Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Zalmay B. Halilzad

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Zalmay B. Halilzad

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Tem 2012, 14:48

Zalmay B. Halilzad

Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi profesörü ve Chicago Üniversitesi Siyaset Bilimi doktoru olan Halilzad Afganistan kökenli bir ABD vatandaşıdır. 20. yüzyılın önde gelen ABD’li savunma ve savaş stratejisti ve aynı zamanda modern savaş doktrininin babasıdır. Eski Savunma Bakanı Yardımcısı, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi, eski ABD Birleşmiş Milletler Temsilcisi, eski Irak ve Afganistan Valisi’dir.

500 bin dolarla CIA tarafından faaliyete geçirilen Afganistan Dostlan (Friends Of Afganistan) şirketi Yönetim Kurulu üyesidir.

Unocal Petrol Şirketi’nin eski danışmanıdır.

“Filistin davası için yapılan toplantılara giderdi”

Anne Norton Chicago Üniversitesi’nde doktorasını yaparken tanıştığı Zalmay Halilzad için çok ilginç açıklamalarda bulunuyor:


“Wolfowitz’in himayesinde yetişen Halilzad Afganistan’dan gelmiş bir doktora öğrencisiydi ve radikaldi. Beyrut’ta düzenlediği mitingleri, tanıdığı ve beraber çalıştığı fedayinleri, Libya Başkanı Muammer Kaddafı’yi düzenli ziyaret eden arkadaşlarını övünerek anlatırdı. Filistin davası için yapılan toplantılara giderdi. Odasında Nasır’ın gözü yaşlı bir afişi asılıydı. Birlikte Wohlstetter’ın nükleer savaş üzerine verdiği dersi almıştık. Dersle pek ilgisi yoktu. Fakat Wohlstetter’ın ne kazandığını sorardı. Bir ara benim Hegel üzerine dersler kitabımı ödünç almıştı. Geri verdiğinde tek bir cümlenin altını çizmişti: “Burjuva entelektüelleri ne savaşır ne de çalışır.” Ertesi yaz Wohlstetter Halilzad’a Rand’da iş buldu. Nasir’in afişine ne oldu bilmiyorum.”

Halilzad üçgeni

“Önce ABD Dışişleri Bakanlığı’nda sıradan bir memur iken kısa süre içinde aynı bakanlığın siyasal planlama bölümüne getiriliyor. Petrol ve Ortadoğu iki önemli uğraşı.

Afganistan’da geçmişte Taliban’ı Ruslar’a karşı o kullanıyor. Daha sonra Afganistan’da Karzai’nin yönetime gelmesinde en etkili isim. Şimdi de Kuzey Irak’ta Bush adına kararlar veriyor.

ABD’nin bölgedeki petrol ve Kürt politikasını Halilzad çiziyor. Petrol uzmanlığı, Kuzey Irak'ta Kürtlerle haftalardır birlikte bulunmasıyla bütünleşiyor. Liderlerle beraber Ankara’da.

Daha 1998’de, şimdiki Savunma Bakanı Rumsfeld, onun yardımcısı Wolfowitz ve eski CIA Başkanı Woolsey ile birlikte, dönemin Başkanı Clinton’a Saddam’ın tasfiye edilmesi gerektiği yönünde mektup yazanların arasında Halilzad da var!..

Halilzad bir üçgen çiziyor: Saddam’ın Devrilmesi kürtler ve Petrol. Yıllardır kurmaya çalıştığı bu üçgeni, şimdi yetkin bir görevle uygulama çabasında!..

Beş bin ABD üniformalı peşmerge Halilzad’ın çizdiği rotada!...”

Irak’ı seçimlere hazırlıyor

“Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün Conrad Otel’de ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad ve Irak Sünni Toplum Temsilcisi Tarık Haşimi’yle bir araya gelerek 15 Aralık’ta Irak’ta yapılacak seçimi değerlendirdi. Abdullah Gül, bütün unsurların Irak’ın başarısının Genişletilmiş Ortadoğu Projesi’nin (GOP) amacına ulaşması için önemli olduğunu savundu. Tarık Haşimi de, demokratik bir ortamın sağlanması halinde 15 Aralık 2003’te yapılacak seçimlere katılacağını söyledi.”

Halilzad Irak için sömürge anayasası hazırlıyor

“2005 Temmuz’unda ABD’nin Irak Büyükelçisi John Negroponte’nin yerine görevi devralan Zalmay Halilzad’ın bu sürece müdahalesiyle birlikte ortaya çıkan yeni belge ise ilk taslaktan hayli farklı bir niteliğe sahipti.

Ağustos 2005’te yaşanan tartışmalar sürecinde medya, anayasa metnine dair anlaşmazlıkların “federalizmin işleyişi, petrol gelirlerinin paylaşımı, yasama sürecinde dinin rolü, Baas’ın yasaklanması” gibi başlıklarda yaşandığım bildiriyordu. Oysa bunlar Iraklıların “kendi aralarındaki pazarlıkları” işaret ediyordu. Asıl kritik tartışma ise, Irak ve ABD arasında dönüyordu ve devletin toplumsal rolünün nasıl şekillendireceğine ve kaynakların kullanımıyla bölüşümüne ilişkindi. Iraklıların beklentisi, Baas’ın sol yaklaşımından esinlenen ve kuzey Avrupa ülkelerinin ‘refah devleti’ modeline örnek olan bir devlet yapısıydı.”

“Türkiye’nin tek taraflı hareketini kabul etmeyiz”

“Irak muhalefeti’nin Kuzey Irak’taki toplantısına katılan ABD’nin Irak Temsilcisi Zalmay Halilzad, Kürtlere, Türkiye konusunda güvenceler verdi.

New Yok Times gazetesi, Halilzad’ın Kürtlere, “Türkiye’nin koalisyonun bir parçası olmasını kesinlikle isteriz, ancak hiç bir ülkeden tek taraflı bir hareket kabul etmeyiz.” dediğini yazdı. Gazetede şu ifadelere yer verildi:

Halilzad, bir yandan Türkiye’yi Saddam’a karşı koalisyona katılmak için cesaretlendirirken diğer yandan da ABD’nin Kuzey Irak’ta ve başka yerlerde tüm askeri harekâtların Washington ile koordinasyon içerisinde yapılması ve Türk askerlerinin, savaş sonrasında Irak’ı terk etmesi yönünde uyarıyor.

Halilzad’ın toplantının ardından “Türkiye’nin koalisyonun bir parçası olmasını kesin olarak isteriz, ancak hiçbir ülkeden tek taraflı bir hareket kabul etmeyiz” dediğini aktaran New York Times, “Ancak Iraklı Kürtler, Türkiye’ye güvenmiyor” ifadelerine yer verdi.”

“Türkler Kuzey Irak’a giremez”

“Kuzey Irak’ta bulunan ABD Başkanı George Bush’un temsilcisi Zalmay Halilzad, Kürtlere Türkiye ile ilgili kaygıları konusunda güvence verdi. Halilzad, “Türkleri tek başlarına Kuzey Irak’ta ABD de istemiyor. Merak etmeyin tek başlarına hareket etmeyecekler, savaştan sonra da gidecekler” dedi.

Selaheddin’deki zirvede konuşan Halilzad, Türkiye’nin Saddam karşıtı koalisyona katılmasını kesinlikle istediklerini belirterek, “Fakat hiçbir ülkenin tek yanlı iradesini kabul edemeyiz” diye konuştu.”

“Üslerden Kuzey Irak’a gizli sevkiyat yaptırıyor”

“ABD, TBMM’nin izin vermemesine karşın Türk üslerini kullanarak Kuzey Irak’a personel ve silah taşıdı.

Başkan George Bush’un Irak danışmanı Zalmay Halilzad, Kuzey Irak’a, 200 Özel Tim askeri, silah ve mühimmat taşıyan C- 130 kargo uçağıyla gitti. Uçak Türkiye’den kalkarak Harir hava alanına indi. ABD’nin bu tutumu, üs modernizasyonu için imzalanan Mutabakat Zaptı sınırlarının dışına çıkması açısından önem taşıyor.

Türk ordusunun Kuzey Irak’a girmesini önlemek için temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen Halilzad, Dışişleri Bakanlığı’nda iki günlük temaslarından sonra Kürt gruplarla görüşmek üzere Kuzey Irak’a gitti. Halilzad ve Korgeneral Colby Broad Water, Kargo uçağıyla önceki gün Kuzey Irak’taki Harir Havaalanı’na indi.

Halilzad’ın uçağında 200 asker ve silah olduğu öne sürüldü. Kargo uçağında tanksavar Javelin füzelerinin de yer aldığı iddia edildi. Uçağın inmesinden önce bin ABD askeri paraşütle bölgeye indirildi ve havaalanı güvenliği sağlandı. C-130 kargo uçağının büyük olasılıkla İncirlik Üssü’nden kalktığı kaydediliyor. Keşif Güç uçuşlarının durdurulmasına karşın İncirlik’e iniş ve kalkışlar sürüyor.

Uçağın hangi kapsamda üssü kullandığı bilinmiyor. Uçağın Türk üssünden kalkıp Kuzey Irak’a gitmesi, asker ve mühimmat taşıması Türk yasalarının çiğnenmesi anlamına geliyor. TBMM, üs ve toprakların kullanımı tezkeresinin üs ve Liman modernizasyonu için imzalanan Mutabakat Zaptı’da kargo uçaklarının Kuzey Irak’a asker ve silah taşımasını öngörmüyor. Halilzad ve Broodwater’ın Kuzey Cephesi’ne ilişkin olarak Kürt gruplarının desteği konusunu ele aldıklarını bildirdi.”

Kaynakça
Kitap: Derin Dünya DEVLETİNİN ADAMLARI
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir