Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bir Fotoğrafçı

Burada Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan'ın İdam Gecesindeki Anıları ve Kararları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Bir Fotoğrafçı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Eyl 2011, 00:04

Bir Fotoğrafçı

Gençlerin savunmalarını önce biz avukatlar yapıyoruz. Sıra gençlerin kendilerini savunmalarına geliyor. Salon genç subaylarla dolu. Hemen hemen hepsi ayakta. Gençler yüzelli sayfaya yaklaşan savunmalarını cezaevi koşulları içinde ortaklaşa hazırlamışlar. Bölüm bölüm açıklamayı uygun görmüşler. Savunmanın okunmasına Deniz Gezmiş'ten başlanıyor. Gezmiş savunmasını yaparken duruşma salonuna, mahkemeden izin almadan resmî elbiseli bir görevli giriyor, serbestçe ve dikkatleri üzerine çekecek kadar ilginç bir rahatlık içinde Deniz'in çeşitli pozda resimlerini çekiyor ve geldiği yere gidiyor.

Gezmiş, savunmasını bitirdikten sonra, sıra Yusuf Arslan'a geliyor. Yusuf savunmayı okumaya devam ediyor. Görevli fotoğrafçı yeniden ortaya çıkıyor, makinesini rahatça ayarladıktan sonra Arslan'ın da fotoğrafını çekiyor ve ortadan kayboluyor.

Seyirci ve dinleyiciler bundan, savunma yapan tüm sanıkların fotoğraflarının çekileceği sonucunu çıkarıyorlar ve bekliyorlar.
Gençlerin saptadıkları sıraya göre savunma sırası Atilla Keskin'e gelmiştir. Keskin gür sesiyle savunmayı okumaya devam ediyor. Ama görevli fotoğrafçı ortada görünmüyor. Gözler fotoğrafçıyı boşuna bekliyor. Atilla Keskin savunmasını bitirdiği halde fotoğrafçı ortalarda yok. Her nedense Keskin'in fotoğrafı çekilmiyor.

Savunmayı okuma sırası İnan'da. İnan, elindeki kâğıtları önündeki küçük masanın üzerine bırakarak, savunmasını onlara bakmadan kafasında oluşturduğu gibi, sözlü olarak yapmaya başlıyor. Herkes dikkatle onu dinliyor. Sanki anlattıklarını, söylediklerini kendisi yaşamış gibi öylesine açık ve inanarak konuşuyor. Tam bu heyecan anında görevli fotoğrafçı yeniden salonda beliriyor. Yine Özenilecek bir rahatlık içinde Hüseyin'in fotoğrafını çekiyor ve salonu terkediyor, bir daha da görünmüyor.

Neden 23 kişiden üç kişi? Herkesin dikkati bu noktada düğümleniveriyor.

Bu olay sanık aileleri ve dinleyiciler arasında tartışma konusu oluyor. Herkes endişeli yorumlara girişiyor. Neden sadece üç kişi? Yoksa üç kişinin idamı, kimi merkezlerce çok önceden mi kararlaştırılmıştır? Mahkemenin ilk kararında 18 kişinin idamına karar vermesi, bu yorum ve endişeleri dağıtır gibi olmuşsa da, sonunda idamların «üç»-te düğümlenmesi sanık ve yakınlarındaki endişe ve yorumları tazeliyor, sürdürüyor.

Kaynakça
Kitap: IDAM GECESI ANILARI VE KARARLAR. GEZMIS, ARSLAN, INAN
Yazar: Halit Çelenk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Deniz Gezmiş, Arslan ve İnan'ın İdam Gecesindeki Anıları ve Kararları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir