Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Mahkeme Başkanı: Yapılan Soruşturma Bağımsız-Tarafsız Değil

Burada Türk Yargısı ve Demokratik Sistemi'nin Nasıl Siyasallaştırıldığı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mahkeme Başkanı: Yapılan Soruşturma Bağımsız-Tarafsız Değil

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ağu 2011, 17:59

MAHKEME BAŞKANI: “YAPILAN SORUŞTURMA BAĞIMSIZ, TARAFSIZ, ADİL DEĞİL!"

Resim

Odatv Genel Genel Koordinatörü Doğan Yurdakul, Haber Müdürümüz Barış Terkoğlu, yazarlarımız Sait Çakır, Çoşkun Musluk ve gazeteci Ahmet Şık'ın da aralarında olduğu 5 kişinin tahliye talepleri oy çokluğuyla reddedildi.

11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bu kararına Mahkeme Başkanı Şeref Akçay muhalefet şerhi koydu. Çokı konuşulacak bu muhalefet şerhinde Akçay, adil bir yargılamanın yapılmadığını vurgulayarak, Yargıtay kararlarına göre suç olmadığını yazdı.

Odatv avukatları tahliyelerin reddi ve muhalefet şerhi ile ilgili yazılı basın açıklaması yaparak, "bu sisteme yargı denemeyeceğini, olsa olsa infaz denebileceğine" vurgu yaptılar.

İşte Odatv avukatlarının basın açıklaması:

"ODATV davası ile ilgili olarak tutuklu bulunan gazeteci müvekkillerimiz hakkında tahliye isteminin reddine ilişkin itirazımız da 11. AĞIR CEZA MAHKEMESİ TARAFINDAN mahkeme başkanının muhalefeti ile reddedildi. Burada Mahkeme başkanının muhalefet şerhinde dikkat çeken birkaç hususa ise değinmekte fayda görüyoruz.

1. Şu anda kısıtlama kararı nedeniyle dosyayı ve kanıtları göremediğimiz gerçeği TÜRK YARGI SİSTEMİNİN adeta simgesi haline gelmiştir. Yani iddia makamı ile mahkemeler ikili paslaşmalarla yani SAVUNMAYI dışlayarak yargı işlevi görmekle meşguldürler...

2. Bu bir garabettir. Dosyayı savunma avukatlarının göremediği bir sistemin adına YARGI denemez... Olsa olsa İNFAZ denir...

3. Buna karşın muhalefet şerhinden bu davada nasıl bir dosyalama sistemine gidildiğini öğrenmekteyiz. Nelerin delil addedildiğini öğrenmekteyiz.

4. Tutuklu Müvekkillerimizle ilgili kuvvetli şüphe yaratacak bir olguya rastlanmadığını da keza muhalefet şerhinden öğrenmiş bulunuyoruz. Bilindiği gibi kuvvetli şüphe sanal bir şüphe değildir. Ete kemiğe bürünen bir şüphedir. Ayrıca yasa salt şüpheden değil kuvvetli şüpheyi doğuran olguların varlığını aramaktadır. Kuvvetle şüphe yargılama sonucunda bir kimseyi %99 mahkum edecek kuvvette delillere dayanan bir şüphedir. Böyle bir şüphe doğuran deliller varsa bu kısıtlılık niyedir, bu gizlilik niyedir?

5. Ülkemizde tutuklu gazetecilerin olması ile her gün şehit verme olayımızdan daha az öneme sahip değildir. SÜREGİDEN bu gerçekle ülkemiz tanışmalıdır. Basınımız tutuklu meslektaşlarını bir mesleki dayanışma için değil ÖZGÜRLÜKLERİN YOKEDİLDİĞİ BİR ÜLKEDE YAŞAMAK İSTEMEDİKLERİ İÇİN İZLEMELİDİR. HABER YAPMALIDIR. BU MESLEKTAYŞLARI İLE İGİLİ DAHA ÇOK VE DAHA SORUMLU YAYIN YAPMALIDIR.

6. Başta SONER YALÇIN olmak üzere, DOĞAN YURDAKUL, SAİT ÇAKIR, COŞKUN MUSLUK, BARIŞ PEHLİVAN VE BARIŞ TERKOĞLU salt DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ kullandıkları için TUTUKLANMIŞLARDIR.

7. Başkan AKÇAY’ın MUHALEFET ŞERHİ tek tip yargıya, tek tip yargıç sistemine direnen tek örnek olması açısından önemlidir...

Yukarıdaki konuları kamuoyu ile paylaşırız..."

Odatv.com
19.08.2011 12:17


http://www.odatv.com/n.php?n=bunun-adi- ... 1908111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türk Yargısı ve Demokratik Sistemi Nasıl Siyasallaştırıldı?

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir