Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Mudanya'da Çok Gergin Saatler Yaşandı

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 29

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mudanya'da Çok Gergin Saatler Yaşandı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Kas 2011, 18:33

MUDANYA'DA ÇOK GERGİN SAATLER YAŞANDI
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 29


Abdullah Öcalan davası nedeniyle dünyanın gözünün çevrili olduğu Mudanya'da dün gergin saatler yaşandı. İlk gün yaşanan gerginlikten sonra yerini ılımlı bir ortam almışken dün mahkeme salonunda yaşananlar anında Mudanya ve Gemlik'e de yansıdı. Öcalan’ın avukatları ilçeye gerginlik nedeniyle muhtemel bir olay çıkmaması için müdahil avukatlarından biraz daha geç olarak İmralı'dan ayrıldılar.

APO ile ilgili davaya salı günü devam edilecek. Sanık avukatlarına, istemeleri halinde 15 güne kadar savunmaya hazırlık süresi tanınacak. Karar da bu ayın son haftasında verilecek.

Kuzey Irak operasyonunda mayına basarak bacağını kaybeden Naim Karabıçak'ın mahkemedeki heyecanlı tavrı sanık avukatlarının PKK merkez konseyi bildirisini okuma girişimleri yankısını Mudanya'da da buldu. İki gündür sessizliğe gömülen ve herhangi bir önemli gösteriye sahne olmayan Mudanya dün İmralı'dan gelen haberlerle gerildi. Şehit yakınları gaziler ve avukatların iskeleden çıkmasından sonra gerginlik had safhaya çıktı. İlçenin değişik yerlerinde "şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atıldı. Gazi Naim Karabıçak, avukat Şevket Can Özbay ile Konya Barosu avukatlarından Cengiz Erkoyuncu tarafından düzenlenen basın toplantısında gelişmeleri anlattılar.

Mudanya'da tansiyonu düşürmek için çareler aranırken, Gemlik'e getirilmeden önce Öcalan’ın avukatlarına yönelik herhangi bir saldırı olmaması için de bu ilçeye 50 polis daha gönderildi.

Duruşmaya sah günü Cumhuriyet Başsavcısı Cevdet Volkan ile Savcı Talat Şalk esas hakkındaki mütalalarını okuyacaklar. Öcalan’ın avukatları da esas hakkında savunmalarını hazırlamak üzere muhtemel aynı gün, süre isteyecek. Yasaya göre bu süre en fazla 15 gün mahkeme süreyi tayin edecek. Sanık avukatları davayı uzatabilmek ve konuyu güncel tutabilmek için sürenin sonuna kadar verilmesini talep etmeleri bekleniyor.

Mahkeme 15 günlük sürenin dolmasından sonra karar aşamasına girecek. Haziran ayının son haftası içerisinde Abdullah Öcalan'la ilgili karar verilecek. Öcalan’ın iyi halli tutumu ve pişmanlık içeren açıklamalarıyla TCK'nın 59üncu maddesinden yararlanıp kendisine verilmesi beklenen idam cezasını müebbete çevirmek için bütün kozlarını son savunmasında da dile getireceği öğrenildi.

Daha sonra Öcalan hakkında verilecek karar temyiz için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilecek. Başsavcı Vural Savaş tebliğname hazırlayacak. DGM'nin kararını onaylayacak ya da bozulmasını isteyecek. Vatana ihanet suçlan ile ilgili davalara bakan Yargıtay 9üncu Dairesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının tebliğ-namesine göre dosyayı inceleyecek. Ancak, 20 Temmuz'da adli tatilin başlaması nedeniyle Öcalan ile ilgili kararda 10 Eylül'den itibaren başlayacak yeni yargı yılında ele alınacak. Yargıtay 9üncu Dairesinin ekim ayında Öcalan'la ilgili kararını vermesi bekleniyor. Öcalan'a idam cezası verilmesi halinde dosya Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gidecek TBMM'den idam cezasının onaylanması halinde karar Cumhurbaşkanına gönderilecek. Cumhurbaşkanının da uygun bulunması durumunda karar resmi gazetede yayınlanacak ve aynı gün Öcalan’ın cezası İmralı'da infaz edilecek.

ABDULLAH ÖCALAN'IN DURUŞMADA GÖZLERİNİN DOLDUĞU AN

Abdullah Öcalan'ı ak saçlı, babacan tavırlı 70 yaşındaki ünlü ceza avukatı Cahit Torun ( 2005 yılında vefat etti) çözdü. Öcalan'a "Baba şefkati" ile yaklaşan "Oğlum seni senden iyi savunacak kimse olmaz. Evladım gerçekleri sen söyle. Bak burada yapayalnızsın." sözleri Öcalan'ı duygulandırdı ve gözlerinin dolmasına neden oldu. Öcalan, Torunun bu sözleri üzerine, yapacağı savunmanın çok kapsamlı olacağını söyledi, "Türk-Kürt kardeşliğine hizmet edeceğim. Ölsem de kalsam da Türkiye için çalışacağım" dedi.

Avukatları, kardeşleri ve akrabalarının duruşmaya katılmadığı gün kendisini yapayalnız hisseden Öcalan, ünlü avukat Cahit Torunun babacan tavrı karşısında bu yalnızlığından biraz olsun kurtuldu. Apo ile ilgili "İthamnamesi" ile klasını konuşturan 70'lik avukat Cahit Torun, "Bu dava bizim iç sorunumuzdur. Davacı olanlar Türk milletinin mağdur edilmiş vatandaşlarıdır. Yargılanan sanık da Türk vatandaşıdır, Bu nedenle biz adaleti Avrupalılar için değil, kendimiz için istiyoruz." dedi.

Kastamonu Barosu Başkanı Avukat Mehdi Keskin'in sözleri de Öcalan'ı son derece etkiledi. Hakkındaki tüm ithamları sessiz sedasız dinleyen Öcalan, Keskin'in "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sözlerini de başıyla onayladı. Bir avukatın Öcalan’ın Ermeni olduğu yolunda soru yöneltmek istemesine ise Mahkeme Başkanı Turgut Okyay izin vermedi. Öcalan da ellerini yana açıp "Bu kadar da olmaz ki..." demek istedi.

Mahkeme başkanı ve üyelerin tutumundan son derece memnun olduğu gözlenen Öcalan’ın mahkeme heyetine karşı inanılmaz ölçüde saygılı olması da dikkat çekiyor. Öcalan kendi avukatlarının davayı sertleştirmesine de izin vermiyor. Avukatlarının hemen önünde oturan Öcalan, avukatlarının tansiyonun yükseltilmesine yönelik çıkışlarını, sert bir tavırla önlemeye çalışıyor.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron