Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Uğur Bayar

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Uğur Bayar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ağu 2011, 00:38

Uğur Bayar

Bilderberg üyesi
Özelleştirme İdaresi eski Başkanı Türk-Telekom İhale Komisyonu eski Başkanı Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu üyesi


Dünya Ekonomik Forumunun (DEF) Yönetim Kurulu ve Değerlendirme Komitesi 1994'ten beri her yıl yaptığı yarının küresel liderleri değerlendirmesi sonucunda dünyadan 100 kişiyi yarının küresel lideri olarak belirlemektedir. Türkiye'den de Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar yarının küresel lideri seçilmiş ve forum tarafından Davos'a da davet edilmiştir. Liderler, küresel pozisyonlarda bulunan iş, politika, medya, sanat, bilim ve sivil toplum örgütleri dünyasından 43 yaşın altındaki adaylar arasından seçiliyor.

Bugüne kadar 420 kişi seçilirken Bayar, Boyner'den sonra Türkiye'den bu değerlendirmeye giren ikinci kişi olmuştur.

27-29 Ocak 1999 tarihlerindeki Davos Dünya Ekonomik Forumu toplantısına Başbakan Bülent Ecevit 23,2 milyar dolarlık 53 proje ile gitmiştir. Bayar, Ecevit'in kurmay heyetinde yer almış, İngiltere Başbakanı Tony Blair, ünlü para spekülatörü George Soros, Washington Post patronunun kızı Laly Weymouth gibi liderlerIe önemli görüşmelerde bulunmuş, özelleştirmelerin 2000 yılı için öngörülen hedeflerini anlatmıştır.

Bayar, 5 yıl başkan yardımcılığı, 5 yıl da başkanlık yaptığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığindan (ÖİB) ayrıldıktan sonra Tekelin özelleştirilmesinde sigara şirketine (British American Tobacco, BAT) danışmanlık görevini üstlenmiştir. Aynı dönemde Pekin-Bayar Danışmanlık Şirketini kurarak şirket aracılığıyla TekeVin sigara bölümünü Amerikan sigara tekellerine peşkeş çekmiştir. Aynı misyona ÖİB görevindeyken de devam etmekteydi.

Eski bir bankacı olan Bayar, 1997-2002 arası bulunduğu ÖİB'de Türkiye'nin milli servetleri olan KOBİ'lerin yok paha-sına emperyalist tekellere peşkeş çekilmesine aracılık etti. Eski Demokrat Partili bir aileden gelen Bayar'ın babası Demirel'in bakanlarından ve yol arkadaşlarından Nuri Bayar'dır. Kardeşi de Washington Büyükelçiliği Müsteşarlığından istifa edip Türkiye'de DYP'nin devamı siyasi bir parti liderliğine soyunmuş, sonra da istifa etmiş olan Mehmet Ali Bayar'dır.

Uğur Bayar, Bilderberg (Türkiye) üyesidir.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir