Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Madeleine Korbel Albright

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Madeleine Korbel Albright

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Tem 2012, 14:44

Madeleine Korbel Albright

Madleine Albright’ın babası 2. Dünya Savaşı yıllarında Çek Dışişleri Bakanlığı’nda üst düzey bir görevliydi. Adı Joseph Korbel’di. Korbel önce Naziler’den sonra da komünistlerden kaçmış ve otuz dokuz yaşında dibe vurmuş bir halde Amerika’ya gitmişti. Yardımsever hükümet Korbel’e Denver Üniversitesinde dış politika öğretim üyeliği ayarladı. Korbel, 1984’te Belgrad’ta Çek Elçisi olarak çalışırken Moskova’nın ‘demirden eli’nin Prag üzerine inmekte olduğunu gördüğünden İngiltere Konsolosluğu’na gitti. Ve Sovyet darbesinden hemen önce kendisiyle eşi için vize aldı. Hem kendisi hem de eşi Yahudi olmalarına rağmen Mayıs 1941’de Roman Katolik olmuşlar ve etnik orijinlerini çocuklarından bile saklamışlardı. Katolik olmak daha kolaydı. Karısı Mandula Spiegel Korbel’in bir keresinde bir arkadaşına dediği gibi, ‘Yahudi olmak sürekli olarak bir tür tehlike içinde olmaktır. Bu bizim talihimiz.’

Madleine Albright, Marie Jana Korbelova adı ile 15 Mayıs 1937 yılında Prag’da doğdu. Albright, Den ver'da özel bir okula, sonra Wellesley College’e gitmiş ve okulu bitirdikten sonra Williams College’i yeni bitirmiş Joseph Medill Petterson Albright ile evlenmişti. Joseph, kuşaklar boyu Chicago gazeteciliğine hakim olmuş köklü Meddill ve Patterson ailelerinin torunu ve Long İsland’daki muazzam başarılı günlük gazete Newday'ı kuran asi ve dikbaşlı Alicia Petterson’ın yeğeni olan Joseph Albright, utangaç ve samimi biriydi. Evlendiktan sonra Madeleine, Anglikan Kilisesi’ne girdi. İki yıl sonra, Haziran 1961 ’de ikiz kız çocuklarını dünyaya getirdi.

Albright, önce Jons Hopkins’te Uluslararası Araştırmalar Bölümü’nden ders aldı ve ardından mastır ve doktora yaptığı Columbia Üniversitesine geçti. Burada dış politika dünyasının yükselen yıldızı Zbigniew Brzezinski ile tanıştı. Geçmişleri çok benziyordu. İkisi de Doğu Avrupa’dan gelmiş göçmen ve diplomat çocuklarıydı.

Albright, o dönemin önemli diplomatlarından olan Main Senatörü Ed Muskie ile tanıştı. Muskie 1976 seçim kampanyasını kaybetti. Ama Muskie’nin hukuk danışmanlığına getirildi. Bir süre sonra Albright, Muskie’den ayrılarak Brzezinski’nin Ulusal Güvenlik Konseyi Ofisi’yle Kongre arasındaki bağlantıda sorumlu yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1980’lerin başında kocasından ayrıldı.

Ayrıldığında 45 yaşındaydı. Boşanma Albright’a bir servet kazandırdı. 1977’de Dışişleri Bakanı olarak göreve başladığında yıllık kazancı on milyon dolar civarındaydı. 80’li yılların başında Georgetown Dış İlişkiler Bölümü’ne hoca oldu.

Albright BM ABD Büyükelçiliği yaptı. Yugoslavya konusunda Miloşeviç’e karşı şahindi. Rusça ve Çekçe’yi biliyordu.

Kosova’nın bağımsızlığı için cinsel ilişki

Albright’ın mesleki kariyeri çok ilginç anılarla dolu. “Halen serbest gazetecilik yapan Amerikalı eski ödüllü istihbarat görevlisi Wayne Madsen, Demokrat Parti Başkan adayı olan Senatör Barack Obama’ya dış politika danışmanlığı yapan Albright’ın şimdiki Kosova Başbakanı Haşim Taci ile cinsel ilişki kurarak Dışişleri Bakanlığı görevini kötüye kullandığını öne sürdü.

Madsen, iddialarını, Hırvat, Sırp ve Kosova kaynaklarına dayandırdı. Madsen, ilişki döneminde, Taci’nin 30’lu,Albright’ın da 60’lı yaşlarda olduğunu kaydetti. Madsen’a göre Albright, Taci’yi seks oyuncağı gibi kullanıyordu. ‘Süper Gizli’ NSA’nın, eski ajanı Madsen, Hacim Taci’nin Albright ile seks ilişkisini hem Cilnton hem de Bush yönetimlerinin Kosova’nın bağımsızlığını desteklemesi için kullandığını kaydetti. Madsen, Kosova’nın, şimdi bir “uyuşturucu, sigara, silah ve insan kaçakçılığı ile fuhuş merkezi” haline geldiğini öne sürdü. Madsen, Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK’nın hem El Kaide ve Çeçen örgütleri hem de Rus-İsrail mafyası ile ilişkileri olduğunu da iddia etti.”127

“AKP’nin Kürt politikaları desteklenmeli”

“ABD Başkanı Barack Obama Yönetimi’ne, Kongre’ye ve diğer kamu ve özel kuruluşlara Müslümanlarla ilişkiler konusunda görüş ve tavsiyelerde bulunan ‘ ABD-Müslüman Yakınlaşma Projesi’nin raporunu hazırlayan ‘Liderlik Grubu’ içinde eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright da yer aldı.

Grupta eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın İran konusundaki özel danışmanı gibi isimler yer alıyordu.

‘Rotayı Değiştirmek: ABD’nin Müslüman dünyasıyla ilişkilerinde yeni bir yön’ başlıklı Şubat ayında yenilenen raporda, ABD’nin Müslüman ülkeler ve toplumlarla ilişkilerini geliştirerek uluslararası güvenliği sağlama konusunda kapsamlı bir strateji sunuluyor.

Türkiye ile işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde önerilerin yer aldığı raporda “Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yönetilen AKP, ABD’nin kilit bir ortağı ve demokrasi içinde işleyen, şiddete başvurmayan, ana akım İslamcı bir parti olarak bir örnek” şeklinde ifadeler kullandı. Raporda orta vadede Türk hükümetinin ordu, yargı, siyasi partiler ve kamu görevlileri arasında
‘Laik Muhafazakârlardan’ kaynaklanan zorluklarla karşılaştığı görüşü öne sürüldü. Raporda “ABD’nin Türk Ordusu üzerinde önemli bir etkisi var ve Laikler ile AKP arasındaki meşru siyasi yanşa saygı göstererek, ABD,Türk Ordusu’nun siyaset dışında kalmasını cesaretlendirmeli ” denildi.

Pakistan’ın yanı sıra Türkiye’nin ‘Kritik dönüm noktasındaki’ ülkeler arasında sayıldığı raporda AKP ve laik çevreler arasındaki anlaşmazlıkların çözülmemesi durumunda ülkedeki reform sürecinin ciddi geri dönüş yaşayabileceği de ileri sürüldü.

ABD’nin Kuzey Irak Kürt yönetimine desteğinin Türkiye- ABD ilişkilerinde gerilime neden olduğu belirtilirken ABD’nin Kuzey Irak’ı istikrarsızlaştırmadan Türkiye’nin endişelerini giderme konusunda yapacaklarının sınırlı olduğu ifade edildi. Türkiye’nin ülkede yaşayan Kürtlere muamele konusunda ABD’nin sorması gereken meşru sorular olduğu, ancak AKP’nin bu konuda olumlu adımlar attığı da belirtildi.

Raporda AKP’nin Kürt nüfusuna yönelik politikalarının desteklenmesi gibi öneriler de yer aldı.

ABD’nin Türkiye’nin AB üyelik sürecine kamuoyu önünde güçlü bir tutum almasının işe yaramayacağı, ancak ABD’nin AB liderleriyle görüşmelerde özel olarak bu süreci desteklemesi gerektiği görüşü de öne sürüldü.”

“Türkiye’nin AB’ye alınmasını AB’ye biz dayattık”

“Clinton döneminin Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Kasım 1999’daki AĞIT Viyana toplantısında, Türkiye’nin AB’ye alınmasını ABD’nin dayattığını açıkça ifade etmiştir:

“Amerikan hükümeti olarak büyükelçilerimiz ve diğer bütün iletişim yöntemleriyle Türkiye’nin AB’ye katılımı için pek çok Avrupalı ile temastayız. Zaten Türkiye’nin AB üyeliğine bizim genel desteğimizin çok iyi bilindiğini düşünüyorum.”

Clinton da, Türkiye’nin AB aday üyeliğinin kabulünden duyduğu memnuniyeti ileten Bülent Ecevit’e gönderdiği 10 Aralık 1999 tarihli mektubuyla Albright’ı doğruluyordu.

“Öteden beri Türkiye’nin 21. yüzyılın biçimlendirilmesinde hayati bir rol oynayacağını, AB’nin bu kararıyla kabul etmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz.” diyordu.”

Albright’ın dâhisi

“Amerikan Türk Cemiyeti’nin (American Turkish Society) Türk Amerikan iş dünyasından 400’e yakın temsilcinin katılımıyla 29 Mayıs 2009’da New York’ta düzenlenen gala gecesi hamiliğini Madeleine Albright ile Rahmi Koç yaptı.

Eski ABD Dışişleri Bakanı ve Coca Cola Yönetim Kurulu Üyesi Albright gecenin onur konuğuydu. Albright toplantıda Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent için övgü dolu bir konuşma yaptı. Albright, Kent’in, 21. yüzyılın dahisi olduğunu söyledi. Albright, Muhtar Kent’in babasının 2. Dünya Savaşı döneminde Yahudileri kurtardığını, amcasının Türkiye’nin ilk ABD Büyükelçisi olduğunu hatırlatarak, “İşte Muhtar Kent bu geçmişe, vizyonu ve yeteneklerini ekleyerek, basamakları hızla tırmandı ve zirveye ulaştı” dedi.”

Eğitim programını bitirenleri Amerikalı yapıyoruz İowa Üniversitesi’nde, 1985’te International adlı programlar vardı. Bu programlar için eski ABD Dışişleri Bakanı Albright, “Buraya çeşitli ülkelerden yazarlar, çizerler, seçkin aydınlar geliyor, buradan memleketlerine birer Amerikalı olarak dönecekler.” diyordu.

Kaynakça
Kitap: Derin Dünya DEVLETİNİN ADAMLARI
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir