Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Terörist Sayısı 2 Bine Çıkarıldı

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 140

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Terörist Sayısı 2 Bine Çıkarıldı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Kas 2011, 15:34

TERÖRİST SAYISI 2 BİNE ÇIKARILDI
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 140


PKK’nın, 1999 yılından önce olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu'da 8 ayrı sözde "eyalet" oluşturdu. Bu yörelerdeki etkinliğini artırmak için büyük gruplar yerine, halkın daha çok görebilmeleri için 30-40'ar kişilik gruplarla "sorumluluk bölgeleri"nde dolaşıyorlar. Türkiye topraklarında 750 civarında silahlı PKK'lı bulunurken, son dönemde bu sayı 2 bine çıkarıldı.

Örgütün, yurtiçine teröristleri sızdırmanın yanı sıra, Irak ve İran'ın Türkiye sınırına yakın dağlık alanlarına da yığmak oluşturmaya başladığı saptandı. Türkiye topraklarına yakın yerde bekleyen PKK’lıların, hem Türkiye, hem de Irak ve İran tarafından "mayınlama" çalışmaları yürüttüğü, Türk askerlerinin sınıra yakın yerlerdeki hızını kesmek için tuzaklamanın yanı sıra "taciz atışları"nın da son dönemde arttığı bildirildi.

PKK’nın yurtdışında 5 bin civarında silahlı adamı bulunuyor. Türkiye'ye sızdırılan gruplar özellikle Gabar, Cudi ve Tunceli yöresinde, daha sonra Karadeniz bölgesi de dahil olmak üzere etkinliğini artırmayı planlıyor. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin (OHAL) kaldırılması nedeniyle, ancak vali askeri birliklerden yardım isterse operasyonlar başlıyor. Bunun büyük bir eksiklik olduğunu belirten yetkililer, koordinasyonu sağlayacak bir mekanizmaya ihtiyaç duyulduğunu söylediler.

Köy korucularının bazılarının PKK ile ilişkilerini artırdığı değerlendiriliyor. Şırnak bölgesinde "korucubaşı" olarak görev yapan ve güvenliği nedeniyle adını açıklamadığımız kişi ise telefonda "Biz, askerimizin, polisimizin yanında mücadelemizi sürdürüyoruz. Koruculardan da yanlış yapanlar çıkarsa, bunlar kanuni yönden gerekli işlemleri görüyor." dedi ve bölgenin son derece "hareketlendiği" bildirdi.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron