Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

PKK, Karadeniz Yapılanmasında Ah Ko Adını Kullanıyor

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 100

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

PKK, Karadeniz Yapılanmasında Ah Ko Adını Kullanıyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Kas 2011, 14:03

PKK, KARADENİZ YAPILANMASINDA AH KO ADINI KULLANIYOR
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 100


Başsız kalan ve militan sakıntısı çeken PKK, hem militan sıkıntısını gidermek, hem de sol güçlerden taban edinmek için PKK yerine "Anadolu Halk Kurtuluş Ordusu-AHKO" adını kullanmaya kararlaştırdı. PKK’nın tepki çekmesi nedeniyle örgüt, Akdeniz ve Karadeniz Bölgeleri'nde AHKO adına eylemleri üstlenecek ve bu isimle taban edinmeye çalışacak.

Kuzey Irak-İran sınırındaki Kandil Dağı'nda yapılan PKK’nın 6'ncı Kongresi'nde alman kararlar istihbarat birimlerine ulaşmaya başladı. Apo'nun yakalanmasından sonra ortaya çıkan yeni durumun tartışıldığı kongrenin kapanış bildirisinde Apo "Peygamber" seviyesine yükseltildi. Bildiride, "Apo tarihteki peygamberlere benzer bir rol üstlenmiştir." denildi.

6'ncı Kongrede, Abdullah Öcalan yeniden PKK Genel Başkanlığı'na seçildi. Öcalan’ın tutukluluk haline son verilmesi ve Kürtlerin temsilcisi olarak muhatap alınması istenen kongrede, Öcalan’ın mücadelesinin oldukça ölçülü olduğu, Kürt sorununa siyasi yöntemle çözüm bulma arayışı içinde olduğu ifade edildi. PKK’nın kongre kapanış bildirgesinde ise Türkiye'ye tehditler yağdırıldı, "Apo'yu katlederlerse fena halde yanılırlar. Asker sivil tüm yöneticileri uyarıyoruz." denildi.

Kongrede PKK’nın militan bulma sıkıntısı dile getirildi. Kongreye katılan PKK’nın sözde komutanlarından bazıları, "Savaşçı bulamıyoruz. Olanlar da fırsatını bulup kaçıyor. Bazı birimlerimiz tamamen boşaldı. Silah zoruyla ayakta kalmaya çabalıyoruz." dedikleri bildirildi. Gıda sıkıntısının had safhada olduğu, kendilerine üst makamlardan birbiriyle çelişen kararlar geldiğini dile getiren sözde komutanların, "Biz de şaşırdık kaldık. Kim baş belli değil." dedikleri kaydedildi.

PKK'ya olan büyük tepkiler nedeniyle taban bulamayan ve kırsal kesimde barındırılmayan PKK, militan sıkıntısını gidermek ve taban oluşturmak için Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde PKK yerine "Anadolu Halk kurtuluş Ordusu-AHKO" adını kullanmayı kararlaştırdı. Karadeniz bölgesinde daha önce "Devrimci Halk Partisi- DHP" adı altında faaliyet yürüten PKK’nın, bu kez isim değiştirip yeni oluşuma gitmeyi kararlaştırması sinsi planının bir parçası olarak nitelendirildi.

Sol örgütlere her türlü desteği vermeyi ve o örgütlerle ilişki kurmayı da amaçlayan ve karışıklık yaratmayı amaçlayan AHKO'nun neler yapacağı kongre kararında şöyle açıklandı:

"Mücadelemizin ulaştığı aşamada Türkiye devrim ve demokrasi mücadelesini daha fazla geliştirmek kesin bir zorunluluk haline gelmiştir. Sömürgeciliğe ve faşizme karşı mücadele eden tüm güçleri destekleyeceğiz. Türkiye halklarının örgütlülüğü ve eylemliliği için her türlü çalışmayı bizzat yapmayı başta Karadeniz ve Akdeniz olmak üzere gerillayı Türkiye'nin içlerine kadar yaymayı, bu doğrultuda gelişen Anadolu Halk Kurtuluş Ordusunu sürekli güçlendirmeyi gerekli görmüştür. Türkiye ve Türk halk gerçeğine en yakın kişilik başkan Apo'dur. Başkan Apo Türkiye emekçi halkı için de çalışmıştır. Ama ne yazık ki şimdi katledilmek istenmektedir."

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir