Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kırmızı Kuvvetler Hücumbotta

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 32

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kırmızı Kuvvetler Hücumbotta

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Kas 2011, 18:35

KIRMIZI KUVVETLER HÜCUMBOTTA
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 32


Mudanya şehit ailelerinin, şehit avukatlarının yerli ve yabancı gazetecilerinin toplandığı merkez. Askeri terimle, "mavi kuvvetler", Gemlik'te ise, PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın yakınları ve avukatları İmralı'ya gidiyor. Bunlara ise, takılan isim "kırmızı kuvvetler". Dün, "kırmızı kuvvetler'in İmralı'ya Gazi Yatı ile gitmelerine dalgalar izin vermedi. Öcalan’ın yakınları ve ailesi büyük bir gizlilik içinde Mudanya'ya getirildi. Buradan İmralı'ya hücumbotla götürüldü.

Abdullah Öcalan, 15 günlük aradan sonra yeniden mahkeme heyetinin karşısındaydı. Öcalan, daha önce yaptığı konuşmalarından bir benzerini "savunma" diye okudu. Öcalan mahkemenin gidişatından ne kadar memnunsa, avukatları da tam tersini söylediler. Avukatların amacı, davayı uzatmak, ileri bir aşamada olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımak. Bunun için alt yapıyı oluşturmaya, mahkemenin adil olmadığını, sanığa yeterli söz hakkı tanınmadığını, baskı altında olduklarını iddia ettiler.

Avukatların yaptığı savunmada ağırlık, PKK merkez komitesinin bildirilerini içeriyordu. Şehit avukatlarına göre, Öcalan’ın avukatları, "savunma" adı altında bölücülük, PKK propagandası yapıyor.

İmralı'da gerginlik yaşanırken, Mudanya'da da dün, sinirler gerilmişti. Bugüne kadar kenetlenen şehit aileleri arasında dün gereksiz bir gerginlik yaşandı. Kendilerini bayraklara sarmış bazı şehit aileleri, getirdikleri teybe kahramanlık türküleri koyup, şarkılar söyleyip, oyunlar oynamaya kalkışınca, bazı aileler bu duruma çok sert tepki gösterdiler. Şehit eşleri ve yakınları arasında üzüntü verici bazı sözler de kullanıldı. Oynamak, türkü söylemek isteyenler "Yıllardır ağlıyoruz, Öcalan yargılandığı için en mutlu günümüz. Onun için oynuyoruz." derken, karşı çıkanlar ise, şehit eşlerinin oynamaya bile hakkı olmadığını, bu tür hareketlerin yanlış yorumlara yol açacağı görüşünü savundular. Şehit aileleri arasında gerginliği yine şehit aileleri yatıştırdı.

Daha önce şehit çocukları Mudanya'ya getirilmezken, bu kez babalarının katillerini yakından görmek için şehit çocukları da Mudanya'da toplanmıştı. Nusaybin'de şehit edilen polis memuru Fikret Güney'in kızı Seçil Güney de polis üniforması giymiş, yakasına şehit madalyasını takmış gelişmeleri Mudanya'dan izleyenler arasındaydı. Kimisi, babalarının şehit olduğu dönemdeki rütbelerini takmış, Mudanya'da bayraklar arasında, gözyaşı arasında, "Apo'ya idam" diye bağıranlar arasında yer alıyor. Gözleri görmeyen Malatyalı Ozan Ali Yiğit sazıyla sözüyle şehit ailelerine moral vermeye çalışıyordu. Ozan Ali Yiğit asker türküleri söylüyor. Onu dinleyenler, gözyaşlarına boğuluyorlardı.

İmralı'dan gelecek haberler bekleniyor. Öcalan'la ilgili tarihî karar cuma günü ya da pazartesi günü verilmesi bekleniyor. Mahkeme Başkanı Turgut Okyay, Öcalan'a "Son sözün nedir?" diye soracak. Ve arkasından da kararını açıklayacak.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron