1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Apo'nun Avukatına Kravat Zorunluluğu, Apo'ya Gözlük

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2011, 13:56
gönderen TurkmenCopur
APO'NUN AVUKATINA KRAVAT ZORUNLULUĞU, APO'YA GÖZLÜK
Abdullah Öcalan'ın Terörist Faaliyetleri ve Yakalanışı'nın Perde arkası - Bölüm 14


PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın avukatlığını yürüten ve önceki duruşmalara kravat takmadan gelen İstanbul Barosu avukatlarından Ahmet Zeki Okçuoğlu’na "Kravat takmazsan İmralı Adasındaki duruşmaya giremezsin." denildi. Apo'yu yargılayacak Ankara 2 No.lu DGM Başkanı Turgut Okyay'ın, avukat Okçuoğlu'nun kravatsız olarak mahkemeye gelmesini "Mahkemeye saygısızlık" olarak nitelediği bildirildi.

Ahmet Zeki Okçuoğlu'nun Ankara DGM'deki son iki duruşmaya da kravatsız geldiğini hatırlatan DGM yetkilileri, 30 Nisan'da yapılan duruşmadan sonra Okçuoğlu’na bundan sonraki duruşmalara kravat takmasını istediklerini, aksi halde duruşmaya kravat takmadan alınmayacağının söylendiğini kaydettiler.

İmralı Adasında 31 Mayıs 1999 da mahkemeye çıkacak olan Abdullah Öcalan’ın duruşması için gün sayılırken, Öcalan'a takım elbise ve kravat alındığı ve duruşma salonuna kravatlı olarak çıkacağı bildirildi. Duruşma için hazırlıklarını yapan Abdullah Öcalan’ın savunmasının içeriği konusunda avukatlarına yeni talimatlar verdiği bildirildi. Öcalan’ın dava ile ilgili hazırlıklarını "Barış, Türk-Kürt kardeşliği" üzerine kurmaya çalıştığı ve terörün tamamen bitmesi için üzerine düşen görevi yapmaya hazır olduğunu vurgulamaya özen göstereceği belirtildi.

Bulunduğu İmralı cezaevinde sağlık sorunlarının çözümü için özel olarak cihazlar alındı ve Apo'nun sağlığı için 1999 yılında yaklaşık 150 milyar lira harcama yapıldı. Gözlerinin bozuk olduğu da ortaya çıkan Apo'ya gözlük de verildi. Apo'nun duruşmaya gözlüğünü de takıp çıkabileceği bildirildi.
80 civarında avukat tarafından savunulacak olan Abdullah Öcalan’ın, duruşmasına İtalya Başbakanı D'elama'na da geleceği Apo'nun bir avukatı tarafından DGM yetkililerine söylendi. Ancak Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, İtalya Başbakanının İmralı Adası'ndaki duruşmayı izlemek için herhangi bir temasının olmadığını, bu konuda kendilerine ulaşmış bir bilgi bulunmadığını açıkladılar.

Kaynakça
Kitap: Kırmızı Klasör
Yazar: Saygı Öztürk