Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Turgut Özal'a Güç Veren Yabancı Devlet Kimdir - Bölüm 8

Turgut Özal'ın Şirketleri ve Ortakları

Burada Turgut Özal'ın Faaliyetlerinin Arkasındakilerin Kim Olduğu hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Turgut Özal'a Güç Veren Yabancı Devlet Kimdir - Bölüm 8

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Eyl 2011, 03:19

Turgut Özal'a Güç Veren Yabancı Devlet Kimdir - Bölüm 8

Turgut Özal'ın Şirketleri ve Ortakları


Şimdi geliyorum Turgut'un şirketlerine ve ortaklarına... Daha önce de yazdığım gibi, Turgut hayatının bu döneminden hiç söz etmiyor. Belki ileride anlatmak durumunda kalır... Hayat bu, hiç belli olmaz.
Yaptığım araştırmalarda, Turgut'un üç şirketini bulabildim. Başka şirketler kurup kurmadığını, doğrusu bilemiyorum ve kendisinin açıklamasını rica ediyorum.

Turgut'un ilk şirketinin adı SİLM. Sermayesi, o günlerin parasıyla 300 bin lira. Şirketin kuruluşu, Ticaret Sicili gazetesinin 24 Şubat 1975 tarihli sayısında yayınlanıyor. Turgut bu şirketle.

Ticaret Sicili gazetesinden okuduğumuz kadarıyla özetle şu işleri yapmaya soyunuyor:


«İthalat, ihracat, ticari temsilcilik, ticaret yapmak. Yatırımcı ve sanayicilere danışmanlık hizmeti sağlamak. Yerli ve yabancı şirketlerin temsilciliğini, dağıtıcılığını ve pazarlamacılığını yapmak. Fizibilite araştırmaları yapmak. Yabancı sermayeli kuruluşlara ihtisaslaşmış hukuk hizmeti danışmanlığı sağlamak»...

Şirketin ortakları şunlar:

1 — Turgut Özal
2 — Erol Aksoy
3 — Zeki Aytaç
4 — Semra Özal
5 — Yaşar Tunagür
6 — Mehmet Yeyinmen

Şimdi gelelim ortakları tanıtmaya... Turgut'u hepimiz biliyoruz. Ülkemizi enflasyondan, rüşvet ve yolsuzluklardan kurtaran kişi... Aldığı önlemlerle vatandaşı rahatlatan, yaşam düzeyini yükselten, Türkiye'ye çağ atlatan» demokrasiye son derece inanmış ciddi bir politikacı. Semra'nın kocası.

SİLM'in ikinci ortağı Erol Aksoy... Erol o günlerde Amerika'da... SİLM'e ortak olmak için taa oralardan Turgut'a vekaletname gönderiyor. Turgut bu genç yeteneği daha o zaman keşfetmiş. Erol, son derece parlak bir arkadaş... Turgut, parlak Erol'u çok seviyor. Semra da seviyor. Zaten Semra sevmese, öbürü de sevmez. Erol Amerika'da eğitim görüyor. Türkiye'ye geldiği zaman, Turgut'un torpiliyle Koç Holding'e giriyor. 12 Eylül sonrasında Turgut Başbakan yardımcısı olup ta Türk ekonomisini tam yetkiyle ele geçirince, parlak Erol'a birileri «Yürü ya kulum» diyor. Erol öyle bir yürüyor ki, banka sahibi oluyor. Önce Türkiye'de İktisat Bankası'nın sahibi, sonra da yurt dışında bir Fransız bankasının sahibi oluyor. Yılların iş adamı Vehbi Koç bile Erol için, «Ben çok gördüm ama böylesini görmedim» diyor. Vehbi amcamın ne demek istediği bir türlü öğrenilemiyor... İş ortağı Turgut, parlak Erol'u 1983 yılında ANAP'ı kurarken de unutmuyor. Onu kurucu üye yapıyor. Ancak Milli Güvenlik Konseyi, anası Rum olduğu gerekçesiyle, parlağın parti kurucusu olmasını veto ediyor. Erol hızla yükselmeye devam ediyor. Erol, iş ortağı Turgut'un şimdi de bankacılık sektöründeki gözdesi... Ancak bir şeyi burada unutmayalım... Erol sadece Turgut'un değil, İstanbul sosyetesinin de gözdesi... Hakkında çok yoğun söylentiler olmasına rağmen, güzel karısı ve çocuğu ile birlikte tatlı hayat yaşıyor. Noelde İstanbul kiliselerine gidip mum dikiyor, İstanbul boğazında kaçak villa yaptırıyor... Parlak Erol'un, Turgut'un iş ortağı Erol'un birdenbire böyle yükselmesinin hesabını hiç kimse sormuyor...

SİLM şirketinin üçüncü ortağı, Yaşar Tunagür. Yaşar hoca, parlak Erol gibi sosyete çocuğu değil... O bir din adamı... Dinci... Şeriatçılık ve kürtçülükten yargılanmış, çember sakallı bir adam. SİLM şirketini şu anda Yaşar Tunagür'ün oğlu götürüyor... Ne ilginçtir ki, özel yaşamda birbirlerinin yüzüne bile bakmayan parlak Erol'la Yaşar Tunagür'ü, Turgut aynı şirket çatısı altında birleştirmeyi başarıyor. {Tıpkı 1983 seçimlerinde ANAP'ta dört eğilimi birleştirdiği gibi)... Çünkü paranın dini imanı yok... Maksat para kazanmak... Turgut paranın ucunu gösterince sosyetesi de, dincisi de koşa koşa geliyor.

Dördüncü ortak Semra... Turgut'un karısı. Turgut cumhurbaşkanı olup ta, hak ettiği o yüce makama İNŞALLAH oturursa, bence ülkemizin ideal başbakanı olacak kadın... Anadan doğma lider, yönetici... Belki tek eksiği, eğitim düzeyinin yetersiz olması. O kadar kusur kadı kızında da olur. Bunun dışında, her yönden dört dörtlük...

Beşinci ortak Mehmet Yeyinmen de yabancımız değil... O da aileden... Semra'nın erkek kardeşi. Turgut Planlama müsteşarı olduğu dönemde, Mehmet'i yanına alıp bol parayla çalıştırdı... Turgut'un güvenini kazanmış bir genç yetenek. Daha sonra Turgut tarafından kurdurulan ve yine Turgut'un yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Burtrak traktör fabrikasının başına Turgut tarafından geçirildi... Yanlış anlaşılmasın, Turgut Burtrak'ı kendi parasıyla değil, başkalarının parasıyla kurdu... Kendi parasıyla kurduğu bir tek tesis bile yok. Batan şirketlerde kendi parası hiç yok... Burtrak'ı, kayınbirader Mehmet te kurtaramadı... Mehmet şimdi ENKA'da... İstanbul'da iş yapıyor, iş bitiriyor.

Turgut'un SİLM şirketindeki sonuncu ortağı. Zeki Aytaç... Aytaç hem iyi bir tüccar, hem de Nakşibendi tarikatının mensubu. Ayrıca aynı dönemde Turgut'un patronu... İstanbul'un en büyük tüccarlarından biri. Sonra tüccarlıkla da yetinmiyor ve bazı sanayi kuruluşlarına Turgut'la birlikte elatıyor. Zeki Aytaç'ta büyük para var. ANAP'ı kurarken Turgut'a çok yardım ediyor ve Fatih ilçe başkanı oluyor. Turgut, birlikte para kazandığı eski patronuna vefa borcunu onu ödüllendirerek ödüyor.

Şimdi gelelim Turgut'un ikinci şirketine... Bunun adı EGE'METAL SANAYİİ A.Ş. Bu şirket 1976 yılında 15 milyon lira sermaye ile kuruluyor. 15 milyon lira, o gün çok büyük para. Şirketin kuruluşu. Ticaret Sicili gazetesinin 30 Kasım 1976 tarihli nüshasında yayınlanıyor. Şirketin sermayesi 1.500 eşit paya bölünmüş. Bu hisselerden 375 adedini, o günlerin parasıyla 3 milyon 750 bin lira ödeyerek Turgut alıyor. Bu para, günümüzün yaklaşık 300 milyon lirası... Belki de Turgut bu büyük parayı Burtrak ve

Asil Çelik için yaptığı komisyonculuktan sağlıyor. Bilemem ki...

Bu şirketin ortakları şunlar:

1 — Turgut Özal
2 — Zeki Aytaç
3 — Ekrem Pakdemirli
4 — Hamdi Boyacı
5 — İrfan Akça

Şirketin kuruluş amacı imalat, montaj ve tesisat işlerinde kullanılan makinalar yapmak, bu amaçla ihracat, acentalık, komisyonculuk ve bayilik yapmak.
EGE METAL'in 7 Aralık 1976 günü yapılan ilk genel kurul toplantısında Turgut yönetim kurulu başkanı, Ekrem Pakdemirli başkan vekili, Burhan Özfatura denetçi seçiliyor. Şirketin 250 adet hisse senedini ise, yine o günlerin parasıyla 2 milyon 500 bin lira karşılığında Ekrem Pakdemirli alıyor. Bu para, günümüzün değerleriyle 180 milyon lira dolaylarında...

Bu şirkette Turgut'la ortak olan İrfan Akça ve Hamdi Boyacı, İzmir'li zengin iş adamları... Her ikisi de Nakşibendi tarikatından. Bu kişilerle ilgili fazla bir şey yazmayacağım...
Şimdi gelelim Ekrem Pakdemirli'ye... Ekrem, Turgut'un en has adamlarından biri... Planlama'da birlikte çalıştılar. Daha önce de anlattığım gibi, Ekrem bizimle ODTÜ'-de okurken, fakir bir aile çocuğu idi... Ankara Koleji'nde öğrencilere belletmenlik yaptırır, yemeğini oradan yerdi... Özel ders verip, bir parça olsun para kazanırdı. Sonra hep devlet memuru olarak çalıştı... Planlama'da görev aldı, üniversite hocalığı yaptı... Sonraki yıllarda Turgut onu Hazine müsteşarı olarak çalıştırdı. 1987 seçimlerinden sonra, bakan oldu... Ekrem şimdi çok büyük bir mal varlığına sahip... Demek ki 1976 yılında köşeyi dönmüş durumda... Öyle ya, 1976 yılında 2 milyon 500 bin lirayı, Turgut'un şirketine trink diye bastırıyor... Ekrem, bildiğim kadarıyla o güne kadar ticaret yapmamış... Aileden miras yememiş... Acaba karısı mı çok zengin?.. Piyangodan mı büyük ikramiye çıktı?.. Bendeniz o yıllarda 3.000 lira maaşla çalışıyorum... Aynı okulu bitirmişiz, mesleğimiz farklı... İkimiz de memuruz... Ekrem bugün de çok varlıklı... Ama doğrusunu isterseniz, mal varlığını bilemem... Acaba nereden ve nasıl edindi bu varlığı?.. Açıklar mı dersiniz?..
Turgut'un üçüncü şirketinin adı ÖZBAN OTOMOTİV VE METAL TİCARET A.Ş.... Bu şirketin kuruluşu. Ticaret Sicili gazetesinin 16 Ekim 1979 tarihli nüshasında yayınlandı. Ticaret Sicili gazetesinde yer alan bilgilere göre, şirketin amacı çeşitli alanlarda toptan ve perakende alım satım yapmak, iç ve dış piyasada pazarlama yapmak, imalat, ithalat, ihracat ve komisyonculuk yapmak.

Anlaşıldığı kadarıyla Turgut o yıllarda komisyonculuk yapmaya merak sarmış durumda. Bütün şirketlerinde, komisyonculuk yapacağı belirtiliyor.
Yine Ticaret Sicili gazetesinden öğrendiğimize göre, şirketin ilk genel kurul toplantısında yönetim kurulu başkanlığına Turgut, başkan vekilliğine ise Semra getiriliyor. Görüldüğü gibi, papatya ve vakıf başkanı olmadan önce, Semra ilk kez bu şirkette unvan sahibi oluyor.

Bu şirketin ortakları da ilginç:

1 — Turgut Özal
2 — Ahmet Özal
3 — Semra Özal
4 — Yaşar Bükülmez
5 — Akgün Albayrak
6 — İlyas Nalbant

Ahmet ticaret yaşamına ilk kez bu şirketle başlıyor. Bu şirketin kuruluş amacı da ilginç bir öykü oluşturuyor. ÖZBAN'ın kurulduğu 1979 yılı Ekim ayında, Turgut MESS yönetim kurulu başkanıdır. Artık işveren örgütünün başına geçmiştir.

Temsil ettiği işverenler bir gün bir araya gelirler ve şöyle bir karara varırlar:

— Turgut bizim için, bizim çıkarlarımız için canla başla çalışıyor. Biz de ona bir kolaylık sağlayalım. Ürettiğimiz malların ve özellikle taşıt araçlarının bir bölümünü, ona bir şirket kurdurup o şirket üzerinden pazarlayalım. Böylece Turgut arada komisyon alsın ve üç beş kuruş cebine girsin. Nasılsa şirketin en büyük hissedarları Turgut, Semra ve Ahmet... Böylece aile kazanmış olsun.

Patronlar aralarında anlaşıyorlar. Örneğin Anadolu Holding'in sahibi Kamil Yazıcı Skoda araç ve Jawa motorsikletlerini, Koç Holding'in sahibi Vehbi Koç Murat otomobillerini, Ercan Holding'in sahibi Tevfik Ercan MAN otobüslerini, başka patronlar başka ürünlerini bu şirket üzerinden pazarlayıp, Turgut'un komisyon almasını sağlayacaklardır. Alıcılara yapılacak bazı satışlar, Turgut'un bayiliğinden geçirilecektir.

ÖZBAN şirketinin Turgut, Semra ve Ahmet dışında üç ortağı daha var. Bunlardan Akgün Albayrak, Planlama döneminden beri Turgut'un özel kalem müdürü. Ayrıca özel işlerini izleyen en güvendiği adamı. Hep onun yanında oldu. 1983 yılında bir gün Turgut'la İstanbul'da, Sadıklar apartmanındaki bürosunda konuşuyordum. ANAP kurulmak üzereydi. Turgut, Akgün'e seslendi ve iki kahve söyledi... Akgün'ün elinden içtiğim o kahvenin lezzetini hiç unutamam... Turgut, Akgün'ü yanından hiç ayırmadı. Nereye gittiyse, onu da orada özel kalem müdürü olarak görevlendirdi. Lise mezunu olan Akgün'ü 1983 ve 1987 yıllarında ANAP'tan milletvekili, bir ara da genel sekreter yaptı.
Diğer ortak Yaşar Bükülmez de aileden sayılır. Korkut'un karısının akrabası. Ancak dinci değil. Diş protezi yapıyor. Ancak Bükülmez hanedan döneminde Turgut'a yakın olmuyor ve bir süre gözden düşüyor. Şimdi Tekerde, üst düzeyde bir görevde çalışıyor.

Sonuncu ortak İlyas Nalbant, Turgut'un Planlama'daki makam şoförü. Turgut Planlama yıllarından sonra İlyas'ı bir süre daha yanında şoför olarak çalıştırıyor. Sonra İlyas ta gözden düşüyor. İlyas şimdi Kadıköy'de dolmuşçuluk yapıyor. Semra'nın anası Azize hanımın komşusu.

Turgut 1979 yılı Aralık ayında Demirel tarafından başbakanlık müsteşarlığı görevine getirilince, ÖZBAN şirketini kapatıyor. Diğer şirketlerinde olduğu gibi, bu şirketinde de kaç para kazandığı ve kaç para vergi ödediği tarafımdan bilinmiyor.

Şimdi burada, Turgut'un kurmuş olduğu şirketlerde de ^çok net olarak görülen bir durum var. Turgut, hayatının her döneminde, hangi görevde olursa olsun, çevresinde üç ayrı kesimden insanları çalıştırıyor.
Birincisi şeriatçılar ve nakşibendiler... İkincisi aile bireyleri... Üçüncüsü de, şeriatçı ve aile bireyi olmayan, ancak Turgut'un kendisine yakın gördüğü insanlar...

Bu özelliğini ilk kez Planlama'da ortaya çıkarıyor. O seçkin kuruluşa çok sayıda çember sakallıyı ve şeriatçıyı dolduruyor... Bunların yanında birader Yusuf, dayıoğlu Hüsnü, kayınbirader Mehmet Yeyinmen gibi akraba taallukatı da oraya dolduruyor.

Turgut aynı yöntemi, şirketlerinde de uyguluyor. Ortakları arasına Yaşar Tunagür, İrfan Akça, Hamdi Boyacı ve Zeki Aytaç gibi dincileri ve tarikatçıları alıyor.
Aileden Semra'yı, Ahmet'i ve kayınbiraderini kendine ortak ediyor.

Bunun ötesinde Erol Aksoy, Akgün Albayrak, Yaşar Bükülmez gibi kişileri de kendisine ortak ediyor. Bunlar ne aileden, ne de dinci takımdan...
Bu üç unsuru aynı çatı ve müşterek çıkarlar altında toplamayı başarıyor. Örneğin amaç para kazanmak olunca, Yaşar Tunagür gibi bir dinci ile Erol Aksoy gibi noellerde kilisede mum yakan sosyete mensubu, Turgut'un yanında ortak olabiliyor.

Turgut bu uygulamayı, devlet yönetiminde de gerçekleştiriyor. Başbakan olunca biraderini, dayıoğlunu, bacanağını bakan yapıyor... Karısını ve oğlunu danışman olarak kullanıyor. Bunların yanında Mehmet Keçeciler ve ekibini yanına alıyor... Her kesimden insanı, kendisinde güç olduğu sürece iyi kullanmayı biliyor.

Turgut, kendisine iyi hizmet verenleri, ihanet etmeyenleri de ödüllendirmeyi biliyor. Bu niteliğini şirket ortaklarında özellikle görmek mümkün. Örneğin başbakan olduktan sonra iş ortağı parlak Erol'un banka sahibi olmasında katkıları oluyor. İş ortağı Ekrem'i bakan yapıyor. Kayınbirader Mehmet'i ENKA'ya sokuyor. Mehmet iyi işler başarıyor. Zeki Aytaç'ın işleri son derece büyüyor. Akgün'ü milletvekili yapıyor. Yaşar Bükülmez'i Tekel'de üst düzeyde bir göreve getiriyor. Semra ve Ahmet'i danışman yapıyor. Daha ne yapsın?

Geriye bir tek gariban şoför İlyas Nalbant kalıyor. Aileden kopan İlyas, hayatını dolmuşçuluk yaparak kazanmaya çalışıyor.

Kaynakça
Kitap: Turgut Nereden Koşuyor?
Yazar: Emin Çölaşan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Turgut Özal Nereden Koşuyordu?

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir