1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Genelkurmay'ın Kandil'e Yaptığı Hava Saldırısı

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2011, 17:52
gönderen TurkmenCopur
GENELKURMAY HAVA SALDIRISININ GÖRÜNTÜLERİNİ VERDİ

Resim

Hakkari’de meydana gelen saldırının ardından Irak’ın kuzeyinde Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan ve Zap Bölgeleri'nde başlatılan hava harekatının ilk görüntüleri, Genelkurmay tarafından basın mensuplarına dağıtıldı. Görüntülerde insansız hava aracı Heron’larla, Hakurk ve Kandil'de tespit edilen hedeflerin bombalandığı görüldü.

Odatv.com
19.08.2011 13:19


http://www.odatv.com/n.php?n=genelkurma ... 1908111200

Re: Genelkurmay'ın Kandil'e Yaptığı Hava Saldırısı

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2011, 17:53
gönderen TurkmenCopur
İnsansız hava araçlarından ve yerel birimlerden istihbarat alınarak Kandil ve Türkiye sınırına yakın Zap bölgesindeki PKK hedeflerinin koordinatları belirlendi. Saat 20.05 sıralarında Diyarbakır’dan havalanan jetler, terör örgütünün Kuzey Irak'taki Kandil, Zap, Hakurk. Metina, Haftanin, Hinera ve Sideka kamplarını eş zamanlı olarak bombaladı. Terör örgütüne yakın siteler bombardımandan sonra Kandil'de çekildiğini iddia ettiği görüntüleri yayınladı.

Kandil'i vuran uçaklara İran hava sahasını açtı

TÜRKİYE’nin Kuzey Irak’taki kamplarına yönelik hava operasyonunda İran sınırındaki hedefleri vurmak için Tahran yönetiminden özel izin alındığı belirtildi.

Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü merkez olarak kullanıldı. Saat 20.00 sıralarında havalanan uçakların Kuzey Irak’taki PKK’lı teröristlere, ’Diyarbakır’da hava hareketliliği var’ diyerek bildirilmemesi için uçaklar eğitim uçuşu yapıyormuş gibi 2’şerli gruplar halinde aralıklarla kalktı. Hava operasyonunda PKK’nın en büyük kampları olan Kandil ve Zap hedef alındı. Bu kamplada bulunan uçaksavar bataryaları güdümlü füzelerle yoğun ateş altına alınarak, 17 uçaksavar bataryası etkisiz hale getirildi.

İRAN’DAN ÖZEL İZİN

Kuzey Irak’taki terörist hedefleri vurmak için Diyarbakır ve Malatya’dan kalkan savaş uçaklarının İran sınırına çok yakın kesimlerdeki Hakurk ve Kandil’i vururken, bu ülkenin hava sahasını da kullandı. Hava operasyonu, İran ve Irak makamlarıyla koordinasyon sağlanarak yapıldı. İran hava sahasını da kullanan uçakların özellikle Kandil Dağı’nın arka kısmından bombalama yaptığı iddia edildi.

Saat 21.00 sıralarındaki ilk hava operasyonunu saat 02.45 sıralarında ikincisi izledi. İkinci operasyonda özellikle Kandil, Hakurk ve Hinere ve Lolan kampları yaklaşık 1 saat boyuca havadan bombalandı. Bugün saat 09.00 sıralarında da üçüncü operasyon düzenlendi. Bu operasyonda uçaklar Kandil ve Hakurk bölgesinde keşif uçuşları yaptı, zaman zaman da hedefleri bombaladı.

DİYARBAKIR’DAKİ ÜS

Diyarbakır’da bulunan 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü merkez olarak kullanıldı. Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu’daki hava sahasını kontrol etmekle sorumlu olan 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı’na bağlı 8’inci Ana Jet Üssü (Diyarbakır), 7’inci Ana Jet Üssü (Malatya) ve 5’inci Ana Jet Üssü (Merzifon) olmak üzere 3 üs bulunuyor. Üslerin yanı sıra Batman, Erzurum, Muş ve Sivas’ta yedek meydanlar bulunurken, 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı vurucu gücüne, av, bombardıman filoları, gece gündüz her hava şartlarında kullanılabilen av/önleme filoları ve ülkenin hava savunma ile ilgili radar sistemi oluşturuyor. Diyarbakır’da, 181 ve 182 filoda Pars ve Atmaca adı verilen F-16 savaş uçakları yer alırken, Malatya’daki üste ise Korsanlar, Şahinler ve Şafaklar adı verilen 171, 172,173 filoda ise F-4 savuş uçakları yer alıyor.(gazetevatan)

Odatv.com
18.08.2011 16:09


http://www.odatv.com/n.php?n=iste-bomba ... 1808111200

Re: Genelkurmay'ın Kandil'e Yaptığı Hava Saldırısı

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2011, 17:55
gönderen TurkmenCopur