Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Apo, Tam 27 Yıl Sonra İkinci Kez Sanık Sandalyesinde

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 21

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Apo, Tam 27 Yıl Sonra İkinci Kez Sanık Sandalyesinde

Mesajgönderen TurkmenCopur » 08 Kas 2011, 21:30

APO, TAM 27 YIL SONRA İKİNCİ KEZ SANIK SANDALYESİNDE
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 21


Tarihî duruşma Pazartesi günü sıkı güvenlik önlemleri altında başlayacaktı. "Boykota katılmak" suçundan ilk kez mahkemeye çıkan Apo, aradan 27 yıl 34 gün geçtikten sonra bu kez 30 bin kişinin katili olarak yargılanacak. Dünyanın gözünün çevrildiği davada, sanık sandalyesinde oturacak olan PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan "Barış ve kardeşliği" ön plana alan, "Bağımsız Kürdistan, federasyon ve otonominin hayal olduğu" üzerine kurulan savunma hazırladı.

Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 3 Numaralı Askeri Mahkemesi'nin 1973/13 esas numaralı dosyaya göre Öcalan, boykota katılmak gözetimle birlikte tam tam 177 gün nezarethane ve Mamak Askeri Cezaevi'de yattığı saptandı. Apo'nun boykota katılmadığını, o gün fakülteye gitmediğini belirtmesine rağmen, tanık ifadeleriyle suçu sabit bulundu. Ancak, ünlü "Şafak Bildirisi'ni dağıttığına ilişkin yeterli kanıt bulunamadı ve hakkındaki bu suçlamadan da beraat ettiği anlaşıldı.

Sözkonusu iddianamede, 31 Mart 1972 tarihinde Dev-Genç'li öğrencilerin Kızıldere'de öldürülmesi üzerine aynı gün Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'de boykot başladığı, boykota katılanlar arasında fakültenin 993 numaralı öğrencisi Abdullah Öcalan’ın da olduğu yeraldı. İddianameye göre, anfilerde "Kahrolsun faşistler", "Bağımsız Türkiye" sloganları atan ve Dev-Genç marşını okuyan öğrencilere başta Abdullah Öcalan ve Metin Yalçın olmak üzere bazı öğrenciler de "Şafak" isimli bildiriyi dağıttı. Bu ünlü bildiri de Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilmesinin engellenmesi isteniyor, yönetime karşı halkın ayaklanması çağrısı yapılıyordu.

Abdullah Öcalan 8 Nisan 1972 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Tam 19 gün süren gözaltı süresinin ardından Apo 27 Nisan 1972 tarihinde Ankara Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'ne çıkarıldı ve aynı gün tutuklanıp Mamak Askeri Cezaevi'ne konuldu.
Apo ve arkadaşları ile ilgili iddianameyi Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcısı Kıdemli Yüzbaşı Baki Tuğ hazırladı. Öcalan, sorgusunda olay günü saat 10.00 civarında fakülteye geldiğini, okulun kitle halinde terk edildiğini gördüğünü, bu şekilde boykot olduğunu öğrendiğini, esasında böyle bir hareketin beklendiğini, bu nedenle fakülteye girmeyip yurda döndüğünü iddia etti.

Apo ile ilgili mahkeme kararında ise şöyle denildi:

"Abdullah Öcalan her ne kadar boykota katılmadığını beyan etmişse de tanık Mehmet Gevrekçi, sanığın sol elini havaya kaldırarak (Bağımsız Türkiye) diye bağıran öğrencilerin içinde bulunduğunu beyan etmiştir. Tanık Adil Aydemir de olaydan önce koridorda dolaşan öğrenciler arasında sanık Abdullah Öcalan'ı da gördüğünü beyan etmiştir. Tanık Fehmi Yücesoy ifadesinde sloganları tekrarlayarak fakülteyi terkeden öğrenciler arasında Abdullah Öcalan’ın da bulunduğunu söylemiştir.

Bu beyanlar karşısında sanık Abdullah Öcalan’ın olaydan önce fakülteye geldiği, bizzat olaya katıldığı, devrimci marş ve malum sloganları tekrarladığı, dolayısıyla olaydan sonra fakülteye geldiği yolundaki savunmasının samimi bulunmadığı kanaatine varılmıştır."

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir