Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Joseph S. Penington

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Joseph S. Penington

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Tem 2012, 15:02

Joseph S. Penington

1996 Ankara, Turkey


AMB (Ambassador) Amerikan Büyükelçisi Marc Grossman POL/MIL (Politikal/Military) James L. Clunan Most Probably CIA Chief Of Station (COS) Türkiye CIA Şefi, aynı zamanda “Kontra Gerilla Kuvvetleri İrtibat” sorumlusu PO (Principal Officer) Elizabeth W. Shelton, Adana Konsolosu, CIA Adana İstasyon Şefi POL/ECO Political/Economic Section, Josephs. Pennington, CIA Ajanı.

Alman polisi ve istihbarat birimlerinin faaliyetlerine ait gizli bilgileri kamuoyuna duyurmasıyla tanınan Geheim (gizli) isimli dergi, Türkiye’de görevli CIA ajanlarının isimlerini yayımladı. CIA ajanlarının genel olarak diplomat kimliğini kullandıkları belirtilen dergide CIA’nın Türkiye operasyonları kapsamında partiler, sendikalar, öğrenci örgütleri ve askeriye içerisinde örgütlenerek Türkiye’ye ilişkin istihbarat bilgileri topladıkları,Türkiye’de CIA’nın Ankara, İstanbul ve Adana’da istasyonu bulunduğu belirtildi. Dergi’nin “Naming Names” (adını koymak) isimli yazı dizisi kapsamında CIA’nın Haiti, Fransa ve Türkiye’deki ajanlarının isimleri açıklandı. Açıklanan adaylar arasında Adana Konsolosluğu’nda POL/ECO olarak 1995’te görev yapan Olaf North Otto III de yer alıyor.

1996’da ise aynı göreve Taraf gazetesi yazan Amberin Zaman’ın eşi Joseph S. Pennington getirilmişti.

Joseph S. Pennington halen ABD’nin Ermenistan (Erivan) Büyükelçiliği’nde diplomatlık yapan bir CIA ajanıdır.

Eşi, Amberin Zaman ise gazeteciliğe New York’ta borsa muhabirliği ile başlamış. 1999’da Washington Post için muhabirlik yapmış. Yurt dışında iki üniversite bitirmiş. Bir süre Los Angeles Times'ta. çalışmış. Şimdi The Economist dergisinin Türkiye Temsilciliği ve Taraf gazetesi köşe yazarlığı yapıyor.

Bangladeşli bir diplomat babayla bir Türk annenin kızı olan Zaman, eşinin Erivan’daki görevi nedeniyle Erivan ve Türkiye’de yaşıyor. Washington, Londra, Brüksel ve Irak’ta mekik dokuyor. Joseph S. Pennington, Amerikan Büyükelçiliği Basın Müsteşarı Cheney’in ekibindendir ve medyada ABD lehine yalan haber kampanyasının mimarıdır. Penington, Genelkurmay’ı dinleme operasyonu açığa çıkınca Türkiye’den apar topar ayrılmak zorunda kalan Elizabeth Shelton’un Adana Konsolosluğu’ndaki yardımcısıydı.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in uçağına düzenlenen sabotaj eyleminin planlayıcılarından. Genelkurmay kaynaklı bir bilgi notunda, başında Elizabeth Shelton’un bulunduğu bir heyetin İncirlik Üssü’nde 10 Şubat 1993 günü toplanarak Orgeneral Bitlis’in uçağına sabotaj planını hazırladıkları belirtiliyor. Bu toplantıda bulunanlardan birisi de Joseph S. Pennington’du.

Hem Kuzey Irak’lı Kürt gruplarla hem de Türkiye’deki Kürt milliyetçileriyle çok yakın ilişki içinde. Büyükelçiliğin Kürtlerle ve insan hakları kuruluşlarıyla ilişki kuran görevlisi.

Penington, her yıl belli aralıklarla Güneydoğu’ya gidip Kürt sorunu ve insan haklan ile ilgili araştırma yapıyor ve bölgedeki IHD ve HADEP temsilcileriyle görüşüyordu. Adana Konsolosluğu’ndaki arkadaşlarıyla birlikte Ağustos 1995’te PKK’lı tutuklu yakınlarını ziyaret etti.

Kaynakça
Kitap: Derin Dünya DEVLETİNİN ADAMLARI
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir