Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Dinç Bilgin

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Dinç Bilgin

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ağu 2011, 00:48

Dinç Bilgin

Bilderberg üyesi
Bilgin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı


Sabah Gazetesinin kurucusu Bilgin ailesinin gazetecilik serüveni "Asır" gazetesine kadar uzanıyor. "Asır" yayın hayatına 1 Eylül 1895'te Selanik'te başladı. Abdurrahman Nazif ve Fazıl Necib tarafından kurulan "Asır" 22 Temmuz 1908'de "Yeni Asır" adını aldı ve günlük yayına geçti. Yeni Asır 6 Eylül 1924'ten itibaren Yunanistan'dan İzmir'e göç eden Bilgin ailesi tarafından Türkiye'de yayımlanmaya başladı. 1976'da yönetime Dinç Bilgin geçti. 1985'te kısa süre İstanbul'da yayınlanan gazete başarılı olmadı. Bilgin'in İstanbul'da yeni gazete kurma yönündeki girişimleri 1985 yılma kadar uzanıyor. O tarihte şimdiki Star televizyonu ve İmar Bank'ın sahibi olan Kemal Uzan'la yeni bir gazete çıkarmak konusunda anlaşan Bil-gin, imtiyaz sahibinin kim olacağı konusunda çıkan anlaşmazlık yüzünden bu girişimde bir sonuca ulaşamadı. Dinç Bilgin yine vazgeçmedi.

Bilgin, kendisini Bilderberg üyeliğine kabul ettiren Beyazıt Şirketler Grubunun patronu işadamı Selahattin Beyazıt'ın kapısını çaldı. Ondan 100 milyon liralık bir çek, Citibank'tan 200 milyon ve Yapı Kredi Bankasının o zamanki Genel Müdürü Hüsnü Özyegin'den 100 milyon liralık kredi alan Dinç Bilgin, rakiplerinin dağıtım şirketi Gameda'dan da 175 milyon lira avans alarak İstanbul'da gazetecilik yapma hayalini gerçeğe dönüştürdü. Sabah gazetesi 22 Nisan 1985'te yayınlanmaya başladı.

Turgut Özal'ın desteğini arkasına alan Bilgin, kısa sürede basın ve yayın sektöründe bir imparatorluk kurdu. Etibank'ın sahibi oldu. ATV televizyonunu alarak tanınan televizyonun yayın işletmesinin sahibi ve Sabah, Takvim, Yeni Asır, Pas, Fotomaç, Günaydın, Şok isimli gazete işletmeleri ile Bir Numara Dergi Grubu İşletmelerinin sahibi oldu. Bu büyük imparatorluğun oluşumunda devletin soyulması ve hortumlanması birinci derecede rol oynadı. Borçlar nedeniyle Bilgin Şirketler Grubu ekonomik olarak çöktü. Grup, devlete değil borçlarını, faizlerini bile ödeyemez duruma geldi. Bilderberg'çiler onu kurtaramadılar. Ama bu çabalarına devam ediyorlar.

Dinç Bilgin, Bilderberg (Türkiye) üyesidir.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir