Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

James F. Jeffrey

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

James F. Jeffrey

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Tem 2012, 14:30

James F. Jeffrey

1969-1976 yılları arasında Almanya ve Vietnam’da piyade yüzbaşı olarak bulunan Jeffrey ABD’nin Ortadoğu’daki en önemli askeri üssü olan İncirlik’te görev yaptı. Jeffrey; 1985-1987 yılları arasında İncirlik üssünün Kuzey Irak’a yönelik harekatlarının zirveye tırmandığı dönemde bir asker diplomat olarak Adana Başkonsolosluğu yaptı. Adana Başkonsolosluğu bir CIA görevidir. Jeffrey de bir CIA ajanıdır. Jeffrey; 1999-2002 yılları arasında Ankara Büyükelçiliği’nde müsteşarlık görevinde bulundu. Bu görev de bir CIA göreviydi. Müsteşarlık görevine başkan Clinton getirmişti. Büyükelçiler olarak Mark Parris ve Robert Pearson ile çalıştı. Her ikisi de CIA ajanıydı ve başkan Clinton tarafından bu göreve atanmışlardı.

Jeffrey; ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra 2004‘ten 2005 Ağustos’una kadar 1 yıla yakın bir süre Bağdat Büyükelçiliği’nde Müsteşar ve Maslahatgüzar olarak görev yaptı. Bu görev de yine bir CIA göreviydi. Jeffrey, bu dönemde seçilmiş bir grup üst düzey Amerikalı yetkiliyle birlikte 2004’te Irak politikası ve operasyonları grubu içinde yer aldı ve önemli katkılarda bulundu.

Bu sürede gösterdiği üstün performans üzerine Dışişleri Bakanı Rice, onu sağ kolu olarak 2005 Ağustos’unda 1 yıl süreyle İran da dâhil olmak üzere son derece kilit bir görev olan Yakın Doğu İşleri Müsteşarlığı’na getirdi. Jeffrey bu göreviyle birlikte Dışişleri Bakanlığı Irak Koordinatörlüğü’nü de yürüttü.

“Savaşma, savaştır!”

İran’ın nükleer tehdidi altında olduklarını varsaydıkları Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve bölgenin diğer Arap ülkeleri arasına işbirliği, askeri faaliyetleri ve Suriye’ye “Çifte Tecrit” gibi çalışmaları yürüttü. Jeffrey’in yer aldığı bu uzmanlar grubunda şu isimler vardı: Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Dışişleri Bakan Yardımcısı John Dimitri Negroponte, Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, Dışişleri Bakanlığı Türkiye- Yunanistan-Kıbrıs dâhil olmak üzere Güneydoğu Avrupa bölümü direktörü Douglas Silliman, Dışişleri Bakanlığı Yakındoğu Dairesi Başkan Yardımcılığı ve BOP koordinatörlüğüne babası Dick Cheney tarafından getirilen Elizabeth Cheney de vardı. Elizabeth Cheney’in Dışişleri Bakanlığı’nda üstlendiği görev; önce Irak ve ardından İran muhalefetinin örgütlenmesiydi.

Bush-Erdoğan mutabakatını şekillendirdi

Jeffrey, 1 Ağustos 2007 tarihinde de Başkan Bush tarafından Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcılığı’na getirilmiştir.

Jeffrey, BOP’un önemli bir ayağı olan Kuzey Irak politikasının şekillenmesinde Irak büyükelçileri Ryan Crocker ve Zalmay Halilzad ile önemli çalışmalar yapmıştır.

5 Kasım 2007 tarihinde gerçekleştirilen Bush-Erdoğan ve heyetlerinin Oval Ofis görüşmesi ve mutabakatının şekillendirilmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. James Jeffrey; Irak-İran-Suriye-Türkiye-Kafkaslar konusunda uzmandır. Rusya’nın Gürcistan’a yönelik girişimine karşı çıkmıştır. Rusları “Tehlikeli ve orantısız güç” kullanmakla itham etmiştir. Ulusal güvenlik danışman yardımcısı olarak ilk resmi tepkiyi o vermiştir. Bu tepkinin ardından Condoleeza Rice Gürcistan’a gidip Mihail Saakeşvili’ye destek ve Rusya’ya gözdağı vermiştir.

Müsteşarın hedefi Kıbrıs

Ağustos 2008’de Jeffrey’nin müsteşarı olarak Ankara’da göreve başlayacak olan Douglas Silliman özellikle Türkiye-Yunanistan-Kıbrıs konusunda uzmandır. Bu tarihten itibaren ABD’nin Kıbrıs konusunda yoğunlaşacağı anlaşılmaktadır. Silliman da bir CIA ajanıdır. Ürdün’de uzun süre CIA istasyon şefliği yapmıştır.

Jeffrey; “asker, kıdemli diplomat, kıdemli uluslar arası güvenlikçi ve kıdemli CIA ajanı” olmak üzere 4 önemli niteliğe sahiptir. Uzmanlık alanları; Irak, İran, Suriye, Türkiye ve Kafkasya’yı kapsamaktadır.

BOP eş başkanlığını üstlenmiş bir Başbakan’ın yönetimindeki Türkiye’de görev yapan Jeffrey, bu projenin kendi ülkesi çıkarlarına en yüksek derecede gerçekleştirilmesi için üstün çaba göstermesini gerektiren niteliklere sahiptir.

ABD’nin Jeffrey gibi bir diplomatı Ankara’ya büyükelçi olarak tayin etmesinin amaçlan şunlardır: ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra bölgenin en büyük gücü haline gelen İran’ın bu gücünü kırmak. Bunun için İran ve Suriye’nin rejimini değiştirmek. İran ve Suriye’nin Irak’taki direniş kuvvetlerini desteklemelerini buna gerekçe olarak dünya kamuoyuna ısrarla dayatmak. Bu amaçla İran’a “Çifte Tecrit” politikasını uygulayarak veya İran’a operasyon yaparak İsrail’in bölgede tek hakim güç haline gelmesini sağlamak. ABD-Türkiye-Irak üçlü mekanizmasını ve “PKK tehdidi El Kaide tehdidine eşdeğerdir” konseptini birlikte işleterek Rusya-İran-Suriye olası ekseninin Rusya’nın Kafkasya’da yükselen etkisinin önünü kesmek. Bunun için de Gürcistan’ı acilen NATO’ya almak ve NATO’yu Karadeniz’e sokmaktır. Bunları gerçekleştirmeye çalışırken de ABD-AB işbirliğini temel almaktır.

ABD Başkanlığı Barack Obama’ya devretmeye hazırlanırken George Bush’un atadığı son diplomatlardan biri olan yeni Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey, 30 Kasım 2008’de Ankara’ya geldi. Irak ve İran uzmanı olarak bilinen ve Ankara’ya dördüncü kez tayin olan Jeffrey, Türkiye’yi çok yakından tanıyan bir diplomat olarak biliniyor. Jeffrey, 2006 başında ABD Başkanı’nın Irak’ı da kapsayan Yakındoğu Danışmanlığı görevinde çalışmıştı. Tayyip Erdoğan’ın 5 Kasım 2007’de Bush ile görüşmesinin ardından kurulan mekanizmada Jeffrey en üst düzey sivil Amerikalı yetkili olarak doğrudan ABD Başkanı’na hesap veriyordu.

CIA ajanıyla bir saatlik gizli görüşme

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Büyükelçi görünümlü CIA Ajanı James Jeffrey ile görüştü. Başbakanlık Resmi Konutu’nda gerçekleşen ve bir saati aşkın süren görüşmenin ardından Jeffrey açıklamalarda bulundu. Görüşme “İran, Irak Enerji Güvenliği” ve “Orta Doğu Barış Süreci” başta olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren konulan ele aldıklarını bildiren Jeffrey, “Türkiye ve ABD iki güçlü demokratik, müttefik. Türk hükümeti ile işbirliği içinde çalışmalarımıza devam edeceğimize inanıyorum.” dedi.

ABD Başkan Obama’nın Özel Temsilcisi George Mitchell’in Türkiye’ye gelemeyeceğinin hatırlatılması üzerine Jeffrey, Mitchell’in tekrar bölgeye geleceğini ancak tarihine ilişkin net bilgisinin olmadığını söyledi. ABD’deki sözde Ermeni Soykırım Tasansı’nın hatırlatılması ve Davos’taki krizin ardından Yahudi Lobisi’nin Türkiye’ye destek verip vermeyeceğine ilişkin görüşünün sorulması üzerine Jeffrey, “İyi bir ilişkimiz var. Zaman zaman böyle bir sorun ortaya çıkıyor. Ama biz beraber çalışıyoruz.” dedi.”

Diyarbakır’a ilk teftişini gerçekleştirdi

“Güneydoğu gezilerinin ilkini Diyarbakır’a düzenleyen ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, “Askeri tedbirler, güvenlik önlemleri yeterli değil. Aynı zamanda iktisadi, siyasi ve başka iyileştirmeler lazım” dedi.

Jeffrey ve beraberindekilere kent hakkında ayrıntılı bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’den sonra konuşan Jeffrey ise, 25 yıl önce Diyarbakır’a gelip dönemin Belediye Başkanı ile şimdiki arasında karşılaştırılamayacak kadar çok fark bulunduğuna işaret eden Jeffrey, şunları söyledi: “Bugün bölge bütün dünya için önemli. Eskiden Türkiye’de istikrarsız bir bölge vardı. İstikrarsızlık halen devam ediyor. Fakat aynı aşamada Irak’ta daha kötü bir durum vardı. Kuzey Irak’ta birkaç seneden beri huzur var. Kuzey Irak’ta, bütün ülkede daha iyi bir durum başlıyor. Bu sebeple ticaret, ihracat ve yatırım imkânları Irak ile Türkiye’de büyüyor ve bu sizin bölgenizi iyileştirilebilir” diye konuştu.”

Camide CIA Operasyonu

“Türkiye’deki Amerikan karşıtlığının kırılması için başlatılan imaj çalışması kapsamında Ocak 2009 sonunda akşam namazı sırasında tarihi Maltepe Camii’ni ziyaret için korumalarıyla camiye gelen Jeffrey bir süre namazın nasıl kılındığını izledi. Namazın ardından cemaatle sohbet eden Jeffrey, Obama’nın İslam ülkeleriyle iyi ilişkiler içinde olma isteğini içeren mesajını cemaate iletti. Jeffrey, daha sonra yarın ABD’ye gidecek cami imamı ile sohbet etti. Büyükelçilik kaynaklan, çeşitli meslek gruplarının bazı kişilerin meslektaşlarıyla tanışması için ABD’ye gönderildiğini belirterek bu çerçevede Amerika’ya davet edildiğini belirtti.”106

“Irak’taki askerlerimizi çekerken üs ve limanlarınızı kullanacağız”

“ABD Büyükelçisi Jeffrey, 19 Haziran 2009’da NTV’de Murat Akgün’ün sorularım yanıtladı. Jeffrey, Ermenistan sınırının koşulsuz olarak açılması gerekir dedi. “ABD hükümeti olarak Türk ve Ermeni Hükümeti, İsviçre hükümeti 22 Nisan’da bir anlaşma ortaya koydular. Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinde ilerleme sağlanmasına yönelikti. Biz, her iki konunun da birbirinden farklı konular olduğunu düşünüyoruz. Yukarı Karabağ ve Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasının farklı olduğunu düşünüyoruz. Herkes bu şekilde ele almıyor ama bizim görüşümüz bu yönde!”

Birkaç gün önce de bu konuyla ilgili görüşmeler yürütüldüğünü dile getiren Jeffrey şunları kaydetti: “Biz biraz daha ilerleme görüleceğini düşünüyoruz. Her iki liderin de daha fazla yol alabileceğini düşünüyoruz. Genel olarak Kafkaslar açısından da Türkiye-Ermenistan ilişkileri açısından da iyi bir ortam başladığını düşünüyoruz. O bölgedeki tüm ülkeler Türkiye ve ABD açısından stratejik öneme sahip. Türk-Ermeni ilişkilerinde bu yılın sonuna kadar bir çözüm olacağım umut ediyorum.” Diğer taraftan Jeffrey, “Amerikan yönetiminin Türkiye’den Irak’taki askerlerin çekilmesi sırasında üs ve limanların kullanımına dair Türk ordusuyla teknik görüşmeleri sürdürüyoruz ancak görüşmelerde henüz somut planlara ulaşmış değiliz” dedi."

Duatepe mesajı

“ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi James Jeffrey; Cumhuriyet tarihimizin en önemli anıtlarından birisine gidiyor.... Duatepe’ye Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapıldığı topraklara. ... Acaba Neden?

Son yıllarda anti-Amerikan yapıya yeni katılımlar oluyor

Artan söylenti şu:

İçlerinde emekli komutanlarda bulunan bazı isimler, ABD’yi ciddi şekilde eleştiriyor Anti-Amerikan görüş pompalanıyor ve bu çerçevelerde giderek yayılıyor. Kendisine ulusalcı kesim diyen kesimde nefret artıyor..

Örneğin Hark Akademilerindeki konferansta MGK eski Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, ABD ve AB’yi sert bir şekilde eleştirerek, “ Neden İran ve Rusya ile İşbirliği yapmayalım? Diye açıkça soruyor.

İlk kez bir anti-Amerikan ittifak doğuyor. İslamcı Milli Görüş, kendilerine Ulusalcı-Kemalist-Millici gibi sıfatlar takanlarla aynı anti - Amerikan çizgide bulunuyor

İşte Jeffrey’in Duatepe ziyareti bu açıdan önemlidir.”

Kaynakça
Kitap: Derin Dünya DEVLETİNİN ADAMLARI
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir