Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Akşemseddin Deniz Otobüsü İskeleye Yanaştı

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 31

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Akşemseddin Deniz Otobüsü İskeleye Yanaştı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Kas 2011, 18:34

AKŞEMSEDDİN DENİZ OTOBÜSÜ İSKELEYE YANAŞTI
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 31


Mudanya, birkaç gündür yeniden hareketlendi. Mudanyalılar'dan 15 gündür ayrı kalan ünlü televizyoncular, köşe yazarları Mudanyalılar'la dünden itibaren hasret gidermeye başladı. İlçede, canlılık yoğunlaşırken, her köşeden bir kameraman ya da foto muhabiri Mudanya görüntülerini almakla meşgul.

Bursa'da ise, dün çok önemli bir toplantı yapılıyordu. Vali Orhan Taşanların başkanlığında güvenlikle ilgili birimlerin tüm yetkilileri toplanmış, "Apo davasının sonu'na göre hazırlıklar yürütüyor. Gelen istihbaratlar değerlendiriliyordu.

Günlerdir Mudanyalılar' m görmeye hasret kaldıkları Akşemsettin deniz otobüsü dün iskeleye yanaştı. Bomba araması yapıldı ve bugüne hazır hale getirildi. Güvenlik önlemleri vatandaşı canından bezdirmeden yine en yüksek noktadan tutulmaya başlandı. Yurdun dörtbir yanından avukatlar, şehit ailelerinin yakınları, gaziler Mudanya'ya aktı.

Bugünkü duruşmada mahkeme heyetinden asker üyenin ayrılıp, yerine daha önceki duruşmaları tabure üzerinde izleyen, Hakim Mehmet Maraş'ın "Adalet Mülkün Temelidir" yazısının önündeki kürsüye çıkması olacak. Belki de, Apo bu kez gömleğini değiştirip duruşmaya gelecek.

Davanın hızlı mı yoksa yavaş mı yürüdüğü konusunda da değişik yorumlar yapıldı. Ünlü ceza avukatı Cahit Torun'a göre dava, 6 yıl süren normal bir davaya eşit süreyi kapsıyor.

Cahit Torun, şöyle anlatıyor:

"Normal yapılanmada tek sanıklı dosyaların duruşması 5 ila 15 dakika sürede biter. Bu davada yarım saatlik bir süre tanısak bile, bir günde yapılan duruşma celsesi saat olarak 16-20 adeta tekabül eder. Bir dava, genel olarak bir ay süreyle ertelendiği takdirde, yılda en az 10 celse duruşma yapsa, en kötü ihtimalle 25-30 celse içerisinde duruşma karara bağlanır. Zaman açısından 30 celse 3 yıla tekabül eder. Halbuki Öcalan davası her gün, devamlı 8 saat 6 gün içinde 48 iş saati aralıksız sürmüş demektir. Bunun celse adeti ise ortalama yarım saatten hesaplarsak 98 celse eder. 6 günde alman mesafe budur. Bu durumda, dava benim inancıma ve meslek deneyimime göre CMUKün tam uygulanması halinde azami olarak 5 celse içinde bitebilecek bir davaydı. Çünkü, tüm delilleri kesinleşmiş, tanığı, bilirkişisi, keşfi bulunmayan bir yargılamadır. Dava fazlası ile uzadı."

Davayla ilgili olarak deneyimli polis şefleriyle konuştum. Onlar mahkemenin gidişatından hiçte memnun değiller. Çünkü, bilinenlerin dışında Abdullah Öcalan, ortaya yeni hiçbir şey koymadığı, hatta birçok olayı da gölgelemeye çalıştığını değerlendiriyorlar. Mahkeme heyetinin bazı sorularda ısrar etmesi, gerekirse çapraz sorgulamayla Öcalan'ı çözmesi gerektiğini vurguladılar.
Öcalan için sona doğru yaklaşırken, Mudanya sıcak mı sıcak...

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir