1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Türk Devletini Tahkir Etme Arzusu

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2011, 03:58
gönderen TurkmenCopur
Türk Devletini Tahkir Etme Arzusu
Yaşamsal Bir Tehdit: Kuzey Irakta Bağımsız Kürt Devleti Oluşumu - Bölüm 14


1990'larda Türk binbaşısı ile görüşmek için randevu almak zorunda olan Barzani son Türkiye "ziyaretinde" Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşmek için Dışişleri Bakanlığı'na gitmeyi reddetmiş, bunun üzerine Abdullah Gül Başbakanlığa gelmiş ve Barzani ile Başbakanlık'ta görüşmüştür.

İki aşiret diye küçümsenen ve 1991'den bu yana Türkiye'nin yaptığı yardımlarla ayakta kalan KDP ve KYB'nin 2003 sonrasında takınmış olduğu küstah ve saldırgan tavır sınır tanımıyor. Barzani'nin Türkiye'ye yönelik psikolojik operasyonunu sadece yıkıcı önlemler bütünü içinde görmek hatalı olacaktır. Barzani, Türkiye'nin kendisine karşı etkili önlemler geliştirmesini sağlayacak ekonomik ve politik girişimleri de Türk siyasal sistemi içine sızarak engellemiştir.

Barzani-Talabani politikalarının amacı Güneydoğu Anadolu bölgesinde Kuzey Irak ile ekonomik, sosyal ve kültürel olarak bütünleşmenin alt yapısını hazırlamaktır. Bu aynı zamanda Türkiye'nin bölünmesi hedefini amaçlayan pankürdist yayılma politikasının bir parçasıdır.

Birçok faaliyetin yanında pankürdist politikalar çerçevesinde özellikle Güneydoğulu öğrencilere Barzani tarafından Kuzey Irak'taki üniversitelerde burs verilmektedir.

Kaynakça
Kitap: PKK Terörü Neden Bitmedi, Nasıl Biter?
Yazar: Ümit Özdağ