Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

AKP’nin Demoktratik Olmayan Yapısı Hakkında Değerlendirme

Burada Türk Yargısı ve Demokratik Sistemi'nin Nasıl Siyasallaştırıldığı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

AKP’nin Demoktratik Olmayan Yapısı Hakkında Değerlendirme

Mesajgönderen TurkmenCopur » 12 Eki 2011, 00:35

AKP’nin Demoktratik Olmayan Yapısı Hakkında Değerlendirme

AKP'nin 3 Kasım 2002 yılında iktidara gelişinde yasama dokunulmazlığını kaldırma sözü yadsınamaz önemdeydi.

Ne zaman ki, iktidarda ilk yıl dolup dokunulmazlıkların kaldırılması için girişimler başlatıldı, işte o gün, AKP'nin bir yöneticisi, dokunulmazlığı neden kaldıramayacaklarını açıkladı:

"Yargıya güvenmiyoruz!"

Bu söz, iktidarın hukuk devletinden kanun devletine geçişte yapacaklarının habercisiydi adeta...
Türkiye artık, kendisini iktidara taşıyan yargıya bile güvenemeyen bir iktidar tarafından yönetilmekteydi. Yargı ne zaman hükümetin isteğine/beklentisine uygun kararlar vermişse, iktidar sözcüleri "Karara saygı duyulmalı. Yargı kararma boynumuz kıldan incedir" sözüne sığınıverdiler.
Oysa, yürütmenin ya da iktidar uygulamalarının sınırsız olmadığını hüküm altına alan yargı kararlarının AKP dönemindeki adı kimi kez "pranga" oldu, kimi kez de "yüz karası"...

Hükümetin dilinden düşürmediği türban konusunda ise son söz yargıda değil, "ulema"daydı...
Yargı her iktidarın kendisiyle savaşımı konusunda deneyimliydi. Ama ilk kez bir iktidar, yargı "prangasını" kırıp bir yana atarak kendi yargısını oluşturma yoluna girmişti.

AKP sekiz yıllık iktidarını geride bırakırken, belli soruşturma ve davalarla toplumsal tepkiler bastırıldı. O soruşturma ve davalarla, özellikle toplumsal muhalefet üzerinde adı konulamayan ya da konulmak istenmeyen bir korku yaratıldı. O günlerde, yargıç ve savcı atamaları için Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile Adalet Bakanlığı, günlerce, haftalarca süren tartışmalar, hatta kavgalar yaşamaktaydı.

Yargıç ve savcı atamalarında yaşanan bunalımlı günlerde, bir gazeteci olarak, toplantı çıkışlarında yapılan kırık dökük açıklamaların asıl gerçeği yansıtmadığı düşüncesindeydim. Kavgalı günlerde hep tartışma konularının ayrıntılarını, isimleri üzerinden fırtına koparılan yargıç ve savcıların kimler olduğunu öğrenebilmeyi diledim. Onun için de, kapalı kapılar ardındaki yargının siyasallaşma sürecinin izini sürdüm.

Yüzlerce saati bulan bu toplantılardaki konuşmaların, tartışmaların, görüşmelerin askıya alınmasının gerisinde, yargıdaki değişimin, dönüşümün, kısacası makas değişikliğinin tanıklıkları vardı. Kimi zaman bir yargıcın yerinin değiştirilmemesi, kimi zaman ise bir savcının yerinden alınmaması için gizliden gizliye yürütülen savaşımın altında yatan asıl neden ise yargıya sahip olma isteğiydi.

Başbakanın deyimiyle "hap" haline getirilen anayasa değişikliğiyle mahkemelerin, yargıçların bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından yaşamsal önem taşıyan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu hedef alındı. Artık istenilen yalnızca belirli yargıç ve savcılar değil, topyekün yargının ta kendisiydi. Görülmüştü ki, yargıya kim sahip olursa hâkimiyet de ona geçecekti.

2009 yılının yaz aylarındaki yargıç ve savcı kararnamesinin çıkarılamaması ya da çıkartılmamasıyla başlayan yargıdaki siyasallaşma sürecini günbegün not etmeye çalıştık. Çalışmanın kaçınılmazlığı ise, başbakanın "Bir başbakan olarak adım atsanız, bir savcı size karşı hissi baksa, hakkınızda dava açsa, ülkenin başbakanı o savcının elinde oyuncak olacak. Siyaseti nasıl bunların eline teslim edeceksiniz!" sözlerinde gizliydi. Akla gelen, "Yargı mı siyasete teslim edilecek?" sorusuydu...

Demokrasi daha da "ileri" götürülürken, yargının yeniden yapılandırılmasına ayna tutmaya çalıştık. Oradan yansıyacak olanlar Türkiye'nin demokratik geleceğini ortaya koyacak...

İlhan Taşçı Ankara, Mart 2011

Kaynakça
Kitap: İlahi Adalet, Yargının Siyasallaşma Günlüğü
Yazar: İlhan Taşçı
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türk Yargısı ve Demokratik Sistemi Nasıl Siyasallaştırıldı?

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir