1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Abdulah Öcalan Ermenidir, Pkk Kürt hareketi değildir

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2010, 00:51
gönderen TurkmenCopur
ERMENİ LİSTESİ ABD ARŞİVİNDEN

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, çalışmalarının kaynağının ABD arşivleri olduğunu açıkladı. Türkiye'nin etnik yapısıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Halaçoğlu, "ABD arşivlerindeki çeşitli Ermeni raporlarında, aşiret adlarıyla birlikte hangi Ermeni aşiretinin hangi Kürt aşireti ismini aldığının kaydı var" dedi.

"Tehdit alıyor musunuz" sorusuna yanıt vermeyen Halaçoğlu'nun ilginç cevapları şöyle:

Neden hedefteki isim oldunuz?

- 1989'da Almanların yaptığı bir çalışma var. Türkiye'deki etnik gruplarla ilgili liste vermişler. Kürt Aleviler, Zazalar, Kürt Sünniler... Sayfalarca, koskoca Atlas çıkardılar, 'Türkiye Cumhuriyeti'nde emik guruplar' diye. Yazarı Peter Alford Andrews.

Niye kimse buna sesini çıkarmıyor? Biz oturacağız aptal aptal onların yaptıklarına mı bakacağız? Sonra 'bilim adamlarımız çalışmıyor' diyorlar. Çalışırsanız ırkçı diyorlar! Ermeniler meselesi rahatsızlık yarattı?

- Nesi bunun ırkçılık? Araştırmalarımız kaynaklara dayanıyor. 'Kendisini Kürt Alevi olarak göstermiş Ermeniler vardır' dedim. 'Ermeniler Kürt Alevidir' demedim. PKK'nın içinde de var dedim.

Öcalan mı?

- Ben kişilere göre ve bu zamana göre araştırma yapmıyorum. Beni ilgilendirmiyor.

Amacım şu:

Ermeni diasporası 1.5 milyon Ermeni'nin öldürüldüğünü iddia etti. Çıkıp, 'Nerede bu Ermeniler' diye bas bas bağırdılar. Biz, bu insanlar nereye gitti diye araştırmayacak mıyız? Benim yaptığım budur. Gittik Amerikan arşivlerine, Meclis, Dışişleri, misyoner arşivlerine, ABD'ye giren gemilerin listelerine kadar tek tek inceledik.

Hepsini tek tek incelediniz mi?

- 10 yıl. Elimiz bu kadar güçlü olmasa rastgele konuşurmuyuz? Herkesle tartışırız diyebilir miyiz. ABD izin verdi mi?

- O konulara girmeyelim. Çünkü biz araştırmayı yaptıktan sonra öğrendiler.

Kaç kişi tespit ettiniz?

- Tüm çalışmaların sonucu şudur:

1921'e göre, 1 milyon 300 bin Ermeni hayattadır. Ermenilerin iddiası fostur. 300 bin Ermeni kaybı var. Ama savaş ve hastalıktan ölenler dahil. Peki yurt dışına çıkanlar?

- Tam sayı vereyim:

817 bin 873 Ermeni Türkiye'den göç etmiştir. 281 bin kişi Ermeni kimliği altında Türkiye'de yaşıyor. 150 bini İstanbul, 131 bini Anadolu'da. 95 bin Ermeni kadın ve çocuk, Müslüman olmuştur.

Kürt Aleviyiz diyenler?

- Rakam vermiyorum. Bunun dışında kalanlar, ABD arşivlerinde yer alan çeşitli Ermeni raporlarında, aşiret adlarıyla birlikte hangi Kürt aşiretinin adını aldıklarının kayıtları var. Bu bilgiler kötüye kullanılır mı?

- Hayır efendim, kötüye kullanılacak hiçbir niteliği yok. Ben elimdekini yok ettim diyelim. Siz yabancı arşivlerdeki bu bilgileri nasıl yok edeceksiniz?

İSTERLERSE AÇIKLARIM

Listeyi açıklar mısınız?

- Büyük çoğunluğu biliyor zaten. Benim açıklamam söz konusu değildir. Bazıları henüz tartışma kültürüne bile sahip değil. Ancak tartışamayan halk değil.

Halk açık, kaldırıyor. Ben neden açıklayayım? Kişi kendi kimliğini isterse açıklar. Peki bu bilgileri MİT'e verdiğiniz iddiaları?

- Yahu ben bunları niye MİT'e, Genelkurmay'a vereyim? Kimseyle alakamız yok bizim. Fantastik roman yazıyorlar.

Gülüyorum artık ne yapayım. Bunları aşiretler sempozyumunda konuştum. Saptıranlar, özür dilemesin ama yanlışı düzeltsin.

Kürt aşiretleri kitabı ne zaman yayınlanacak?

-Meşgul edilmesem bitmişti. Kitabı yayınladığımda herkes bakabilir. Yabancı kaynaklarla, Osmanlı tapu tahrir defterlerine dayanıyor çalışma. Osmanlı devleti vergi için hazırlamış bunları. Herkesi kapsıyor. Rıza Zelyut'un sözleri?

- Girmiyorum onlara. Benim konuşmalarım bilimsel çalışmalardır.

Kaynakça
Kitap: Tarih Gelecektir
Yazar: Yusuf Halaçoğlu

Re: Abdulah Öcalan Ermenidir, Pkk Kürt hareketi değildir

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2010, 00:56
gönderen TurkmenCopur
BİZİMKİLER NEDEN RAHATSIZ OLDULAR ANLAYAMADIM

TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu:


"Elimde güncel bir liste yok, kimsenin soyunu, sopunu, kütüğünü araştırmadım. Ermeni diasporasına belgelerle cevap verdim, ayrıca çatışma unsuru olarak tutulmak istenen etnik unsurların birbirleriyle iç içe geçtiğine vurgu yaptım. Bu bölücülük değil, birleştiriciliktir." Zor bir durum, konuşsa da problem, sussa da. Bir tercih zamanı; sonuç problemse, gerçekleri söyleyerek mi, susarak mı problem olmak istersiniz? Ya da gerçeği saklayıp mı problem olmak, gerçeği söyleyip mi problem olmak? Yoğun gündem arasında gündeme geldiniz, "Elimde dönmelerin listesi var" dediniz, ırkçı mısınız, bölücü müsünüz, ne yapmak istiyorsunuz?

- Kayseri'de düzenlenen "Türk Tarihinde Avşarlar" konulu sempozyumda bir sunum yaptım. Dedim ki, Osmanlı arşivlerine göre Türkiye'de 41297 aşiret tespit ettim, içlerinde 4455 adet Avşar aşireti vardı. Bunlarda sorun yok, sorun Alevi, Kürt ve Ermenilerle ilgili sözlerinizden çıktı.

- Dadaloğlu Şenlikleri münasebetiyle düzenlenen sempozyumda dedim ki; Araştırmamızda bugün kendini Kürt olarak bilen bazı aşiretler aslında Türkmen olarak görünüyor.. . "Kürt yok, Kürtlerin hepsi Türkmen" demedim. Medya öyle algıladı.. .

- Dinleyenler öyle algılamadı, gazetelere "Kürt yok" dediğim şeklinde yansıdı. Bir diğer konu da "Bazı Ermeni aşiretleri ve bazı Ermeniler kendilerini Kürt Alevi olarak gösterdiler" dediğim husustur. Bu da "Aleviler Ermeni dönmesi" dediğim şeklinde kasten çarpıtıldı.

DİASPORA BİZİ YIKMAK İSTİYOR

Bilimsel bir toplantı niye bu kadar saptırılsın ve bu kadar yanlış anlaşılsın ki?

- Büyük bir rahatsızlık var. Çünkü TTK Ermeni diasporasına, onların iddialarına karşı bir kale. Onlara belgelerle cevap verdiğimiz gibi diasporanın söylemini tekrar eden Türkiye'dekileri de susturduk.. . Şimdi bana vurmak isteyenler, vaktinde "Ermeni soykırımı vardır" diyenlerdir. Ermeni kimliğini gizleme, kendini Kürt olarak göstermenin arkasında güvenlik kaygısı mı vardı?

- Evet. Tehcirden kurtulmak için kendisini Kürt ve Müslüman olarak göstermek isteyenler de vardı. Osmanlı "Müslüman olduk" diyenleri de nakletti, "Biz Kürtüz" diyen aşiretleri ise nakletmedi. İçlerinde Alevi gibi gösteren bir grup da vardı ve bunlar asıllarını unutmuş değillerdi. Aleviler de bu sözlerinizden çok rahatsız oldular.

- Alevilerle ilgili kötü bir şey söylemedim. Neden rahatsız oldular, çünkü gazeteler, bütün Alevi Kürtlerin Ermeni olduğunu söylediğimi yazdı. Böyle bir şey söylemedim. Ne zamandır bu konu üzerine çalışıyorsunuz?

- Yaklaşık on yıldır devam ediyor.

Etnik yapı olarak karşınıza nasıl bir fotoğraf çıktı?

- Ben etnik yapı, soy sop araştırmadım. Doktora tezim Osmanlı'nın iskan siyaseti ve aşiretlerin yerleştirilmesiydi. 1989 yılında Avrupa'da "Türkiye Cumhuriyetinde Etnik Gruplar" başlığında bir çalışma yapıldı ve yayınlandı.

Kitapta köy köy listeler vardı. Ardından bir de atlas yayınladılar ve bu verileri de harita üzerinde gösterdiler. Bizim bunların doğru olup olmadığını araştırmamız gerekmez mi? Tarihte kalmış bir konunun bugüne bakan yüzü mü araştırmanız, bu güne ne söylüyor?

- İnsanlar arasında ayrım yapmak ya da onları deşifre etmek gibi bir amacım yok.

Bu çalışmayı şunun için yaptım:

Biz Ermenilerle ilgili araştırmalarda geç kaldık. Ermeni diasporası soykırım diye bir iddia attı ortaya ve bütün parlamentolar birer birer kabul etmeye başladılar. Diyorlar ki 1915'de 1,5 milyon Ermeni öldü. Biz şimdi 1915'teıı önceki Ermenileri araştırmak zorunda değil miyiz?

1915 tarihinden önceki nüfuslarını ortaya çıkarmamız gerekmez mi? Diasporanın soykırım iddialarına karşı nasıl bir cevap çıkardınız?

- Rakamsal olarak şunu ortaya koyduk; 1 milyon 300 bin Ermeni yaşıyordu 1921'de. Ermeniler Anadolu'da yaşıyorlardı, nereye gittiler sorusu hep soruldu. Yabancı arşivler dahil birçok yerde Ermenilerin nereye gittiklerini araştırdım. Amerika'ya gidenlerin kayıtlarını buldum, Fransa'ya, Kafkasya'ya, Avusturya'ya, Brezilya'ya gidenler olmuş. Bu bilgileri topladım, Türkiye'de yaşayanları aldım. 1921'de Milletler Cemiyeti için yapılmış araştırmaları buldum. Orada 1921'de ne kadar Ermeni'nin yaşadığı belirlenmişti ve ayrıca Müslüman olmuş Ermenilerle ilgili rakamlar da verilmişti. Bunlar kayıt altında alınmış rakamlardı, benim sözünü ettiklerim ise tam kayıt altına girmeyenlerdi.

Ermeni Milli Delegasyonu Başkanı Thomas Mugerditchian, (Amerika'nın Diyarbakır konsolos yardımcısıydı) raporunda hangi ad altındaki Ermeni aşiretinin, hangi adla kendini Kürt aşireti olarak gösterdiğini yazmıştı. Ayrıca Prof. David Magie'nin "Osmanlı İmparatorluğu'nda Kürtler" araştırmasında da önemli bilgiler vardı.

KÜRTLER PKK İLE ÖZDEŞLEŞTİRİLMEK İSTENİYOR

Ermeni evlatlıklar, Kripto Hıristiyanlar üzerine çok konuşuldu. Hatta gizli Ermenilerin PKK'nın destekçisi olduğu söylendi .

- "Kendilerini Kürt Alevi gösteren bazı Ermeniler var, bu gibi kişiler PKK ve TİKKO'nun içinde de var. Dolayısıyla PKK ve TİKKO'yu sadece bir Kürt hareketi olarak görmemek lazım".

Böyle söylediğim halde gazeteler:

"Terör örgütü PKK ve TİKKO Ermeni kökenli kişilerden oluşuyor" şeklinde yazdı. Irkçılık, bölücülük yapmadım, aksine Kürt vatandaşlarımızın bunlarla birlikte olmadığını gösteren bir cümle söyledim. Sağladığınız veriler DTP'ye karşı da kullanılacak bir argüman olarak yorumlandı , DTP'yi suçlamak ya da PKK ile "gönül ilişkisini " koparmaya teşvik etmek için.. .

- Hayır hiç alakası yok. Benim kastettiğim Türk-Kürt çatışması çıkarılmaya çalışılıyor. Kürt kardeşlerimiz PKK'yla özdeşleştirilmesin. Öcalan'ın Ermeni olduğu iddia edilmişti . Bu belgelense Kürt hareketini nasıl etkiler?

- Birtakım aldatılmış, ona destek veren insanlarımız muhtemelen destek vermeyecektir. Böyle bir bilgi belge var mı eliniz de?

- Olsaydı kamuoyuna açıklamazdım ama bilgi verirdim.

Önümüzdeki dönemde yürürlüğe konacak bir politikanın "meşruiyetini sağlama hazırlığı" içinde olduğunuz yorumları da yapıldı...

- Konuşmalarımı böyle yorumlayanlar fantastik bir roman yazıyorlar.. .