Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Eric Steven Edelman

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Eric Steven Edelman

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Tem 2012, 14:29

Eric Steven Edelman

Eric Steven Edelman, 1952 Ohio doğumludur. Annesi Ukrayna kökenli bir Yahudidir. Edelman, bir süre ailesi ile İstanbul’da bulundu. Büyük amcası 1971 ’de Ankara Üniversitesi’nde profesörlük yaptı.

1972’de Comell Üniversitesi Tarih ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 1981’de Yale Üniversitesi‘nden diplomasi tarihi doktorası aldı.
1980-1981‘de Batı Şeria ve Gazze’de ilk görevine başladı.

Bölgeye özerklik tanınması için görüşmeler yapan ABD heyetinde görev aldı. Heyetin görüşmelere başlamasından birkaç hafta sonra İsrail, Kudüs’ü başkent ilan etmek isteyince barış görüşmeleri kesildi ve bölge iyice karıştı.
1981-1982’de ABD Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Dairesi’nde görev yaptı.
1982-1984’te Ronald Reagan’ın Başkanlığı ve ‘şahinler’ döneminde Dışişleri Bakanları Alexander Haig ve George Schotz’un özel danışmanlığını yaptı.

1982-1989’da ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde dış politika şefliğinde görev yaptı, Sovyetler’in çöküşüne tanıklık etti.
1989-1990’da, Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Masası’nda Doğu Avrupa ülkelerinden sorumlu birimde çalıştı. O dönemde Berlin Duvarı yıkılıyor ve iki Almanya birleşiyordu.
1990-1993’te, Pentagon’da Sovyetler ve Doğu Avrupa ülkeleri uzmanı olarak görev yaptı. Orada da Varşova Paktı ve Sovyetler Birliği’nin dağılışını izledi.

1993’te ABD Dışişleri Bakanlığı yeni bağımsız devletler sorumlusu olarak görev yaptı. Bu dönemde Çekoslovakya; Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ikiye bölünüyordu.

Edelman, 1994’ten 1996’ya kadar ABD‘nin Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde müsteşar olarak görev yaptı. Buradaki başarısı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı “Üstün Onur Ödülü” alıyordu, daha önce Savunma Bakanlığı, “Üstün Sivil Hizmet Nişanı" almıştı.

Edelman, 1998’de Finlandiya Büyükelçisi oldu. Dönüşte Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu’nda Mark Parris’le birlikte görev yaptı.

Başkan Bush’un iktidarı devralmasıyla Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in Ulusal Güvenlik Danışmanı oldu. Dick Cheney, Donald Rumsfeld ve Paul Wolfowitz’e bir tür akıl hocalığı yaptı.

11 Eylül 2001 saldırılan, Afganistan Operasyonu ve ikinci Irak Savaşı’yla yakından ilgilendi.
22 Temmuz 2003 tarihinde bu görevden ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine atandı, 15 Ağustos 2003’te Ankara’da göreve başladı. Patricia Davis ile evli olan Edelman’ın Elexander, Stephanie, Terence ve Robert adlı dört çocuğu var.

Görevi çuval geçirmek

“ABD Başkanı Bush, Ankara Büyükelçiliği’ne Robert Pearson’un yerine Eric Edelman’ı atadığında herkes yeni büyükelçinin kişiliğini merak ediyordu.

Edelman, Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in güvenlik konularındaki danışmanıydı. Göreve geldiği sıralarda Irak’ta 11 askerimizin başına çuval geçirildi. Edelman’ın özelliği ve görevlendirilme gerekçesi, bu eylemin nedeniyle örtüşüyordu. ABD, çuval geçirme eylemini Irak’ın kuzeyindeki oluşuma karşı direncini koruyan Türkiye’nin ‘burnunu sürtmek’ ve TSK’yı kamuoyu önünde küçük düşürmek için gerçekleştirmişti. ABD, böylece Türkiye’deki bölücü ve irticai güçlere TSK’nın zayıf olduğu mesajını vermek istiyordu. İşte ABD Büyükelçisi’nin esas görevi de bu. Profesyonel bir ‘parçalama uzmanı’ olan Edelman’ın Türkiye’deki birincil görevi, TSK’ya, ‘boyun eğdirmek’ti. Bunun için hızla çeşitli operasyonlar tezgahlamaya girişti. Siyasetçilere sık sık ziyaretler yapmasıyla da dikkat çekiyor. Göreve geldikten sonra bütün bakanlarla bir görüşme turu yaptı. Bir gün DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın yanında, başka bir gün Abdullah Gül’ün, ardından Mehmet Ali Şahin’in, Adalet Bakanı Çiçek’in yanında görülüyordu.

Edelman’ın özel görevlerinden birisi de PKK sorunu ve Irak’ın kuzeyindeki Türk askeri varlığıydı.”

“Erdoğan, Dünya politikasına hakim parlak zekadır”

“10 Şubat 2004 tarihinde Posta gazetesine verdiği demeçte Bay Büyükelçi; RTE’nin ABD gezisinin yankılarım aynen şöyle anlattı:

“Erdoğan’ın olaylara bakışına, dünya politikasına hâkimiyetine, parlak zekâsına, samimi yaklaşımlarına ve karizmasına Amerikalılar hayran oldu.”

“Edelman, Forum İstanbul 13 Nisan 2004 tarihindeki ön toplantısında Büyük Ortadoğu Projesi’ni şöyle tanımladı:

Büyük Ortadoğu Projesi, Başkan Bush’un ve bugünkü yönetimin projesi değil, ABD’nin uzun dönemli bir projesidir. Önümüzdeki 20 yıl iktidara kim gelirse gelsin bu projeyi uygulayacaktır. Bu projede Türkiye’ye görev biçmek söz konusu olamaz.

Türkiye kendi sorumluluk sınırlarını kendi belirleyecektir. Türkiye, Irak ve Tüm Ortadoğu ülkeleri için bir model değil, bir örnek ülkedir. Model olamaz. Çünkü Türkiye’nin gerisinde 600 yüzyıllık bir Osmanlı devleti birikimi ve de Atatürk vardır. Türkiye’yi model olarak alarak aynı sistemi başka bir ülkede bir günde kurmak imkânsızdır. Ancak Türkiye örnek olabilir.”

“Özkök’e minnettarım”

Edelman’ın Türkiye’de görev yaptığı yıllarda Hilmi Özkök de Genel Kurmay Başkanı’ydı. Bu dönemde Ordu içinde Ayışığı ve Sarıkız olmak üzere iki darbe olacağı söylentisi de çıkmıştı. Görev yaptığı her yerde çıkardığı karışıklıklar nedeniyle Ankara’da da rahatsızlık yaratan Edelman, Hilmi Özkök’le ilgili olarak şu yorumlarda bulunuyordu: “Orgeneral Hilmi Özkök, birkaç hafta önce Harp Akademileri’nde yaptığı konuşmada, bölgenin kendi kendini yönetebilen demokrasilerden oluşmasının Türkiye’nin yararına olduğunu söyledi. Birçok Türk yetkili de bu görüşte... Tabii yöntem farklılıklarımız olabilir. Dışişleri Bakanı Rice’ın dediği gibi bir kuşak sonra bugünkü statükonun yerine farklı bir istikrarsızlık yakalayabiliriz.

Ben Sayın Özkök’ün ciddi bir teklifi ciddi biçimde ele aldığını ve bunun için kendisine minnettar olduğumu söylüyorum. Şüpheciliği yenmeliyiz. Bazıları Irak’ta amacımızın petrol ya da büyük İsrail olduğunu iddia ediyor. Böyle olsaydı, Amerika’da benzinci pompasında bu kadar ödüyor olamazdı. Ya da Dr. Rice Filistin Devleti’nin kuruluşu için Filistinli liderlerle bir arada olmazdı. Unutmayın Bush, bağımsız bir Filistin devletini destekleyen ilk ABD Başkanıydı.”
Kaynakça
Kitap: Derin Dünya DEVLETİNİN ADAMLARI
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir