Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hasan Esat Işık

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Hasan Esat Işık

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ağu 2011, 00:49

Hasan Esat Işık

Bilderberg üyesi
Dışişleri eski Bakanı
Milli Savunma eski Bakanı
Moskova, Paris ve Brüksel eski Büyükelçisi

Türkiye'de genellikle olağanüstü ya da yarı olağanüstü dönemlerde Dışişleri Bakanlığı yapan diplomatlar Moskova'da büyükelçilik yapmış olanlardan seçiliyorlar. Batılı diplomatlar arasında yaygın kanaate göre Moskova, ABD'nin müttefik ülke diplomatlarının sadakatini deneme postudur. Burada sınavı başarıyla verenler kritik görevlere getirilme fırsatı yakalayabiliyorlar. Bu sadakat testini kazananlardan Hasan Esat Işık bir kez, Vahit Halefoğlu üç kez, İlter Türkmen bir kez Dışişleri Bakanlığı yapmıştır. Bir başka örnek de Moskova Büyükelçiliği yapan Fahri Korutürk'ün cumhurbaşkanı seçileceğinin ABD'ce 6 ay önceden tahmin edilmesidir.

Hasan Esat Işık'ın bakanlığa nasıl getirildiğini gazeteci Müşerref Hekimoğlu şöyle anlatıyor:

"MSP-CHP koalisyonu oluştuğu günlerde Orgeneral Turgut Sunalp bana bir akşam şöyle dedi: 'Ecevit 'e söyle, Milli Savunma Bakanlığı 'na yaşı da birikimi de o göreve yaraşır birini getirmesini bekliyoruz. Komutanların gerisinde yürümeyen, uluslararası toplantılarda Dışişleri plağını çalmayan birini. 'Ertesi sabah doğru Ecevit'in odasına gittim. Orgeneral Sunalp 'in sözlerini aktardım, dinledi ve güldü. 'Milli Savunma Bakanlığı 'nı ben de komutanlar gibi düşünüyorum 'dedi. Yabancı dil bilen, Dışişleri 'ne vekâlet eden bir kişi, Hasan Esat Işık'ın portresini çiziyordu Ecevit. Olaylar bu doğrultuda gelişti. Işık, Milli Savunma Bakanlığı 'na atandı.

Işık'ın bakanlığı ile ilgili tavrını 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren şöyle anlatır: "Ocak ayına gelinceye kadar Milli Savunma Bakanı Işık ile bazı sürtüşmelerimiz oldu. Işık, Genelkurmay Başkanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı 'nin ayrı ayrı bakanlığa bağlı olmasını istiyordu. Bunu açıkça dile getirmese de imalı dile getiriyordu. Büyükelçilik yaptığından ve hayatı boyunca Dışişleri Bakanlığı işleri ile uğraştığından kendisini alıkoyamıyordu.

Brüksel Büyükelçiliği döneminde hararetle savunduğu bir proje idi. Genelkurmay Başkanlığının siyasi otoritenin emri altına alınması Avrupa ve Amerika'nın daha o tarihlerde demokrasinin olmazsa olmaz koşul olarak Türkiye'ye dayattığı bir proje idi. Bu proje ile cumhuriyeti bir devrimle kurmuş olan ulusal ordunun bu niteliğinden koparılması ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin emperyalizmin uydusu sivil iktidarın emir kulu haline getirilmesi amaçlanıyordu.

Işık'ın bu konudaki ısrarının geri planında, onun büyükelçiliği döneminde bu görüşün hararetli savunucusu olduğundan Evren'in şüphesiz ki haberi yoktu. Işık'ın iki kez Moskova'ya ve AET'nin başlangıç döneminde AET'nin merkezi Brüksel'e büyükelçi olarak gönderilmesi, önce Milli Savunma, somaları Dışişleri Bakanlığı'na ve Bilderberg üyeliğine getirilmesi herhalde tesadüflere bağlı değildi. Amerika ve Avrupa'ya verdiği güvenin bunda önemli rolü vardı. Onun başkanlığını yapmış olan Ecevit'in Bilderberg üyesi olması aynı güven duygusuna dayanıyordu.

Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Hasan Esat Işık, Bilderberg (Türkiye) üyesidir.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir