Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Prof. Dr. Emre Gönensay

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Prof. Dr. Emre Gönensay

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ağu 2011, 00:40

Prof. Dr. Emre Gönensay

Bilderberg üyesi
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Profesörü Dışişleri eski Bakanı Eski Büyükelçi
Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık eski Danışmanı Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (SİSAV) Danışma Kurulu üyesi

Gönensay, önce Cumhurbaşkanı Demirel'in sonra da Başbakan Çiller'in sağ kolu oldu. Doğru Yol Partisine girerek siyasi hayata atıldı. Dışişleri Bakanı olarak, Bakü-Ceyhan ham petrol boru hattı projesiyle ilgili müzakereleri yürüttü. Bakü-Ceyhan konusunda ABD'yi sıkıntıya sokan Bakü-Supsa kararında sorumluluğu oldu. Somaları ABD'nin zorlamasıyla olumsuzluğun giderilmesinde aktif rol oynadı.

Gönensay, Dışişleri Bakanı olarak İsrail Dışişleri Bakanı Ehud Barak ile 1 Ocak 2000 tarihine kadar iki ülke arasındaki gümrüklerin tamamen sıfırlanmasını öngören 14 Mart 1996 tarihli Serbest Ticaret Alanı Anlaşmasını imzaladı. Anlaşma, 24 Mayıs 1998 tarihinde, 23351 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Böylece İsrail ve ABD'nin uzun yıllar arkasında olduğu bir projeyi hayata geçirmiş oldu.

Turgut Özal başbakan olduktan soma, Şarık Tara'nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu ENKA Holding'te Yönetim Kurulu üyeliği yapan Gönensay'dan Brüksel'in "ye dönük bakış açısı hakkında rapor hazırlanmasını istedi. Gönensay, Brüksel'deki nabız yoklamalarından sonra yazdığı raporu
Özal'a takdim etti. Gönensay raporunda, "Türkiye AT'ye dönük tam üyelik niyetini sürekli canlı tutmalıdır. Türkiye 'ye dış kaynak açısından bu tutum yararlı olacaktır" dedi. Böylece Özal'ın ^rye yönelik politikaları için taktik belirlemesine yardımcı oldu.

Demirel, Özal, Çiller, Şarık Tara ve Amerika tarafından paylaşılamayan Gönensay ünlü Kürt Bey'i Bedirhan Paşa ailesinden bir Bedirhani'dir. Cüneyt Zapsu, Dışişleri eski Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Ürdün Kralı Hüseyin'in amcasının oğlu Rakan Haşimi gibi isimler de Bedirhan Paşa ailesindendir. BedirhanTler, Cizre'den Balkanlara kadar uzanan bir ailedir. Gönensay, ailece Selanikli'dir.

Gönensay, 1996'da Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel'le Bilderberg toplantısına katılmıştır. O tarihten itibaren yıldızı hızla parlamaya başlamıştır.
Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Prof. Dr. Emre Gönensay, Bilderberg (Türkiye) üyesidir.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir