Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Apo, Davayı Siyasi Yöne Çekmek İçin Çabalıyor

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 26

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Apo, Davayı Siyasi Yöne Çekmek İçin Çabalıyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 09 Kas 2011, 18:07

APO, DAVAYI SİYASİ YÖNE ÇEKMEK İÇİN ÇABALIYOR
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 26


Abdullah Öcalan’ın avukatlarının davayı sertleştirmek için yaptığı sert çıkışlara da Öcalan’ın tepki gösterdiği gözlendi. Öcalan, zaman zaman avukatlarının sert çıkışlı konuşmalarına bakışları ve işaretleri ile müdahale ediyor. Bu yüzden Apo'nun avukatları da mahkemede Öcalan'dan aldıkları talimat uyarınca Apo'nun istediği seviyede ve fazla müdahale etmeden duruşmaları ceza davasından çok siyasi davaya çekmeye çalışıyorlar.

Abdullah Öcalan’ın davayı tamamen siyasi kanada kaydırmak için önümüzdeki günlerde yapacağı savunmada yine ağırlığı siyasi zemine çekeceği ifade ediliyor. Avukatların bu yönde Apo taralından bilgilendirildiği öğrenildi. Avukatlar, Öcalan'la cumartesi, pazar günleri de görüşme isteğinde bulundular. Ancak, ulaşım ve hafta tatili olması nedeniyle bunun mümkün olamayacağı belirtildi. Mahkeme heyeti sanık avukatlarına yeni bir olanak daha sağladı. Sabah, 08.30'da İmralı'da bulunacak olan avukatlar, duruşmanın başlayacağı saat 10'a kadar Öcalan'la görüşebilecekler. Davada uygulayacakları taktikleri ele alabilecekler. Ayrıca, duruşmaya ara verilmesinden sonra da Apo, avukatları ile yine duruşma başlayıncaya kadar görüşebilecek.

Davanın Abdullah Öcalan aleyhine sonuçlanması halinde mahkeme masrafları da ilgili yasa uyarınca Abdullah Öcalan'dan tahsil edilecek. Abdullah Öcalan’ın, Türkiye'ye getirildiği sırada üzerinde bulunan ve emanete alman 19 bin 750 dolar da mahkeme masraflarına tahsil edilecek.

Öcalan’ın Yunanistan Suriye ve İsviçre bankalarında bulunan hesaplarına da tedbir konulması için hukuk mahkemesinde hakkında dava açılacağı, müdahil avukatları tarafından belirtildi. Müdahil avukatları tazminat taleplerinin saklı tuttuklarını duruşmada belirttiler, Apo ile ilgili tazminat davaları da hukuk mahkemelerinde açılacak. Apo'nun Halfeti'nin Ömerli köyünde bulunan arazilerine de el konulacak.

Abdullah Öcalan dünyada en iyi korunan mahkumların başında geliyor. İmralı Adası'nda olağanüstü önlemlerle korunan Abdullah Öcalan’ın bulunduğu ada iki firkateyn, iki hücum bot ve bir acil tahliye botu tarafından abluka altında bulundurulurken, helikopterle havadan denetim yapılıyor. Özel donanımlı ve kar maskeli güvenlik görevlileri tarafından adanın dört bir yanında görevliler ağır silahlarla nöbet beklerken, olayların merkezi durumunda bulunan Mudanya ve Bursa emniyet teşkilatı da 24 saat alarmda tutuluyor. Ada'ya gidiş gelişlerde uygulanan çok özel önlemlerin yanı sıra Mudanya ve Gemlik'te de tam anlamıyla "istihbarat ağı" kuruldu. Günlük gelişmeler, uzman ekipler tarafından değerlendirilip, üst birimlere rapor ediliyor.

Öcalan duruşmasını izlemek için Mudanya'ya gelen şehit ailelerinden duruşmayı izleyeceklerin dışındakilerin ilçeden ayrılmaları yetkililer tarafından öğütlenirken, Öcalan duruşmasını izlemek için gelen yabancı gazetecilerin çoğunluğu uğradıkları hayal kırıklığı sonucu Mudanya'dan ayrılmayı tercih ettiler. Apo'nun duruşmalarda başka bir tutum izleyeceğini bekleyen yabancı gazeteciler Öcalan’ın tüm suçlamaları kabul etmesi, kardeşi Mehmet Öcalan’ın deyimiyle "süt dökmüş kediye" dönmesi davanın beklenenin aksi biçimde seyir izlemesi birçok çevrede hayal kırıklığı yarattı. Öcalan’ın mahkemede adeta "kükreyeceğini" bekleyen çevreler Apo'nun canını kurtarmak için izlediği taktik karşısında tam anlamı ile şok oldular.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir