Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Vahit Halefoğlu

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Vahit Halefoğlu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ağu 2011, 00:45

Vahit Halefoğlu

Bilderberg üyesi Dünya Konseyi kurucu üyesi Dışişleri eski Bakanı Moskova eski Büyükelçisi

Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Danışma Kurulu üyesi SBF 1942 mezunu


Türkiye'de genellikle olağanüstü ya da yarı olağanüstü dönemlerde Dışişleri Bakanlığı yapan diplomatlar Moskova'da büyükelçilik yapmış olanlardan seçiliyorlar. Batılı diplomatlar arasında yaygın kanaate göre Moskova, ABD'nin müttefik ülke diplomatlarının sadakatini deneme postudur. Ancak burada sınavı başarıyla verenler kritik görevlere getirilme fırsatı yakalayabiliyorlar.171 Bu sadakat testini ilk kazananlardan biri de 3 defa Moskova'da büyükelçilik yapmış olan Vahit Halefoğlu'dur.

Ultra Amerikancı Turgut Özal'ın başbakan atanır atanmaz ilk işi 1983'te Halefoğlu'nu Dışişleri Bakanlıği na getirmek olmuştur.

Gazeteci Yılmaz Polat, "Dışişleri Bakanı Halefoğlu, Ankara 'da ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle ile yapılan pazarlıklar sonucu 15 Mart 1987 tarihinde Savunma Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nı (SEİA) imzalamak için Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp ve Dışişleri Bakanlığı Siyasi Planlama Daire Başkanı Onur Öymen 'in de yer aldığı bir heyet ABD Dışişleri Bakanlığı'nda bir araya geldi" diyor ve devam ediyor:

"Heyet, Türkiye'nin tüm talepleri hiçbir garantiye almayan, tersine Türkiye'nin savunma ekonomisini ABD 'ye bağlayan anlaşmayı Perle 'nin bıyık altından gülüşleri arasında imzaladı. Perle daha sonra kurduğu 'Feith ve Zell' şirketi üzerinden yılda 870 bin dolar karşılığında Özal hükümetiyle 2 yıllık bir anlaşma yaparak Türkiye'nin lobiciliğini de aldı.

Halefoğlu başkanlığındaki heyetin imzaladığı SEİA, ABD'nin İncirlik üzerinden Ortadoğu'yu kontrol etmesine ve zaman içinde Kuzey Irak'ta bir kukla Kürt Devleti'nin kurulmasına neden olmuştur. Halefoğlu, bununla ne kadar övünse azdır.

Temmuz 1987 yılı ortalarında Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu yanma alarak Hafız Esad'la görüşmek üzere Suriye'ye gitmişti. Esad'ın sarayında başlayan toplantılarda Özal, konuyu Fırat Nehri sularına getirmiş ve Fırat sularından saniyede 500 metreküp su verilebileceğini, bunun karşılığında PKK desteğinin kesilmesini talep ederek PKK sorununu su pazarlığı sorununa dönüştürmüştü.

Özal bu konuları Halefoğlu ile görüşmemiş, fakat "Beyin Takımı" ile görüşmüştü. Esad'ın eline müthiş bir koz vermek anlamına gelen bu teklifin kabul edilemez olduğu hususunda Halefoğlu, Özal'ı vazgeçirmek için yeterli çaba harcamamıştı.

Özal, 17 Temmuz 1987 tarihinde biri güvenlik diğeri su sorunlarına ilişkin iki protokol imzalamıştır. Görevi, ülkesinin çıkarlarını savunmak olan bir Dışişleri Bakanı'nın bu derecede hayati bir konuda ısrar etmesi ya da istifası gerekirken bunları aklının ucundan geçirmemiş olması dikkat çekicidir.

Halefoğlu 1949 yılında Moskova Büyükelçisi olarak göreve başlamıştır. 1965-1966 ve 1982-1983 yıllarında da Moskova'da büyükelçilik görevlerinde bulunmuştur. Moskova'da daha bir yıllıkken, Özal tarafından 1983'te Dışişleri Bakanı yapılmıştır.

Halefoğlu, 1984 yılında Washington'daki NATO Dışişleri Bakanları Konferansinda zamanın ABD Başkanı Ro-nald Reagan'ın İç Kabine Toplantısına davet edilen ve dışişleri bakanlarının kabulünde ABD Dışişleri Bakanı Aleksandır Haig'in teklifini üzerine SSCB hakkında deneyimli bir diplomat olarak çok gizli bir tahlil yapacak kadar itibara layık görülen bir diplomat olmuştur.

Halefoğlu, 1993 Mayısında St. Petersburg'a eski Dışişleri Bakanları Dünya Konseyini kurmak üzere ABD tarafından davete değer görülen dışişleri bakanları arasında ön sıralarda yer almıştır. Bu da ABD nezdinde verilen değerin bir başka ölçüsüdür.

Turgut Özal, 27 Mart 1985 tarihinde Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile birlikte ABD'ye bir ziyarette bulunmuştur. Bu ziyarette Yahudi lobisiyle Türkiye'ye destek verilmesi ve Ortadoğu'da İsrail'in Türkiye ile Saddam'a yönelik daha ileri işbirliği konusunda gizli pazarlıklar yapmışlardır. Bu pazarlıkların çoğu bugüne kadar gizli kalmıştır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Vahit Halefoğlu, Bilderberg (Türkiye) üyesidir.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir