1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Yılan Deliğine Çomak

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2010, 23:29
gönderen TurkmenCopur
YILAN DELİĞİNE ÇOMAK

Tümen komutanımız, bölgedeki komando ve özel harekat birliklerine özel bir önem veriyordu. Niyeti Gabar ve Cudi Dağı'na girmekti. Uzun süren bu sessizlik bozulacaktı. Birlikler moral ve motivasyon yönünden iyi bir duruma gelmişti. Mayıs ayında Gabar Dağı'na girilmişti. Başlangıçta birkaç zayiat verildiyse de 4 yıl sonra orta çaplı bir operasyon kapsamlı bir şekilde Gabar Dağı'na yapılıyordu. Örgüt bile şaşırmış her gün değerlendirilen telsiz konuşmalarında, "Silahlı Kuvvetler tekrar dağa çıktı, ne oldu, bu operasyon da nereden çıktı?" türünden değerlendirmeler yapılmıştı.

Örgüt bundan rahatsız olmuştu. Güneydoğu'daki yılan deliğine bir çomak da Şırnak Tümen Komutanı sokmuştu. Birileri Beyaz Enerji'de olduğu gibi rahatsız olmuştu. Yılan deliği hem Batıda hem de Doğu ve Güneydoğu'daydı . Güneydoğu'dan illegal yollardan gelen silahlar Batıda organize suç örgütlerinin eline geçiyordu. 2003 yılında PKK terör örgütünün ismi PKK Kongre Gel örgütü olarak değişmişti. Başına eski DEP milletvekillerinden birisi başkan, diğeri ise başkan yardımcılığına getirilmişti.

Gabar Dağı'na yönelik operasyon sürüyordu. Bu durum PKK Kongre Gel örgütünün işini bozuyordu. Örgüt Avrupa'da ve Kandil Dağı'nda peş peşe toplantılar yapıyordu. İmralı'daki bölücü örgüt başı avukatları aracılığıyla mesajlar gönderiyordu. Mayıs ayı ortalarında açıklanan kararlarda 01 Haziran 2004'te sözde ateşkes kararı bozuluyor PKK terör örgütünün eylemlere başlayacağı kamuoyuna duyuruluyordu.

PKK'nın ateşkesi bozması, ABD'nin Irak'ı işgal etmesi, 01 Mart 2003 tezkere olayından sonra bölgede dengelerin değişerek Kürt grupların güçlenme arzusu, Silahlı Kuvvetlerimizin örgütün ana üs bölgelerine yönelik operasyonları olmuştur.

Kaynakça
Kitap: KİRLİ ELLERİN İTTİFAKI
Yazar: Aziz Ergen