Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Paul Dundes Wolfowitz

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Paul Dundes Wolfowitz

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Tem 2012, 14:34

Paul Dundes Wolfowitz

2001-2005 yıllarında ABD Savunma Bakan Yardımcılığı ve 2005-2007 yıllarında Dünya Bankası Başkanlığı yaptı. Siyasi yaşamına Washington’daki Silah Kontrol ve Silahlanma temsilciliği ile başladı. Bölgesel programlardan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Direktörlüğü, Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı, Endonezya Büyükelçiliği ve Politikalardan Sorumlu Bakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Endonezya’yı istikrarsızlaştıran ve parçalayan adam olarak ün yaptı.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ni izlemekle görevli Richard Perle’nin başkanlığındaki ‘B takımı’ içinde yer aldı. 1990’lı yılların başından itibaren SSCB’nin dağılmasından sonra Yeni Dünya Düzeni’yle ilgili çalışmalar yaptı.

Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in liderliğinde ilk kez Irak’a karşı 'Önleyici Savaş Doktrini’ni o hazırladı.

Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de Wolfowitz’in görüşlerini ısrarla paylaştı.

Amerikan Girişim Enstitüsü’nde (American Enterprise Institute) Uluslararası Ekonomik Gelişme, Afrika, Kamu Özel Girişim Ortaklıkları konularında misafir profesörlük ve ABD-Tayvan İş Konseyi Başkanlığı yaptı.

2000 yılı ABD seçimlerini takiben Wolfowitz’in CIA Başkanlığına tayini gündeme gelmişti. Ayrıldığı eşi Clare Wolfowitz, eski eşinin Arap asıllı Shaha Garzani ile aşk ilişkisi olduğunu, bunun ABD ulusal güvenlik çıkarları için risk taşıdığım belirten bir mektubu seçilmiş Başkan Bush’a göndermiştir. Bu mektup Wolfowitz’in CIA Başkanlığını önlemiştir.

Wolfowitz; Comell Üniversitesini bitirdikten sonra Şikago Üniversitesine başladı ve Politik Bilimler doktorası yaptı. Şikago Üniversitesi’nde Profesör Albert Wholestetter ve Profesör Leo Strauss’un öğrencisiydi.

1965 yılında Matematik ve Kimya Bölümünü bitirdi.
1970-1972 yıllarında Yale Üniversitesi Politik Bilimler Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Wolfowitz, Bush’un Beyaz Saray Bakanlığı’na getirilen I. Lewis “Scooter” Libby’nin hocasıydı.

1994- 2001 Johns Hopkins Üniversitesi Uluslar arası Araştırmalar Bölümü Dekanlığı yaptı ve ders verdi.

Polonya Yahudisi olan Wolfowitz ailesi New York’a mülteci olarak gelmiştir. Ailenin reisi Jacob Wolfowitz Comell Üniversitesi İstatistik Teorisi Profesörü’ydü. 22 Aralık 1943, Brooklyn, New York doğumlu olan Wolfowitz, Comell üniversitesinde öğrenciyken tanıştığı Clare Selgin ile evlenmiştir. (1968-2001). Sara, Rachel ve David adlı üç çocuğu vardır.

Wolfowitz, İngilizce dışında Arapça, Fransızca, Almanca, İbranice ve Endonezya dili biliyor.

Sağcı Likud Partisi’yle yakın bağlantılı

“İnter Press Service'in (İPS) yazarlarından Jim Lobe, Amerikan yönetimindeki şahinler hakkındaki yazısında; Paul Wolfowitz, Richard Perle, Lewis Liby, Eric Edelman ve Donald Rumsfeld’in “Yeni Tutucular” olup, İsrail’in sağcı Likud Partisi ile yakın bağlan vardır” iddiasını ortaya atmıştı.”

Tayyip Erdoğan’ın, Wolfowitz’e mektubu

“Tayyip Erdoğan’ın 17 Ocak 2004’te Star gazetesinde Hayrullah Mahmut’un köşesinde yayınlanan, 3 Kasım 2002 seçiminin sabahında ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’e yazdığı gizli mektup şöyledir:

Dr. Paul Wolfowitz Savunma Bakan Vekili Pentagon

Washington DC 20301 Ford

4 Kasım 2002 Değerli Dr. Wolfowitz,

Ülkelerimiz arasındaki tarihsel ortaklık ve dostluğun gelecekte de sürmesi ümidimi paylaşmak için bu mesajımı ortak dostlar aracılığıyla doğrudan size ulaştırmak isterim. Seçim sonuçlarının bizim Genelkurmay saflarında biraz rahatsızlık yaratabileceğinden resmi konumunuz gereği, hiç kuşkusuz haberdarsınızdır. Bilmenizi isterim ki, onların Türkiye’nin müreffeh, seküler (çağdaş) ve birinci dünya topluluğunun güvenilir bir üyesi olması ümitlerini partim ve ben de paylaşıyoruz. Ve geçmişte hiç olmadığı kadar birleşmiş olan ülkemizin çıkarları için en iyisi olacak şekilde birlikte çalışabileceğimiz kanaatindeyim.

Bu amaçla, Org. Özkök ile mümkün olduğu kadar kısa sürede mahrem, özel bir toplantı yapabilmeyi ümit ediyorum. Özel cep numaram şudur: 05337

Bu yardım ve ülkeme geçmişte gösterdiğiniz dostluk için çok teşekkürler.

Sizinle kişisel olarak görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Samimiyetle sizin olan Recep Tayyip Erdoğan Genel Başkan”

“Türkiye terörizmle mücadelede yer almıştır”

“ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, 14 Temmuz 2007’de Türkiye Ekonomik Sosyal Etüdler Vakfı’nca (TE- SEV) Conrad Oteli’nde düzenlenen toplantıda “ABD Türkiye İlişkileri” konulu bir konferans verdi. İki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdiği konuşmasında Wolfowitz, Türkiye’ ye ilk olarak 26 yıl önce geldiğini, bu süre içinde Türkiye ve ABD’nin işbirliğine olan inancının her geçen gün arttığını kaydetti. Wolfowitz, Türkiye’nin terörizmle mücadelede ön cephede yer aldığını, Türkiye ve ABD’nin son olarak Bosna, Kosova ve Afganistan’da birlikte görev yaptıklarını belirterek “Bundan çıkan sonuç, ABD-Türkiye ortaklığının, ne derece önemli olduğudur” dedi. Türkiye’nin yaşadığı siyasi ve ekonomik sorunlara değinen Wolfowitz, “Türkiye’de bu gün siyasi, ekonomik sorunlar olduğu aşikar. Fakat bunun gerisindeki zorluk daha da önemli: Modernleşme sürecini devam ettirmek. Bunu Atatürk başlattı. Modernleşme zorluklarına rağmen çok önemli bir fırsattır.” diye konuştu. Wolfowitz, ABD ve Türkiye’nin tarihlerinde büyük zorluklarla yüz yüze geldiklerini, her iki ülkenin de terörizm tehdidiyle karşılaştığını vurgulayarak “ABD gerçekten çok şanslı. NATO, Batı çok şanslı. Çünkü bu son derece önemli kesişme noktasında son derece güvenilir bir müttefikimiz var.” dedi.

Uluslararası terörizm hastalığının geçen Eylül’de ABD’yi vurmasının ardından Türkiye’nin ABD’ye derhal koşulsuz destek verdiğini ifade eden Wolfowitz; “Türkiye ve ABD orada son derece mükemmel bir iş yapmıştır. Biz oraya barışı, özgürlüğü getirmeye çalışıyoruz. Türkiye ve Afganistan için son derece önemli bir model oluşturabilir.” dedi.

Konuşmasında Türkiye için Kritik başlıklar olan Kuzey Irak ve Kıbrıs gibi konulara değinen Wolfowitz, Kuzey Irak’ta ayrı bir Kürt Devleti’nin kurulmasının Türkiye’nin hoşuna gitmeyeceğini belirtti ve bu ABD için de kabul edilemez ifadesini kullandı. “Şu anki Irak Yönetimi ABD için büyük tehlikedir. Biz bu tehlike ile sonsuza kadar yaşayamayız.” diyen Wolfowitz, “Kuzey Irak’ta ayrı bir Kürt Devleti Türkiye’nin hoşuna gitmeyecektir. Bu ABD için de kabul edilemez. Kuzey Irak’ta Kültler bu gerçeği daha iyi anlıyorlar ve onlar kendilerini Iraklı daha iyi anlıyorlar ve onlar kendilerini Iraklı olarak düşünmelerinin lehlerine olacağına inanıyorlar.” şeklinde konuştu. Wolfowitz, Türkiye’nin AB yolunda çok önemli aşamalar kaydettiğini ifade etti ve AB üyeliğinin Türkiye’ye olduğu kadar Avrupa’ya da yarar sağlayacağını söyledi. Türkiye’nin sabırlı, gururlu, cesur ve atak olduğunu dile getiren Wolfowitz, “Böyle bir cesaretle Türkiye, Kıbrıs için de bir çözüm aramaktadır. Kıbrıs'ta müzakereler sonucu bir anlaşma gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu güçtür, fakat gerçekleştirilebilir.” dedi.

Wolfowitz, Afganistan ziyareti öncesinde uğradığı İstanbul’da 14 Temmuz akşamı ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile buluştu. Wolfowitz, TESEV’in Conrad Oteli’nde düzenlediği toplantıda verdiği konferansın ardından iş adamı Mustafa Koç’un Kanlıca’daki yalısına geçip daha önce Yalı’ya gelen Derviş’le, bir araya geldi. Görüşmenin içeriği konusunda herhangi bir bilgi verilmezken Irak’ın ve siyasi belirsizliğin gündeme geldiği öğrenildi.”

“ABD tek süper güç olma imtiyazını koruyacaktır”

New York Times'ta yayımlanmış olan (8 Mart 1992) Wolfowitz raporu ABD’ye, YDD çerçevesi içinde şu ‘başrolü’ uygun görüyor.


.. a) Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra, ABD’nin ele geçirdiği “Tek süper güç olma imtiyazını ve statüsünü muhafaza etmek, başlıca amaçtır.”
b) Bu hegemonya (egemenlik) dünyanın neresinden gelirse gelsin, onu tehlikeye düşürebilecek yeni ve üstün güç merkezi oluşturma teşebbüslerine karşı korunmalı; muhtemel rakipler, daha büyük roller oynamaya heveslenmeden caydırılmalıdır.
c) Bunu sağlamak için “Tek süper güç statüsü, yapıcı bir davranış biçimi, ayrıca ABD’nin üstünlüğüne kafa tutabilecek herhangi bir milleti ya da milletler grubunu caydırmaya yeterli askeri güçle sürdürülmelidir.
d) ABD onun önderliğine karşı çıkmasınlar, yerleşik ekonomik ve siyasi düzeni değiştirmeye kalkmasınlar diye, gelişmiş endüstri ülkelerinin çıkarlarını da yeterince hesaba katmalıdır.”119

Kaynakça
Kitap: Derin Dünya DEVLETİNİN ADAMLARI
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir