1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

PKK'lı Aygan, İtirafçı Olunca Memur Yapıldı

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2011, 14:39
gönderen TurkmenCopur
PKK'LI AYGAN, İTİRAFÇI OLUNCA MEMUR YAPILDI
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 144


Uzun yıllar PKK’nın dağ kadrosunda bulunan Abdülkadir Aygan, daha sonra örgütten kaçıp güvenlik güçlerine sığındı. O dönem yaptığı açıklamalarda PKK'ya büyük darbeler indirilmesini sağlayan Abdülkadir Aygan, "itirafçılık yasası"ndan da yararlandırıldı ve askeri birlikte "sivil memur" olarak çalıştırıldı.

PKK'dan kopan ve örgüte önemli darbeler indirilmesini sağlayanlara ceza indirimi uygulanıyor, daha sonra bunların işe yerleştirilmesine de yardımcı olunuyordu. Devletin bu politikası sonucu çok sayıda eski PKK'lı işe kavuştu. Emniyetin, jandarmanın bazı birimlerinde sivil memur ve işçi olarak çalıştırıldılar. Onların özel sektörde işe girmesi için aracılık ettiler. Kimisinin kimliği değiştirildi, başka illere, ilçelere gönderilip iş kurmalarına bile destek verildi. Bu politika, PKK’nın çözülmesinde hayli etkili de oldu.

Lüks yaşamayı seven ve bu yüzden Diyarbakır'da sağa sola hayli borçlanan Aygan'ın, borçları askerlerin kendi aralarında topladığı paralarla kapatıldığı dönemlerde oldu. Bu kişinin itirafçı olarak işe alındığı dönemde, Abdülkerim Kırca da Diyarbakır'da görev yapıyordu. Daha sonra buradaki görevinden ayrılan Aygan, PKK’lılarla yeniden ilişki içine girdi ve yurtdışına gitmeyi başardı.

PKK’nın Almanya'daki yayın organı olan gazeteye, kendisinin de karıştığı ve o güne kadar "faili meçhul" olarak bilinen cinayetleri kimlerle işlediklerini açıkladı. 8 kişinin öldürülmesi olayına karışanlar arasında Abdülkerim Kırca'nın da bulunduğunu öne sürdü. Ancak, Aygan, daha sonra, yaptığı açıklamalarda kendisinin bu cinayetleri bildiğini, kimseyi öldürmediğini iddia etti. Açıklamaları arasındaki çelişkiyi ise "Açıklamaları yaptığı zaman karım ve çocuklarım PKK’nın elindeydi. O yüzden cinayetlere karıştığımı söyledim." diye açıkladı.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk