Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Şehit Devrelerinin Yanına Çarpı İşareti Koyuyordu

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 28

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Şehit Devrelerinin Yanına Çarpı İşareti Koyuyordu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 09 Kas 2011, 18:09

ŞEHİT DEVRELERİNİN YANINA ÇARPI İŞARETİ KOYUYORDU
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 28

Daha birkaç gün önce en yakın arkadaşlarını şehit olarak göndermişti memleketlerine. Evinde her zaman gözünün önünde duran ve içinde devre arkadaşlarının resimlerinin yeraldığı albümde her şehitten sonra altına şehit olduğu tarihi atar, "Şehit oldu" diye yazardı. Bir gün arkadaşı Fatih Kayabaşı'nın da şehit olduğunu öğrendi. Bir çarpı da ona koydu. O an güldü ve kahkahalar attı. Sinirleri bozulmuş ne yaptığını bilemez bir hale gelmişti.
Sonra eşi Kader Hanım gözyaşını siliyor anlatıyor: "Lütfü vatanına, dinine bağlı bir subaydı. Son şehit olan arkadaşının üzerini çizdikten sonra ellerini açtı, dua etmeye başladı. Allah'ım bu şehitliği bana çok mu görüyorsun? Tüm arkadaşlarım şehit oluyor, ben niçin olmuyorum?' diye söylendi. Sanki şehitlik sırasının kendisine geldiğini biliyor gibiydi."

Ve gerçekten sıra o gün Lütfü'ye gelmişti. Lütfü Üsteğmen eşiyle helalleşip sonra yanağına öpücükler kondurup, uzaktan öpücük gönderip, by-by yaptığında timiyle birlikte ölüme gidiyordu. Irak sınırında Gütyazı bölgesinde 18 Nisan 1994 tarihinde silah sesleri yeri göğü inletti. PKK'lılardan 7 kişi öldürülmüş, telsizle durum merkeze de bildirilmişti. Lütfü Üsteğmen ile askerleri öldürdükleri PKK'lıların cesetlerini getiriyorlardı. Yorulmuşlardı. Bir dere kenarında dinlenmeye başladılar. İşte ne olduysa o zaman oldu. Lütfü Üsteğmen tertemiz alnında tek kurşunla vurulmuş, yanındaki 7 asker de üst üste düşmüştü. Yaralı kurtarılan köy korucusunun ise dili tutulmuştu.

7 ASKER ŞEHİT OLMUŞTU, KÖY KORUCUSUN DİLİ TUTULMUŞTU

PKK'lılar şehit ettikleri Lütfü Üsteğmen ve 7 askerinin cesetlerini de kaçırmak istiyordu. Timler cesetleri almaya bir türlü yanaşamıyordu. Sonra PKK'lılar uzaklaştırıldı. Lütfü Üsteğmen ve erlerinin cesetleri helikopterle Şırnak'a getirildi.

Helikopter her gelişinde Şırnak'a askeri lojmanlarına kara haberler getirirdi. Acaba sıra kimdeydi. Bu kez kim şehit olmuştu. Kader Hanım'ın içine bir şeyler doğdu. Helikopter lojmanların üzerinde uçarken o kantine koştu. Kantinde askerden kimin ne olduğunu kimin şehit olduğunu öğrenmeye çalışıyordu. Asker kimin şehit olduğunu çok iyi biliyor, ama Kader Hanım'a kötü haberi vermeye cesaret bile edemiyordu. O artık bir şehit eşiydi. O 40 günlükken babasını kaybeden çocuğunun hem annesi, hem babasıydı. O eşini acılar içerisinde kara toprağa verdi. O, yıllardır ağlıyor, ağlamaya devam ediyor.

Kader Hanım dün yine ağlıyordu. Bu kez yer Şırnak değil, İmralı Adası'ydı. Onu kızı da ağlatmıştı. Mahkemeye yolcu ederken "Anne idam kararını almadan sakın gelme." demişti. APO'nun şehit annelerinden, eşlerinden özür dilemesi Kader Hanım için hiçbir şey ifade etmiyordu.
"Baba" demeyi daha bilmeyen, babasını ancak fotoğraflarından tanıyan kızının günlüğünü okumuştu.

O küçük kız APO'nun yakalandığı gün günlüğüne şunları yazmıştı:

"Hey günlük! Bugün çok sevinçliyim. Bugün benim babamı kaybettiğimden beri en sevindiğim olay, bu olay. Niye diye sormasan da ben cevabı vereceğim. Günlüğüm, babamın katili APO yakalandı. Bağırmak, bunu dünyaya duyurmak istiyorum. Hemen gidip bayrağımı asalım günlüğüm."
O minik kız, o gün yani APO'nun yakanlığı gün evlerinin balkonuna bayrak asmıştı. O bayrak dalgalanıyor, belki bazıları da "Bugün ne bayramı?" diye merak ediyordu. İşte o gün, şehitlerin, şehit yakınlarının, gazilerin bayramıydı...

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir