Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tolon Paşa'ya Süper Yetkiler

Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 15

Burada Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Tolon Paşa'ya Süper Yetkiler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 08 Kas 2011, 13:56

TOLON PAŞA'YA SÜPER YETKİLER
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 15


PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın 31 Mayıs'ta başlayacak tarihi duruşması nedeniyle, İmralı Adası'nın askeri yönden bağlı olduğu 15. Kolordu Komutanlığına her türlü önlemin alınması konusunda süper yetkiler verildi. 15. Kolordu Komutanı Korgeneral Hurşit Tolon, Ada'nın güvenliği konusunda en üst yetkili olacak. Adaya giriş çıkışlar dahil her türlü emniyet, 15'nci Kolordu Komutanlığı tarafından alınacak.

Genelkurmay Genel Sekreterliği, Jandarma Asayiş Kolordu Komutan Yardımcılığı gibi zor görevleri başarı ile yürüterek 15'inci Kolordu Komutanlığına getirilen Hurşit Tolon, yargılamaya herhangi bir gölge düşmemesi için her türlü önlemi aldırmaya başladı.

Üst düzeydeki bir yetkili Ada'da halen birden fazla bakanlığın görevlilerinin bulunduğu, bunlar arasında koordinasyonun sağlanması için yetkinin Kolordu Komutanlığı'na verilmesinin uygun bulunduğunu bildirdi. Örneğin, Abdullah Öcalan’ın tutuklu bulunduğu İmralı Cezaevinin iç korumasında Adalet Bakanlığı'nın sorumlu olmasına karşın dış korumasının jandarma tarafından yapılması koordinasyonsuzluğa neden oluyor. Adanın birinci derecede askeri yasak bölge ilan edilmesi nedeniyle de TSK'nın yetki ve sorumlulukları bulunuyor. Dağınık bir biçimde olan yetki ve sorumluluklar Korgeneral Tolon'a verilerek tek elde toplanmış olacak ve bir kargaşa yaşanmasının da önüne geçilecek.

Apo'nun tutuklu bulunduğu İmralı Ada'sında 3'lü koruma halkası oluşturuldu. Ada'nın sahil kısımlarında ağır silahların da bulunduğu özel birlikler yer alırken, iç kesimlerde Bursa İl Jandarma Alay Komutanlığına bağlı timler bulunuyor. Cezaevi çevresinde ise, özel seçilmiş Jandarmaların yanısıra Emniyet Genel Müdürlüğü özel harekat timinden askerlerin emrine verilen özel harekat timi de yer alıyor.

Ada'da alınacak bazı güvenlik önlemlerini bir yetkili şöyle sıraladı:

- Ada'ya gidecek olan avukatlar, müdahil yakınları ve gazeteciler hakkında sıkı araştırma yapılacak, güvenlik soruşturma sonucu adaya gitmesinde sakınca olanların gidişine izin verilmeyecek.
- PKK’nın başı Abdullah Öcalan’ın avukatları ile şehit yakınları ve gazilerin avukatları ayrı ayrı deniz araçları ile götürülecek.
- Abdullah Öcalan’ın avukatlarına şehit yakınları ve gaziler tarafından herhangi bir saldırıya meydan verilmemesi için gerekirse ayrı bir iskeleden gidiş gelişleri sağlanacak.
- Apo'nun duruşması sırasında salonda silahlı asker bulunmayacak.
- Salondaki jandarmalar özel üniformalı olacak ve yakalarında kimlik kartları takılı bulunacak.
-Abdullah Öcalan’ın duruşmasında görev alacak hakim ve savcılar yanısıra 1 mübaşir, 2 katip yargılama sonucuna kadar İmralı'da bulunacak, Adalet Bakanlığı'na ait kampta kalacak.
- Duruşma salonuna TRT'nin dışında son anda bir değişiklik olmaması halinde başka televizyon kanallarının kameraları alınmayacak. TRT'nin çektiği filmler aynı anda televizyon kanalları ve eurovizyon kanalı ile yabancı ülkelere de geçilecek.
- Mudanya'da kurulacak basın merkezine kapalı devre televizyon yayını son anda bir değişiklik olmazsa yapılmayacak.
- Genelkurmay Foto-Film Merkezi tarafından Apo duruşmasının her saniyesi kaydedilecek.
- Şehit yakınları ve gazilerin avukatlarından her gün en fazla 12 kişi alınacak. 4-5 avukat davada sürekli bulunacak, diğerleri ise duruşmalara sırayla katılacak.

Dokuz kişiden oluşan Anadolu Ajansı ve TRT ekibi ise dün mahkeme salonunda ön hazırlık yaptılar. Çok sıkı bir güvenlik soruşturmasından geçtikten sonra Ada'ya götürülen AA ve TRT ekibi çekim yapacakları açıları belirlediler. A.A ve TRT ekibi önümüzdeki hafta cihazlarını yerleştirecekler.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron