Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Apo'nun Emirleri, Örgüte Farklı Söyleniyor

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 139

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Apo'nun Emirleri, Örgüte Farklı Söyleniyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Kas 2011, 15:29

APO'NUN EMİRLERİ, ÖRGÜTE FARKLI SÖYLENİYOR
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 139


Siyasi çalışmalarını silahlı güçleriyle desteklemek, fırsat buldukça güvenlik güçlerine saldırıp bölgeden ayrılmalarını sağlamak için PKK yeni taktikler geliştirdi ve bu amaçla Türkiye sınırları içindeki silahlı gücünü 750'den 2 bine çıkardı. "Vur-kaç" eylemleri gerçekleştirmek, Türk güvenlik güçlerinin muhtemel "sınır ötesi" operasyonlarını engellemek amacıyla "mayınlama"ya ağırlık verildi, Türkiye'nin Irak ve İran sınırına yakın yörelere yığmaklar yapılmaya başlandı.

Son operasyonda 3 asker, 1 korucunun şehit olması, 21 PKK’lının öldürülmesi, gözlerin yeniden Güneydoğu'ya çevrilmesine yol açtı. PKK, büyük kaybının örgütte yarattığı psikolojik çöküntüyü kaldırmak için güvenlik güçlerine yönelik etkili, bir eylem koyabileceği değerlendiriliyor. Son bir yılda asker, polis ve korucu olmak üzere 93 kişinin PKK’lılar tarafından şehit edildi. Baharla birlikte PKK’nın mayınlama, pusu türü eylemlerinin yanı sırda, halkı güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirip yıldırıp bölgeden kaçırma taktiği izlediği belirlendi.

PKK içindeki görüş ayrılıkları yüzünden, örgütün silahlı kanadına verilen talimatlar da sık sık değiştiriliyor. Gelişmeler PKK’lıların kafasını iyice karıştırdı. Bu arada örgüt içinde "Abdullah Öcalanın İmralı cezaevinden verdiği mesajlar örgüt elemanlarına ulaştırırken değiştiriliyor" değerlendirmeleri de yönetim kademesi arasındaki güvensizliği had safhaya ulaştırdı.

APO SÖYLEMİŞ GİBİ

PKK’nın başı Abdullah Öcalanın ziyaretlerinde avukatları ve kardeşleri Abdullah Öcalan’a cam bölmeli görüşme odasında konuşuluyor. Öcalan bu görüşmelerde örgüte ulaştırılmasını istediği mesajları da veriyor. Apo'nun örgüte ulaştırmak istediği mesajlar, ulaştırılıyor, örgütün önde gelenleriyle yüz yüze yapılması gereken görüşmeler de bazı avukatlarının ya da güvendikleri kişilerin Kuzey Irak'a gitmesiyle gerçekleştiriliyor.

Güvenlik birimlerinin yetkilileri, Abdullah Öcalan’ın avukat ve kardeşleri aracılığıyla verdiği mesajların, örgüte "yanlış aktarıldığını", Apo'nun hiç söylemediği sözlerin "söylenmiş gibi" gösterildiğini öne sürdüler. Apo'nun, kendisine getirilen 11 adet gazeteyi okuduğu, basında yer alan haberlerden sonra, örgüte yönelik tali-matlarını da değiştirdiği, bunların da örgütün önde gelenleri tarafından "işlerine geldiği gibi" değerlendirildiği belirtiliyor.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir