Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Genelkurmay: Toplu Mezar İddiası, Para İçin Yapıldı

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 149

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Genelkurmay: Toplu Mezar İddiası, Para İçin Yapıldı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Kas 2011, 14:44

GENELKURMAY: TOPLU MEZAR İDDİASI, PARA İÇİN YAPILDI
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 149

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, toplu mezar konusunu Genelkurmay Başkanlığına sordu. Aynı konuda İstanbul Milletvekili Emin Şirin'in de ilgili birimlere sorular yöneltti. Önce Şirin'in sorularını okuyalım, ardından, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğun verdiği cevabı.

Süleyman Atalayın basında yer alan "1993'de köyü bastılar. 300-350 asker vardı. 5 gün tuttular. Aramızdan tek tek insanları seçtiler, götürdüler. Götürülenlerden bir daha haber alamadık" diyor. Milletvekili Emin Şirin de bu konuda Adalet Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve MİT'in konuyu araştırıp araştırmadığını, araştırılmışsa sonucu soruyor. İşte bu soru üzerine yazışmalar oluyor. Cevaplar geliyor.

ADALET BAKANI: BULGUYA RASTLANMADI

11 Ekim 1993 tarihinde Kulp'un Alaca köyünden 11 kişinin kaybolduğu ve kendilerinden haber alınamadığının iddia edilmesi üzerine Kulp Cumhuriyet Savcılığı 1994/50 hazırlık sıra sayısına kayıtlı soruşturma dosyası açıyor. "Toplu mezar" iddialarının basında yer alması üzerine yürütülen çalışmalar konusunda Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ilgili makamlardan bilgi alıyor. Bakana ilginç bilgiler ulaşıyor. Yani, basında yer alanların tam aksi.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in "Kulp'taki toplu mezar" iddialarına karşı soru önergesine verdiği cevabı okuyoruz:

"Toplu mezar olduğu belirtilen yerde Cumhuriyet Savcısı, İlçe Jandarma Komutanının da katılımıyla 11 Kasım 2004'de yapılan incelemede elbise, düğme, ayakkabı, cüzdan ve benzeri eşya parçası, silah, mermi kovanı ve çekirdeği, kemik veya saldırı ve savunma emaresi gibi herhangi bir bulguya rastlanılmadı. Olay yeri incelemesinden önceki bir tarihte olay yerinde bulunduğu iddia edilen kemik örnekleri ile kaybolan kişilerin birinin oğlundan alman saç örneklerinin 18 Kasım 2004 tarihinde, incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderildiği, inceleme sonucunun halen beklendiği anlaşılmıştır.

Diyarbakır 1 No.lu E Tipi Kapalı Cezaevinde hükümlü olan bir kişinin, söz konusu olayla ilgili Cumhuriyet Savcısına vermiş olduğu ifadede, bahse konu olayın, terör örgütünün ve bir kısım derneklerin iç hesaplaşması sonucunda gerçekleştirildiğini, ancak terör örgütünün ve bir kısım derneklerin bunu, güvenlik güçlerinin yaptığı şeklinde kullanmak istediğini beyan etti."

ORGENERNAL BAŞBUĞ: AMAÇ PARA VE PKK'YA DESTEK

Genelkurmay Başkanlığı, milletvekilinin soru önergesine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin aracılığıyla cevap gönderiyor.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ imzalı yazıda şöyle deniliyor:

"Söz konusu iddiaların Kulp Cumhuriyet Savcılığı tarafından 1994 tarihinden itibaren soruşturma konusu yapıldı. Bu adli soruşturma halen devam etmektedir. Soruşturmaya konu iddialarla, Türk Silahlı Kuvvetlerimin güzide birlik ve komutanları ile soruşturmayı yürüten savcı suçlanıp hedef haline getirildiği görülüyor.

Bölgede, devlete ve güvenlik kuvvetlerine yönelik çoğu iddianın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kanalıyla devletten tazminat almak ve terör örgütü ve yandaşlarına siyasi destek sağlamak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Kulp olayına ilişkin son iddiaların da bu çerçevede profesyonelce organize edildiği düşünülmektedir. Bu durum çerçevesinde, yetkili adli mercii tarafından sürdürülen bir soruşturma varken, Genelkurmay Başkanlığı tarafından bu konuya ilişkin bir soruşturma açılmasının, yetki ve görev açısından da uygun olmadığı değerlendirilmektedir."

Resim
Bakan Cemil Çiçek'e göre Kulp'taki 'Toplu Mezar" olayı

Resim
İşte Genelkurmay Belgesi...

MİT MÜSTEŞARI: BİZİM DIŞIMIZDA


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de, soru önergesine verdiği cevapta şunları belirtiyor:

"Söz konusu iddialar Kulp Cumhuriyet Savcılığı tarafından çok yönlü olarak soruşturulmaktadır. Bağımsız yargının el koyduğu bir soruşturmada başka makamların ayrı bir soruşturmaya girmesi hukuka uygun olmaz. Kaldı ki bölgede, devlete ve güvenlik güçlerine yönelik çoğu iddia, AİHM kanalı ile devletten tazminat almak ve terör örgütü ve yandaşlarına siyasi destek sağlamak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Cezaevinde bulunan PKK'lı Arif Sakık'ın 'köylülerin örgüt içi infaz sonucu öldürüldüğünü' beyan etmesi de bu düşünceyi doğrulamaktadır."

AKSU: AMAÇ GÜVENLİK GÜÇLERİNİ YIPRATMAK

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun da aynı konudaki soruya cevabı hayli çarpıcı.

Bakan Aksu, Kulp'ta 11 kişinin güvenlik güçlerince öldürüldüğü iddialarını şöyle cevaplandırıyor:

"Olay adli makamlara intikal etmiş olup, söz konusu iddialarla ilgili olarak mevcut bilgilerin haricinde ilave belge ve bilginin olmadığı, bu tür iddiaların örgüt sempatizanı şahıs ve kuruluşlar tarafından güvenlik güçlerini yıpratmak maksadıyla gündeme getirildiği değerlendirilmektedir."

MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun imzasıyla Devlet Bakanlığına gönderilen yazıda ise soru önergesinde yer alan iddiaların MİT Müsteşarlığının görev ve faaliyetleri kapsamında bulunmadığını, bu nedenle cevaplandırılmasının mümkün olmadığını belirtiyor.

Kulp olayında, devletin ilgili makamları arasında görüş birliği var. Kulp'ta 11 vatandaşımızın güvenlik güçleri tarafından değil, PKK’nın iç hesaplaşması sonucu öldürüldüğü belirtiliyor. En acısı ise devletten tazminat almak için bunların gündeme getirildiği yolundaki bilgilerdir.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron