Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Apo'ya 12 Günlük Duruşma

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 17

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Apo'ya 12 Günlük Duruşma

Mesajgönderen TurkmenCopur » 08 Kas 2011, 17:46

APO'YA 12 GÜNLÜK DURUŞMA
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 17


İmralı Adasında 31 Mayıs'ta başlayacak tarihi Abdullah Öcalan duruşmasını Ankara 2 No.lu Devlet Güvenlik Mahkemesi 12 gün içinde sonuçlandırmayı planladı ve buna göre duruşma tarihlerini saptadı. Ancak bu süre içinde davanın sonuçlandırılamaması halinde yeni duruşma günleri de belirlenecek.
Abdullah Öcalan'ı yargılayacak 2 no.lu DGM'nin başkanı Turgut Okyay, üye hakim kıdemli hakim Albay Abdülkadir Davarcıoğlu, üye Hüseyin Eken, savcı Talat Şalk, bir mübaşir ve iki katip bugün İmralı Adasına gidecek. Adalet Bakanlığına ait Eğitim ve Dinlenme tesislerinde duruşma öncesi hazırlıklarını yürütecek olan mahkeme heyeti, alınması gerekli önlemleri de görüşecek. Bu arada Apo'nun kısa bir süre önce kalp rahatsızlığı nedeniyle Bursa Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldığı ve çok sıkı önlemler altında yeniden İmralı'ya getirildiği öne sürüldü. Ancak bu iddialar hastane yetkilileri tarafından doğrulanmadı.

Apo'nun duruşması 31 Mayıs 1999 Pazartesi günü saat 09.30'da kimlik tesbitiyle başlanacak. Bunu DGM Başsavcısı Cevdet Volkan'ın 139 sayfa olan iddianameyi okumasıyla devam edecek, duruşma saat 16.30'da son bulacak. Duruşma 1,2,3,4 Haziran tarihlerinde de yapılacak, 5-6 Haziran'da duruşmalar olmayacak. 7,8,9,10 ve 11 Haziran'da duruşmalar sürecek. 12 ve 13 Haziran'da duruşma olmayacak. Mahkeme 14 ve 15 Haziran tarihlerini de duruşma günü olarak belirledi. Mahkemenin bu süre içinde sonuçlandırılamaması halinde yeni duruşma günleri belirlenecek.

Mahkemede şehit aileleri ile gazileri sürekli olarak 7 avukat temsil edecek, diğer avukatlar da duruşmalara 5'er kişi halinde katılacak. Ünlü ceza avukatı Cahit Torunun yanı sıra Zeki Hacı İbrahimoğlu, Necdet Küçüktaşkıran, Mükremin Türkmen, Mehdi Keskin, Cengiz Erkoyuncu, Şevket Can Özbay dava boyunca görev yapacak avukatlar arasında bulunuyor.

İmralı Adası'nın güvenliği ve kurumlararasındaki işbirliğinin tek sorumlusu 15. kolordu Komutanı Korgeneral Hurşit Tolan yapacak. Emniyet Genel Müdürlüğü de, İmralı için hareket merkezi olan Mudanya'ya terörle mücadele konusunda tanınmış birisinin görevlendirilmesini istiyordu. Bursa Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar, Kılıçtepe'yi, Mudanya'dan sorumlu emniyet müdürü olarak görevlendirdi. Babası da şehit olan Emniyet Müdürü Kılıçtepe'nin, babasının ismi Ankara'da bir karakola da verilmişti.

Mudanya'da alınacak güvenlik önlemleri ise şöyle:

- Şehit yakınları, gaziler, bunların avukatları Mudanya Limanı'ndan, PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın yakınları, Apo'nun avukatları ise Gemlik'teki limandan İmralı'ya götürülecek. Böylece avukatlara ve Apo'nun yakınlarına yönelik bir saldırı olmaması sağlanacak.

- Mudanya'dan İmralı'ya getirilip götürülecekler için Adalet Bakanlığı bir deniz otobüsü kiralayacak. Apo'nun avukatları ile yakınları da yine Adalet Bakanlığı tarafından kiralanacak deniz aracıyla İmralı'ya gidip gelebilecekler.

- Mudanya'ya özel harekat timleri, çevik kuvvet ekiplerinin yanı sıra, MİT ve Emniyet'ten istihbaratçı gönderilecek. Ayrıca bomba imha ekipleri sürekli hazır bekletilecek. Kente giriş-çıkışlarda sıkı aramalar yapılacak, özellikle canlı bombalara karşı tüm birimler arasında sıkı işbirliği yapılacak, şüpheli kişiler ilçeden uzaklaş-tırılacak. Trafik denetimleri etkili bir biçimde gerçekleştirilecek.

- Mudanya'da yürüyüş ve gösterilere ikinci bir emre kadar izin verilmeyecek.

- Benzer önlemler Apo'nun avukatlarının ve yakınlarının gelip gideceği Gemlik Limanı'nda da alınacak, avukatların ve Apo'nun yakınlarının kalacağı yerler, bir zarar görmemesi için güvenlik çemberinde tutulacak.

- İmralı'ya gideceklerin yüz taraması yapılacak, başka bir tarama noktasından da geçirilecek.

- Ada çevresinde ısıya duyarlı sistem kuruldu ve denizden herhangi bir canlının adaya çıkması halinde bu anında saptanabilecek.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron