Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kadın Polis de Davacı Oluyor

Burada Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan'ın İdam Gecesindeki Anıları ve Kararları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Eyl 2011, 00:04

Hakkımdaki tutuklama istemi mahkemece reddedildikten birkaç gün sonra Sosyalist Aydınlık ve TÖS Davalarında sanık olarak yargılanan bayan müvekkillerimle görüşmek üzere Dışkapı'da 3 numaralı Askerî Cezaevine gidiyorum. Tutuklu bayanlarla görüşüyorum. Görevli bir kadın polis memuru, yasaya aykırı da olsa, konuşmaları izliyor. Sıkıyönetimin başından beri, bütün şikâyetlerimize rağmen, askerî cezaevlerinde 353 sayılı «Askerî Mahkemelerin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Yasa»nın 91. maddesine aykırı böyle bir uygulama sürdürülüyor. Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan, Hüseyin İnan'la 1 numaralı Askerî Cezaevinde yaptığım görüşmede Üsteğmen Burhanettin Potuma tarafından gerçek-dışı düzenlenen tutanak ve Sıkıyönetim Komutanlığının tutuklama istemi ile mahkemeye gönderilmem olayı bir-iki gün içinde cezaevlerine yayılmış olacak ki, müvekkillerim bana konuyu soruyor ve olayın nasıl meydana geldiğini anlatmamı istiyorlar. Kendilerine yapılan soruşturmayı özet olarak anlattıktan sonra, mahkemede yaptığım savunmayı açıklayarak özellikle avukat-tutuklu görüşmelerinde askerî savcı ya da yardımcısından başka kimselerin hazır bulunamayacağını, savcılık görevi olmayan kimselerin görüşmede hazır bulundukları takdirde bunların ancak güvenlik nedeni ile bulunabileceklerini, ama konuşmaları dinleyemeyeceklerini, çünkü güvenlik nedeniyle bulunan bu kimselerin bir duvardan, bir telörgüden farklı bir durumları olmadığını söylediğimi bildiriyorum.

Görüşme sona eriyor. Tutuklular koğuşlarına dönüyorlar. Görüşme yerinden ayrılacağım sırada kadın polis görevlisi yanıma yaklaşıyor:

— Beyefendi, ben sizden davacıyım.

Ben yarı şaşkın, kadın görevliye bakıyor ve soruyorum:

— Benden neden davacı oluyorsunuz? Bir şey mî oldu?

— Siz bana hakaret ettiniz, görevli memura vazife başında hakarette bulundunuz.

— Ben sizinle konuşmadım, hiç bir konuda görüşmedim, size muhatap olmadım, size nasıl hakaret etmiş olabilirim?

— Siz tutuklularla konuşurken bana «duvar», «telörgü» diyerek hakaret ettiniz.

— O sözler, hakkımda açılan soruşturmada, yaptığım savunmada söylediğim sözlerdir. Bu sözlerin sizinle bir ilgisi yoktur. Ben tutuklulara duruşmayı anlattım, bu sözler sizi hedef alan sözler değildir.

— Sizden davacıyım, cezaevi müdürüne gideceğiz, olay hakkında tutanak düzenleyeceğiz.

Bu durum karşısında ister istemez cezaevi müdürünün odasına gidiyoruz. Cezaevi müdürü görevli yarbay bize niçin geldiğimizi soruyor. Kadın polis memuru kendisine hakaret ettiğimi, davacı olduğunu ve tutanak düzenlenmesi için beni getirdiğini ayrıntılarıyla açıklıyor. Ben, müdüre durumu yeniden anlatıyor ve söylediğim sözlerin görevli memurla ilgisi olmadığını, müvekkillerime savcı ve mahkemede yaptığım savunmayı anlattığımı söylüyorum.

Müdür dinliyor ve bana dönerek:

Siz serbestsiniz, gidebilirsiniz, diyor.

Daha sonra, haftalarca yeni bir soruşturmanın «davetiye»sini bekleyip duruyorum.

Kaynakça
Kitap: IDAM GECESI ANILARI VE KARARLAR. GEZMIS, ARSLAN, INAN
Yazar: Halit Çelenk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Deniz Gezmiş, Arslan ve İnan'ın İdam Gecesindeki Anıları ve Kararları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir