Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Apo Cumhurbaşkanından Af İstedi

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 33

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Apo Cumhurbaşkanından Af İstedi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Kas 2011, 18:35

APO CUMHURBAŞKANINDAN AF İSTEDİ
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 33


İmralı'da idam isteği ile hakkında dava açılan PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan, affedilmesi için Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ve çok sayıda milletvekiline mektup yazdı. Öcalan, İmralı Ada Komutanlığına verdiği mektuplarında, kendisinin ülkede barış için mutlaka yaşaması gerektiğini belirtti.

30 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan Öcalan, mahkemedeki savunmasında da, barış, kardeşlik ve dağdaki teröristlerin indirilmesi için kendisinin yaşamasının şart olduğunu vurguladı. Öcalan’ın, duruşmanın son günü mahkeme başkanı tarafından kendisine sorulacak "son sözünde de yine affını isteyeceği öğrenildi.

Mahkemede 23 sayfalık "af isteği" dolu savunmasını yapan Öcalan’ın, bununla yetinmeyip, devlet büyüklerine mahkemeye baskı yapmaları ve kendisine idam cezası verilmemesi için adeta yakarış dolu mektuplar yazdığı ortaya çıktı. Öcalan’ın mektuplarında kendisine cevap verilmesini de istediği öğrenildi. Ada Komutanlığına teslim ettiği mektupların biran önce yerine ulaşmasını isteyen Öcalan’ın mektupları 15. Kolordu Komutanlığı'nda incelemeye alındı. Komutanlığın, Öcalan’ın mektuplarım henüz ilgili makamlara göndermediği belirtildi.

Öcalan’ın, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı ve bazı bakanlara gönderdiği mektupların içeriğinin, daha önce mahkemede yaptığı savunmalarla paralellik gösterdiği ifade edildi. Öcalan’ın mektuplarında, demokratik cumhuriyet ortamında, üniter devlet yapısı içerisinde özgürlüklerin genişletilerek, barış ve kardeşlik ortamında yaşanması gerektiğini, bu amaçla çalışacağını, gelecek yüzyılın barış ve kardeşlik yılı olması dileğinde bulunduğu öğrenildi.

Bu arada, Öcalan'a da çok sayıda mektup gönderildiği, bunların daha çok küfür ve hakaret dolu mektuplar olduğu bildirildi. Öcalan’ın çok az sayıda da sempatizanlarından mektup aldığı saptandı. Gönderilen mektuplar Ada Komutanlığı'nın incelemesine tabi tutuluyor. Öcalan’ın kendisine gönderilen mektupların bir kısmına yazdığı cevabi mektuplar da incelendikten sonra adreslerine gönderiliyor.

Avukatlarının savunmasından çok kendisinin yazdığı mektuplara ve mahkemedeki savunmalarına güvenen Öcalan’ın, idam cezası verilmemesi, verilmesi halinde ise uygulanmaması için her yolu denemeye kararlı olduğu anlaşıldı. Son kozlarını oynayan Öcalan, davanın uzaması için çaba gösteriyor. Avukatlarının davanın mahkeme heyetindeki değişiklik nedeniyle durdurulması için gösterdiği çaba ise sonuçsuz kaldı.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron