Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

PKK ve Abdullah Öcalan'a Yardım Etmiş Olan Ülkeler

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 23

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

PKK ve Abdullah Öcalan'a Yardım Etmiş Olan Ülkeler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 09 Kas 2011, 18:05

PKK ve Abdullah Öcalan'a Yardım Etmiş Olan Ülkeler
Apo'ya "Ülke Ülke" Sorgulama
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 23


PKK’nın başı Abdullah Öcalan’ın alman resmi ifadesinin yanı-sıra değişik ülkelerde PKK’nın faaliyetleri bu ülkelerden gördükleri destek tek tek soruldu. Türkiye'ye dost gibi görünen birçok ülkenin "foyası" ortaya çıkarken, resmi toplantılarda Türk heyeti Apo'nun ifadelerini masaya getirecek.

Apo'nun baştan sona video kasete alman ifadesinde PKK’nın hangi ülkelerden ne gibi yardımlar aldığı, bu ülkelerin yaptığı yardımlara karşı kendilerinden neler talep ettiği, Türkiye üzerindeki emelleri Apo'nun ağzından dinlendi. PKK’nın hangi ülkelerden silah, para, eğitim, moral desteği aldığı, Apo ile görüşmek için gelen ülke temsilcileriyle yapılan görüşmelerin içeriği de tek tek soruldu.

1979 yılının Mayıs ayında Türkiye'den Suriye'ye geçen Apo, Suriye ve Lübnan'da bulunduğu dönemde değişik ülkelerin istihbarat ve siyasi temsilcileriyle de görüştü. Apo'ya verilen destekleri ilgili ülkeler kabul etmese de Türk istihbarat birimleri önemli bilgilere ulaştı.

İstihbarat birimlerince PKK’nın dış bağlantıları ülke ülke şöyle:

- SURİYE:

PKK ile Suriye arasındaki bağlar Hafız Esad'ın kardeşi Suriye istihbarat örgütünün başı Rıfat Esad tarafından kuruldu. Türkiye'den kaçan PKK militanlarına barınak, diğer ülkelere gidenlere para ve sahte pasaport sağlandı. Kongre ve konferansların toplanmasına da izin veren Suriye, askeri tesislerinde PKK'lılara eğitim verdi. Ayrıca Huveyda Hava Ussü'nde 37 PKK'lıya helikopter eğitimi verildi. Şam, yıllarca ülkelerinde Abdullah Öcalan’ın olmadığını öne sürdü, PKK'lılara da hiçbir destek vermediğini savundu. PKK’nın Suriye'de 30 civarında kamp yeri bulunuyordu. Suriye denetimi altındaki Bekaa Vadisindeki Mahsun Korkmaz Akademisi örgütün yıllarca ana eğitim merkezi oldu. Şam yönetimi, sürekli şu anlaşmasını öne sürüp Apo'yu gizli koz olarak kul-landı. Ancak Türkiye'nin kararlı tutumu sonucu Apo, geçen yıl bu ülkeden ayrılmak zorunda bırakıldı.

- İRAN:

Suriye gibi İran da PKK ile ilişkilerini yıllardır kabul etmiyor. İran topraklarında PKK’nın 50 civarında kamp yeri bulunuyor. PKK'lılara ikametgah belgeleri veren, teröristleri sınıra kadar askeri araçlarıyla taşıtan İran, yaralı teröristlerin ilk tedavilerini sınır karakollarında yaptırdı. İran-PKK ilişkisi ile ilgili çok somut belgeler olmasına rağmen sürekli bu ilişkiyi reddeden İran, Semdin Sakık'ın açıklamalarından sonra köşeye sıkıştı.

- LÜBNAN:

PKK'lılar Suriye'nin yanı sıra Lübnan'da da çok rahat hareket ettiler. Lübnan Ermeni Partisi ile yakın ilişki içinde olan Apo, bu ülkedeki Barr Elias'ı haberleşme üssü olarak kullandı. Lübnan toprakları içinde PKK’nın çok sayıda kampı bulunuyor.

- LİBYA:

PKK’nın destekçisi ülkelerin başında gelen Libya, bu örgütün Trablus, Bingazi ve Serte'de temsilcilik açmalarına, dergi yayınlamalarına izin verdi. Kaddafi'ye zaman zaman mektup yazdığı bilinen Apo, Kaddafi'nin verdiği desteklere televizyonda yaptığı konuşmalarla teşekkür etti.

- IRAK:

PKK ile karşı desteğini hiçbir dönemde esirgemeyen Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, bu örgütü Türkiye'ye karşı amaçlan doğrultusunda kullanmaktan geri kalmadı. Körfez Savaşı, sonrası Kuzey Irak'ta meydana gelen otorite boşluğunu PKK çok iyi kullandı. PKK gizli servisi ile PKK militanı Baran Ahmet arasında karşılıklı istihbarat değişimi yapıldı. PKK’nın kullandığı Rus yapımı SA-7 füzelerini kullanacak PKK'lılar Irak'lı subaylar tarafından eğitildi. Apo ile de görüşen Saddam Hüseyin, bu görüşme sonrası Tikrit ile El Mawsil yakınlarında PKK'ya kamp yeri tahsis etti. PKK’nın Bağdat'ta da bürosu bulunuyor.

- SIRBİSTAN:

PKK’nın Avrupa ülkelerine sevk ettiği uyuştum Sırplar tarafından taşınmaya başladı. Sırp Savunma Bakanının "Tüm Ortodoks dünyası, PKK'yı desteklemeli ve Türkler'e karşı cephe almalıdır." açıklamalarından sonra bu ülkede oluşturulan devlet destekli "Yeni Bizans Örgütü" PKK ile ortak çalışma yapmaya başladı. PKK'lıların bazı silah eğitimleri Sırbistan'da verildi.

- ERMENİSTAN:

Elegez, Leninakan, Okçuoğlu, Güllübadak, Mazdian, Misis, Colga, Gümrü, Arazdayan'da PKK kampları bulunuyor. PKK’nın önde gelen yetkililerinden Ali Sapan sık sık Ermenistan'a gidip geliyor. Ermeni Taşnak Partisi ile PKK arasında yakın işbirliği bulunuyor. PKK bu ülkede dergi de yayınlıyor. Ermeni Yazarlar Birliği Abdullah Öcalan'ı "Büyük Ermenistan" fikrine katkılarından dolayı onur üyeliğine seçti.

- YUNANİSTAN:

Yunanistan istihbarat örgütü ile PKK arasında ilk görüşmeler 1988 yılında başladı. Yunan milletvekilleri defalarca Abdullah Öcalan'ı Bekaa'da ziyaret ettiler. Aynı dönemde Rum Ordusu Komutam Matafias da Öcalan'ı ziyaret edenler arasında bulunuyor. PKK'ya ülkelerinde her türlü desteği veren hatta PKK adına öğrenci bile okutan Yunanistan'da, aralarında Tive, Lamiya, Arges, Kalamata olmak üzere 20'ye yakın kampı bulunuyor. Yunan milletvekilleri ile PKK arasında da yakın işbirliği bulunuyor. PKK heyetine yarı resmi protokol uygulamaktan da geri kalmayan Yunanistan, helikoptere karşı füze eğitimi kullanma konusunda da PKK'lıları eğitti. Semdin Sakık da ifadesinde Yunanistan'ın PKK'ya 9 stinger füzesi verdiğini itiraf etti.

- FRANSA:

Danielle Mitterand'ın desteğiyle Paris'te Kürt Enstitüsü açıldı. Fransa'da PKK’nın denetiminde radyoları ve dergileri de bulunuyor.

- İSVEÇ:

PKK’nın Avrupa'ya çekildiği 1982'de Stockholm'de oluşturuldu. İki Yunanlı'nın İsveç Hükümetine bağlı The Quandil Project adlı NGO yardım kuruluşu tarafından Irak'a sokmak istenirken yakalandı. PKK’nın İsveç'te Merhaba isimli bir de radyosu bulunuyor.

- ALMANYA:

Almanya'da PKK ile bağlantılı 106 dernek bulunuyor. Örgüt bu ülkeye 220 bin ilticacı taşıdı. Çeşitli dillerde yayınlanan çok sayıda dergi ve gazete bu ülkede basılıyor. İlk yıllarda PKK'ya sıcak bakan Almanlar, bu örgütün iç yüzünü gördükten sonra PKK'yı yasakladı. Ancak yıllarca iyi bir taban tutan örgüt, her fır-satta bu ülkenin yasal boşluklarından yararlanıp gücünü gösteriyor.

- İNGİLTERE:

Bazı İngiliz milletvekilleri Şam'da Apo ile görüştü. Bu ülkede PKK tarafından gazete ve dergi yayınlanıyor. İngiliz gazeteci Andrew Norman Penny'nin Kuzey Irak'ta PKK için kuryelik yaptığı belirlendi. PKK’nın Avrupa Temsilcisi Kani Yılmaz, İngiliz parlamentosunda PKK'yı anlattı.

- HOLLANDA:

Sürgünde Kürt Parlamentosu bu ülkede toplandı. Rotterdam'da Kürdistan Kültür Festivali düzenlenmesine izin verildi. Arnheim'de PKK’nın irtibat bürosu bulunuyor. PKK’nın yan kuruluşlarından Kurd-Ha Haber ajansının da Amsterdam'da bürosu bulunuyor.

- DANİMARKA:

Kom-Kar ve Kürt Kadınlar Birliği dernekleri bulunuyor. 1994'de bu ülkede PKK Sempozyumu düzenlendi, ERNK'nm 1995'de büro açmasına izin verildi. Sürgünde Kürt Parlamentosu 1995 hazırlık komisyonu toplantısını bu ülkede yaptı. Bu ülkede Radyo Botan, Radyo Welat ve Kürdistan radyoları bulunuyor.

- İSPANYA:

ERNK Avrupa sözcüsü Kani Yılmaz, İçişleri Bakanı ile yaptığı görüşmeden sonra bu ülkede çeşitli temaslarda bulundu. Madrid'te Kürdistan Enformasyon Merkezi bulunuyor. Avrupa Parlamentosunun İspanyol üyesi Marcet, geçen yıl Şam'da Abdullah Öcalan ile görüştü. Bu ülkede PKK’nın bir de radyosu yayında.

- Güney Afrika Cumhuriyeti:

PKK’nın Johannesburg'ta bürosu bulunuyor. Türkiye'ye yönelik silah ambargosu uygulanmasında
PKK ile yakın ilişkisi olan Savunma Bakan Yardımcısının büyük rolü oldu. Mandela'nın Atatürk Barış Ödülü'nü reddetmesinin de arkasında PKK etkili oldu.

- İSVİÇRE:

PKK destekli 17 dernek, Radyo Lora ve Kürdistan Resiste dergisi yayında. Lozan'da Kürdistan Sempozyumu düzenlendi. Örgütün irtibat bürosu, Jura'da Mont Soleil köyünde PKK kampı bulunuyor.

- BELÇİKA:

MEDTV'nin yayınlarına izin veren Belçika, "Sürgündeki Kürt Parlamentosu" m. yer verdi. Belçika'da PKK’nın çeşitli etkinliklerine izin veriliyor.

- İTALYA:

Roma'da PKK destekli Kürdistan Sempozyumu yapıldı. Örgüt uyuşturucu-silah takasını sağlamak amacıyla İtalya'yı kullandı. Kürdistan Enformasyon Ofisi açıldı. İtalya Yeniden Doğuş Partisi'ne üye bir heyet Öcalan'ı Şam'da ziyaret etti. Sürgündeki Kürt Parlamentosu'nun toplanmasına izin verildi. ERNK temsilcisi Kaniyılmaz'ın kırmızı bültenle aranmasına karşın basın toplan-tılarına bile ses çıkarılmadı. Son olarak Abdullah Öcalan 12 Mayıs'ta bu ülkeye gitti.

- AMERİKA:

Suriye'nin ABD Büyükelçiliği'nde görevli William Aegleton'ın, Şam'da PKK ile direkt teması 1984 yılında kurdu. Diplomat, uzman ya da gazeteci kimlikleriyle Güneydoğu'ya giden yabancıların yüzde 80'inin Amerikan pasaportlu olduğu dikkat çekti. Güneydoğu'da bir nakliye uçağından PKK'lılara yardım mal-zemesi atıldı. Washington'da PKK sempozyumu düzenlendi. Leyla Zana ve Ahmet Türk'ün ABD Kongresinde PKK ile ilgili brifing vermesine izin verildi. PKK'ya bağlı olarak 20'ye yakın kuruluş ve ülkede faaliyette.

- RUSYA:

Öcalan ile ilk görüşme 1992 yılında Şam'da yapıldı. 1992'de Kürt radyosu yayma başladı, aynı yıl Moskova'da Kürt Sempozyumu düzenlendi. PKK'lıların Rus Meclis binasında basın toplantısı düzenlemelerine izin verildi. 1997'de Rus milletvekilleri Öcalan'ı ziyaret etti. Suriye'den kaçan Öcalan’ın bir süre ülkelerinde kalmalarına izin verdiler.

- PKK’nın Kanada, Avusturya, Finlandiya, Suudi Arabistan, Avusturalya ve Norveç'te de bazı faaliyetleri bulunuyor.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir