Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Roger Tamraz

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Roger Tamraz

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Tem 2012, 14:21

Roger Tamraz

Roger Tamraz Mısır’ın başkenti Kahire’de doğmuş Lübnan asıllı bir ABD vatandaşıdır. Ermeni bir ailenin iki erkek çocuğundan biridir. Aile daha sonraki yıllarda Lübnan’a göç etmiştir. Lübnan’da iç savaş çıkınca yönetim kurulu başkanı olduğu Al Mashreq Bank’ın 200 milyon dolarını cebe indirip Amerika’ya uçmuştur.

Üniversiteyi Harvard’ta bitirdiği ve cebinde de 200 milyon dolar olduğu için 1989’da Amerikan vatandaşlığına kabul edilmiştir. Kardeşi George Tamraz’ın Paris’te bir oteli, kendisinin de evi vardır. Tamraz bir CIA Casusu’dur.

Tamraz, Amerikan Demokrat Partisi’ne Clinton’un başkanlığı sırasında verdiği usulsüz paralarla, CIA’nin Ortadoğu’da yıllarca en önemli istihbarat kaynağı olmasıyla, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı işini alabilmek için Çiller ailesi ile kurduğu karanlık ilişkileriyle ve Ömer Lütfü Topal’la ortaklıkları ile de ülkemizde tanınıyor. Roger Tamraz, Türkmenistan’da petrol-doğal gaz sahası bulunan Amerikan Oil Capital Ltd. şirketinin ortağı ve yöneticisidir. Oil Capital Ltd. şirketi ülkemizde, Türk Lapis şirketi ile Türkmenistan’daki saha için kurduğu Lapis Oil Capital Ltd. şirketi ve Lapis’in bu işte batırdığı minimum 7 milyon dolar ile hatırlanabilir.

Tamraz’ın ilişkisi olduğu şirketler şunlar:

Al Mashreq Bank’ın Yönetim Kurulu Başkanı.

Ahmet Özal ve Ermeni asıllı Apel Çelik’in ortağı olduğu Lapis Oil Capital’in ortağı.

Oil Capital Ltd Turkey’in yönetim kurulu başkanı.

İtalyan petrol devi Salpan’ın alt kuruluşu olan inşaat şirketi

Snamprogetti ile bağlantılı Fin Oil Şirketi’nin sahibi.

Tamoil Şirketi’inin sahibi.

Birleşik Arap Emiri Prens Muhammet ile kurduğu Middle East Energy Enterprise’ın ortağı.

First Arabian Corporation adlı yatırım bankasının ortağı.

Tamraz CIA ile içli dışlıdır

Tamraz, bütün bu ticari faaliyetlerini CIA ile bağlantısı sayesinde yürütebiliyordu. Türkiye’de de ünlü istihbaratçılarla tanışıklığı vardı. “Hiram Abas’ın Beyrut’taki arkadaşlarından biri de Tamraz’dı. Tamraz ailesi Lübnan’ın zengin bir Ermeni ailesiydi.

Tamraz ailesi CIA ajanlarıyla içli dışlıydı. Öyleki bazı CIA Ajanları Beyrut’ta Tamrazların şirketlerinde çalışıyor gözüküyordu...

Lübnan karıştığında CIA’nin Beyrut Şefi William Backley, Tamraz ailesinin uçağıyla ABD’ye kaçırılmıştı.

Amerikalı gazeteci James Risen, 27 Eylül 1997 tarihli Los Angeles Times'ta Tamraz’ın, Özer Çiller’e rüşvet verdiğinin CIA tarafından tespit edilip, Beyaz Saray’a rapor edildiğini yazdı. Roger Tamraz’ın adı Azerbaycan darbesine de karıştı.”

CIA’nın Tamraz’ı kullandığı açıklandı

Tamraz, ABD istihbarat servisleri sayesinde işlerini yürütürken, ABD de pek çok karanlık senaryoda Tamraz gibi isimleri kullanıyordu. “10 Eylül 1997 tarihli Washington Post Gazetesi'nin birinci sayfasından verdiği haberin bir bölümünde; 1973 petrol krizi sırasında CIA’nin Tamraz’ı kullandığı açıklanıyor. “Tamraz,
1995 yılında Ermenistan, Dağlık Karabağ, Azerbaycan ve Türkiye arasında mekik diplomasisi başlattı. Ancak Tamraz, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in büyük muhalefeti ile karşılaştı.

Azerbaycan’ın Washington Büyükelçisi Hafız Paşayev, ABD yönetimine, maceracı olarak nitelendirdiği Tamraz’a hiç ihtiyaçları olmadığını net bir biçimde bildirdi.”

Tamraz’ın, Özer Çiller ve Ö. Lütfü Topal’la bağlantısı var

Ortadoğu, Kuzey Irak, Irak, Kafkasya, Orta Asya gibi kritik bölgelerde görev yapmış olan kıdemli CIA casusu Robert Baer’in 2006 yılında bir kitabı yayımlandı. Kitapta Tamraz’la ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Baer, şu ifadeleri kullanıyor: “Roger’in, Ermenistan boru hattını desteklemek amacıyla Türkiye’de epey zaman geçirdiğini ve bu vesileyle en az bir kere Başbakanla görüşme fırsatı yakaladığını bildiğim halde bunu bilmiyordum. Ankara Büyükelçiliğimizin bildirdiğine göre, görüşmeyi, aşın Türk milliyetçisi bir grup olan Bozkurtlar ayarlamıştı. Başbakan’ın kocası hakkında kötü arkadaşlar edindiği yönünde söylentiler vardı. Örneğin, 1996 da İstanbul’da bir çete hesaplaşması nedeniyle vurulan Türk uyuşturucu kralı Ömer Lütfü Topal’la da bağlantısı vardı. Aynı zamanda, Topal adına ABD’de uyuşturucu satışında henüz uygulanmaya konmamış bir de tutuklama emri vardı.

...Roger Tamraz’ın adı, Ömer Lütfü Topal ve Başbakan’ın kocasıyla birlikte Azerbaycan’da askeri bir darbeye karışmış olabilirdi.

1995 Mart’ında Tamraz’ın, Türkiye ve Ermenistan gezileri sırasında Azerbaycan Devlet başkanı Haydar Aliyev, İçişleri Bakanı’nın liderliğindeki ayaklanma sırasında ofisinde çıkartıldı. Darbecilerin lideri, başarısız olduktan sonra muhtemelen teslim olmaya teşebbüs ettiği sırada öldürüldü. Bunlar en azından başlangıç kısmı, kesin olarak bildiklerimiz.

Ancak birkaç hafta içinde Azerbaycan’daki iki Türk istihbarat görevlisi darbeye karıştıkları gerekçesiyle yakalanıp işkence gördüler. Türkiye’nin, Aliyev’i resmen desteklediği fikrini aklı almıyordu, ta ki doğrudan Başbakan adına çalışan ve ücretleri gizli bir fondan ödenen iki istihbarat görevlisiyle ilgili durum ortaya çıkana kadar. Söylentiye göre Bozkurtlar, Ömer Lütfü Topal ile beraber anılıyordu. Tamraz ve Başbakan’ı tanıştıranın Bozkurtlar olması ve Tamraz ile Topal’ın iş ortaklığı bulunması nedeniyle konuya şüpheci yaklaşmakta fayda var.

Tamraz’ın kim olduğunu saptayabilmek için son bir deneme yaptım. Bir noktada elinde ilişkide bulunduğu Manhattan kökenli Avis Capital şirketiyle ilgili faksı bana doğru sallayarak uzattı. Roger, Avis Capital’in boru hattı ödemesi için yardımcı olacağını söyledi. O yüzden New York’ ta şirketin gidişatını kötü etkileyebilecek bir arkadaşımı ayarladım. Tamraz’ın bana gösterdiği fakstaki adres doğruydu. Bowery’de büyük ve harabe bir apartman... Ancak Avis Capital tabelası yoktu. Bina görevlisi, şirketi hiç duymadığını ve Avis Capital adına gönderilmiş herhangi bir postanın olmadığını söyledi.’71

Tamraz’ı Çiller’e Türkeş gönderdi

Çiller’e Başbakanlığı sürecinde tam destek veren Alparslan Türkeş, Tamraz’ı Çiller’e kendisinin gönderdiğini Sedat Ergin ile yaptığı bir söyleşide şöyle dile getirmişti: “Tamraz'ın teklifi bence çok cazipti. Bakü-Ceyhan boru hattı kısa sürede tamamlanacak ve Türkiye'de 20 bin kişiye iş sahası yaratılacaktı. Gelen heyetin arasında ABD Dışişleri Bakanı’nın oğlu Thomas Christopher da vardı. Daha doğrusu ABD Başkanı Clinton bu projenin arkasındaydı. Çiller’in ilgilenmesine karşılık o dönemdeki danışmanı Emre Gönensay olumsuz karşılık verdi.”

Tamraz, Ankara'da Tansu Hanimin en büyük destekçilerinden Grossman'ın büyükelçi olduğu sıralarda ABD Büyükelçiliğine de uğradı... Elçiliğin ikinci adamı James Holmes, Tamraz'ın ziyaretinden hoşnut kaldı.

Tansu Hanım Bakü-Ceyhan boru hattının ön adımı olarak düşünülen Bakü-Supsa hattı görüşmeleri için Gürcistan'a gider. Devlet Başkanı Şevardnadze'ye hattın inşaası için bir İtalyan şirketiyle anlaştığını ve onların da bu şirketle anlaşmalarını ister. Şevardnadze bu konuşmadan çok rahatsız olur. Bakü-Ceyhan boru hattının imtiyazları da Tamraz'a verilecektir. Gönensay konuyu duyunca şok geçirir. O günlerdeki Enerji Bakanı olan Veysel Atasoyun da bu gelişmelerden hiç haberi yoktur. Atasoy bu işe sinirlenir. Çiller uçakta, “Siz istemeseniz de bu iş Tamraz'ın dediği gibi olacak sizin dediğiniz gibi değil” der.

O günlerde Botaş'ta Genel Müdür, şimdi ANAP milletvekili Hayrettin Uzun'dur. Uzun, Atasoy ve Emre Gönensay'm diretmeleri sayesinde Tamraz'a teslim olmaz. Tamraz'ın Bakü-Ceyhan boru hattı imtiyazları için ilgili özet yorumu ise “Çiller ile işi bağlamıştım” olur.

Bayan Başbakan, yabancı bir ülkede yabancı bir şirketin menfaatlerini korumayı görev bilir! (İtalyan şirket İtalya'nın petrol devi Salpan'ın bir alt kuruluşu olan inşaat şirketi Snamprogetti'dir.)

Kaderin cilvesi. Tamraz önce ABD'de Clinton ile buluşmak için partisine verdiği büyük bağış yüzünden gündeme gelir. Bir ara Gürcistan'da tutuklanır, ama delil yetersizliğinden büyük kefaletle serbest bırakılır. Clinton, Tamraz yüzünden hesap vermektedir, ama Bizim City'de kimseye hesap sorulmaz.

Tamraz: “Petrol işiyle uğraşıyorum”

Çiller'ler Paris'e gittiklerinde George V'de kalırlar. Onları orada bir sürpriz beklemektedir. Roger Tamraz ve kardeşi George Tamraz. George Tamraz, Çiller'in ekibinden zannettiği gazeteci Belkıs Kılıçkaya'nın yanma gider ve kendini takdim eder. Sonra da konuşmaya başlar: “Ben Dışişleri Bakanınız'ı tanıyorum. Eşi iş ortağımdır. Saat 18.00 de onlarla randevum var. Onlarla iş konuşmaya geldim ” der. Kılıçkaya, “Ne iş yapıyorsunuz" diye sorar. Tamraz, “Petrol işi. Şirketimin adı Fin Oil” der. Sorular sıklaşınca George, “Sorularınızdan yoruldum. Akşam yemeğe çıkalım, sorularınıza cevap vereyim” der.

Kaynakça
Kitap: Derin Dünya DEVLETİNİN ADAMLARI
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir