. Ülkesinde, diğer terör örgütleri meyanında, PKK ve tüm yan kuruluşlarının bütün faaliyetlerini yasaklamıştır.

3. Suriye, ülkesinde PKK'nın eğitim ve barınma amaçlı kamp ve diğer tesisler oluşturmasına ve ticari faaliyetlerine izin vermeyecektir.

4. Suriye, PKK mensuplarının üçüncü bir ülkeye geçişleri için ülkesini kullanmasına müsaade etmeyecektir.

5. PKK terör örgütünün elebaşısının Suriye topraklarına girmemesi için bütün tedbirleri alacak, sınır kapılarını bu yolda talimatlandıracaktır.
Taraflar, yukarıda değinilen tedbirlerin etkili ve şeffaf bir biçimde uygulanmaları yönünde bazı mekanizmalar oluşturmayı kararlaştırmışlardır.

Resim

Resim

Bu bağlamda,

a) İki ülke üst düzey güvenlik yetkilileri arasında derhal ve doğrudan telefon hattı tesis edilecek ve kullanılmaya başlanacaktır.

b) Taraflar yekdiğerinin diplomatik temsilciliklerine ikişer özel görevli atayacaklar ve bu görevliler misyon şefleri tarafından bulunulan ülke makamlarına (akdini edileceklerdir.

c) Türk tarafı, terörle mücadele bağlamında, güvenliği artırıcı ted-birlerin ve bunların etkinliğini denetlemek üzere, bir sistemin kurulmasını Suriye tarafına önermiştir. Suriye tarafı, bu öneriyi makamlarının onayına sunacağını ve neticesi hakkında en kısa zamanda bilgi vereceğini belirtmiştir.

d) Türk ve Suriye tarafları, Lübnan'ın da muvafakatinin alınması kaydıyla, PKK terörüyle mücadele konusunu üçlü çerçevede ele almayı kararlaştırmışlardır.

e) Suriye tarafı, bu tutanakla sözü edilen hususların uygulanması ve somut sonuçların sağlanması için gerekli tedbirleri alacağını taah-hüt etmiştir.
Adana, 20 ekim 1998

Türk heyeti adına Büyükelçi Uğur Ziyal

Suriye heyeti adına
Tümgeneral Adnan Bedr el-Hasan

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Siyasi Güvenlik Başkanı Yardımcısı


Kaynakça
Kitap: Apo Olayının Perde Arkası
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron