Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Apo, Mektubunda MHP İçin Değerlendirmeler Yapıyor

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 16

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Apo, Mektubunda MHP İçin Değerlendirmeler Yapıyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 08 Kas 2011, 17:46

APO, MEKTUBUNDA MHP İÇİN DEĞERLENDİRMELER YAPIYOR
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 16

İmralı cezaevinde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan' kendisine gelen mektuplardan bazılarına cevap gönderiyor. Mektup gönderdiği kişilerden birisi de Teslim Töre'ydi.

Apo, mektubunda yakalanışını şöyle açıklıyor:

"Durumum tam bir eşi görülmemiş tragedya. Bilinmeyen birçok komployu, derinliğine Türkiye'yi de bulaştırarak başarmak istedikleri benim için açık. ingiltere derinden planladı, ABD uyguladı, Yunanistan çok alçakça harcamak, şahsımda yeni yüzyıla yayılmış bir Türk-Kürt çatışması hesabındaydı. Net olmayan yanları çok. Bunu Türkiye'ye anlatmaya çalıştım. Aslında yıllardan beri bir çizgi yönelimi vardı. Dolaylı ilişki en üst düzeylerde aralıklı sürüyordu. Ama istenilen noktaya gelinmeden, her iki tarafında hazır olmadığı talihsizlik doğdu. Bunu büyük bir barışa onun demokratik çözüm temeline dönüştürmek için yoğunlaşıyorum. Önüm halen bulanık. Netleşir ve fırsat doğarsa, büyük kazandıracağıma inancım da büyüktür. Savunmada bu hususları kapsamlı koyacağım."

Teslim Töre'ye yazdığı mektubunda sıkıntılı bir ruh halinden söz eden Apo, hayallere hazır olmadığını belirtiyor ve sözlerine şöyle son veriyor:

"Bu ruh halimle, ne hatıralara ne hayallere hiç hazır değilim, yağmur yağarken, yaprak yeşerirken bile kendimi tutamıyorum. Acı, sevgi ve adaleti mutlaka derinliğine yeniden yaşayarak yorumlayın..."

Mektubunda, MHP'nin seçim zaferini de yorumlayan Apo, "MHP bir dönemin çatışmalarından iyi ders çıkardı. MHP önemli sıçramayla bunu gösterdi. MHP ders almayı eğer doğru bir demokratik çizgiye çekilirse, pratikte de tutarlı olursa, bu iyi bir gelişme sayılmalıdır. Baykal ve ÖDP süreci anlayamama ve doğru çalışmamanın karşılığını ödediler. Türkiye solu, demokrasi sınavında kaybetti. Ecevit demokratik solu doğru uygulayabilse başarı sayılır. Ayrılıkçı milliyetçiliğe hiç düşmedik, derin bir demokratik sistem çözüm fırsatı düşerse, buna en büyük tutku ile karşılık vereceğim kesindir." dedi.

Suna Parlak, Melahat Akay ve Leyla Akbaşa yazdığı 11.04.99 tarihli mektubunda, annesi Uveyş Öcalan’ın ölümünün 6. yıldönümü nedeniyle büyük bir yas içinde olduğunu ve bu nedenle yazmakta güçlük çektiğini belirten Apo, kendisine yaşama fırsatı verilirse bu süreci büyük bir barış sürecine dönüştüreceği mesajını vererek şöyle devam ediyor:

"Ben kadınları, kızları kutsanmış, yüceltilmiş insanlar olarak görmek istiyorum. Barış savaşı gerçekten en zor ve özlü, özgür olduğunda gerçek insanı ortaya çıkarıyor. Uçakta gözümü açtığımda 'barış için yaşayacağım' sözü sıradan değildi. Devletle bu temelde barış asla yanlış anlaşılmamalı.. Barışa, kardeşliğe, özgür birlikteliğe götürmeyen her kavga, savaş, isyan kördür. Haksızdır, acı üretir, tahripkardır, anarşidir.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir