Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Apo'nun Sorgusu Eksik Yapıldı

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 34

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Apo'nun Sorgusu Eksik Yapıldı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Kas 2011, 18:36

APO'NUN SORGUSU EKSİK YAPILDI
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 34


PKK’nın kurucusu olan ve örgütü yıllardır yurtdışından yöneten Abdullah Öcalan için karar haftasına giriliyordu. Davayı yakından izleyen hukukçular, mahkeme heyetini yönetim bakımından başarılı; ancak, bazı olayların açığa çıkması konusunda ise, yetersiz buldular. Salı günü muhtemelen karar duruşması yapılacak ve bu duruşmadan da Öcalan için idam karan çıkmasına ise, kesin gözüyle bakılıyordu.

Hukuk çevreleri, mahkemenin son derece adil olduğunu, taraflara yeterince söz verdiğini dile getirdiler. Ancak, mahkeme heyetinin bazı ilişkilerin ortaya çıkarılması konusunda sanık Abdullah Öcalan'a yeterince soru yöneltmediğini, yöneltilen sorulara Öcalan’ın kaçamak cevaplar vermesine rağmen bunu çapraz sorularla ve ısrarlı tutumla üzerine gidilmediğini belirttiler. Bu nedenle, birçok sorunun yine aydınlanamadığını, bunlar arasında, İsveç Başbakanı Olof Palme cinayeti başta olmak üzere, Türkiye'deki siyasi cinayetler PKK’nın yurtiçi ve yurtdışındaki finans kaynaklan da yer alıyor. PKK’nın hangi ülkeler tarafından taşeron olarak kullanıldığı da yine somut olarak ortaya konulmadı.

Davada şehit yakınları ve gazileri temsil eden avukatların hergün 5'inin değişmesi iddiada bütünlüğü yeterince sağlayamadığını kaydeden çevreler şunları söylediler:

"Şehit yakınları ve gazilerin avukatları olarak mahkemede yeterince etkili olamadık. Buna karşın, Abdullah Öcalan’ın avukatları daha çok konuştular. PKK’nın bildirilerini okumalarını ve propagandalarını yapmalarına karşın biz sesimizi çıkaramadık. Kavga etmek istemedik, çünkü biz ayağa kalkınca arkamızda oturan şehit yakınları ve gazilerin duygusal tepkileri ortaya çıkıyor. Biz de, bu duygusal tepkilerin ağırlığı yüzünden bazı şeylere sessiz kalmak zorunda kaldık. Sesimizi yük-selttiğimiz zaman şehit yakınları birden ayaklanıyor. Bunlara meydan vermemek ve mahkemenin düzenini bozmamak için çok sakin olmaya çalıştık. Bazı soruları biz de soramadık. Kısaca, sorgulama eksikliği oldu. Bize göre hiçbir şey açığa çıkmadı. Daha önce güvenlik birimleri tarafından bilinen olayları Abdullah Öcalan, ya kısmen doğruladı ya da haberi olmadığını söyleyip, geçiştirdi. Öcalan’ın ağzından duyduğumuz en somut olay PKK’nın İran'da hastanesi bulunduğu söylemesi oldu."

SORGU YETERSİZ BULUNUYOR, KARANLIK KONULAR AYDINLANMIYORDU

PKK olayını Türkiye'de en iyi bilen hukukçulardan Ankara DGM eski Başsavcısı Nusret Demiral da mahkemede bazı olayların üzerinde yeterince durulmadığını söyledi. Demiral, "Örneğin, Uğur Mumcunun hukukçu Muammer Aksoyun eski milletvekili Bahriye Üçok'a yönelik suikastlar üzerinde önemle durulabilirdi. Ayrıca, Sivas olaylarında PKK’nın rolü de yeterince sorulmadı. Öcalan’ın ilk gün yaptığı açıklamalarla, son gün yaptığı açıklamalar arasında da çok büyük farklar bulunuyor. Çünkü, kendisi de avukatları tarafından sürekli yönlendiriliyor. Ortaya çıkmayan en önemli konuların başında ise yurtdışında ve yurtiçinde kimlerden maddi ve manevi destek alındığı yolundaki soruların eksikliğidir. Kişiyi, mahkum etmek zor değil. Önemli olan kişinin yaptığı eylemlerin hangi ülke adına ve neyin karşılığı olarak yaptırıldığının ortaya çıkmasıdır. PKK’nın yabancı ülkelerin taşeronu olduğu biliniyor. Bunlar Devletimiz tarafından da biliniyor. Abdullah Öcalan’ın ağzından bu konuya açıklık getirilmeliydi." dedi.

Deneyimli polis şefleri de, Öcalan’ın mahkemedeki sorgulamasını yetersiz buldular. Dava başlamadan önce mahkeme heyetine kolaylık sağlaması açısından açığa çıkmasını istenen konularla ilgili, sorular hazırlanmamasını da büyük bir eksiklik olduğunu dile getirdiler. Bu nedenle, birçok karanlık noktanın aydınlanamadığını bunlar arasında, İsveç Başbakanı Olof Palme cinayeti başta olmak üzere Türkiye'deki siyasi cinayetler, PKK’nın yurtiçi ve yurtdışındaki finans kaynaklan da yer alıyor. PKK’nın hangi ülkeler tarafından taşeron olarak kullanıldığı da yine somut olarak ortaya konulamadı. PKK’nın Avrupa ülkelerindeki para işlerini yürüten "Şahin" kod adlı kişinin gerçek adını Öcalan’ın bilmemesi ise şaşkınlık yarattı.

Öcalan’ın geçen çarşamba günü yapılan duruşmada, sorulmak istenen sorulara cevap vermeye hazır olduğunu belirttiğini hatırlatan aynı yetkililer, "Öcalan, konuşmaya ve her soruya cevap vermeye hazır. Ancak, bunun için çok iyi sorular hazırlanmalı, sorulmalı çapraz sorgu yöntemleri uygulanmalı. Bazı sorularda da ısrar edilmeli." dedi. Bu konuda birimler arasında koordinasyon eksikliği de bazı konuların açığa çıkmasını önledi.
Hukuk çevreleri mevcut deliller ışığında Abdullah Öcalan'a Türk Ceza Kanununun 125'inci maddesi uyarınca idam cezası verilmesinin beklendiği görüşünde. 30 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan Öcalan’ın başka bir cezaya çarptırılmasına ihtimal vermediğini belirten DGM emekli Başsavcısı Nusret Demiral, "43 yıllık tecrübelerime göre Öcalan'a verilecek ceza TCK'nın 125'inci maddesi içinde değerlendirilecek." dedi.

Davaya katılan şehit ve gazi yakını avukatlar da, Öcalan'a idam cezası verilmesinin sürpriz olmayacağını belirttiler. Ve bu kişinin salı günü yapılacak duruşmada da son sözlerinin yine kendisini kurtarmak için "af talebinde bulunacağının tahmin ettiklerini dile getirdiler.

Mahkeme heyeti dün de, dava dosyaları üzerindeki çalışmalarını sürdürdü. Heyet, sah günü muhtemelen tarihî kararını açıklayacak. Karar açıklandığı sırada mahkeme salonunda taşkınlıklar yaşanmaması için önlemler de en üst düzeyde tutulacak. Bu arada yurt genelinde de salı günü tüm güvenlik birimleri muhtemel olaylara karşı tam techizatlı hazır bekletilecek.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir