Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Halil Tunç

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Halil Tunç

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ağu 2011, 00:37

Halil Tunç

Bilderberg üyesi
Türk-Iş eski Genel Başkanı
Kontenjan eski Senatörü


Halil Tunç, Türk sendikacılık hareketini, Türk-İş'in sözde Atatürkçü kanadını ayakta tutma amacına yönelik olarak Amerikan sendikacılığı hareketine dönüştürme misyonunu üstlendi. Türk-İş'in değişmez genel sekreteri ve genel başkanı olarak Amerikan sendikacılığı (AFL-CIO-ILO) adına DİSK sendikacılığını çökertmeye çalıştı.

Çeşme Altınyunus tatil köyünde 25-28 Nisan 1975'te başlayan, 3 gün süren ve Hollanda Prensi Bernhard'ın başkanlığında yapılan Bilderberg toplantılarına katıldı. Bilderberg üyesi yapılan ilk ve tek Türk sendikacısıdır.

Tunç'la toplantıya katılan diğer isimler şöyledir: Selahattin Beyazıt, Muharrem Nuri Birgi, Süleyman Demirel, İhsan Sabri Çağlayangil, İhsan Doğramacı, Bülent Ecevit, Turan Feyzioğlu, Hasan Esat Işık, Kamuran İnan, Oğuz Gökmen, Gülten Kazgan, Memduh Yaşa ve Selçuk Yaşar.
Halil Tunç'un toplantıya katılmasını sağlayan dönemin Bil-derberg Türkiye Temsilcisi Selahattin Beyazıt'tır. Aynı toplantıya Alman İktisatçı Herber Giersch de katılmış ve çok önemli bir tebliğ sunmuştur. Giersch, "Serbest rekabet teşvik edilmelidir. Çok uluslu şirketler karşısında sendikalarınsa emek piyasasında tekelci bir durum yaratacakları unutulmamalıdır" demiştir. Sendikaların, emekçilerin haklarını savunabilmeleri için tekelleşmelerinin önlenmesini, aksi halde çok uluslu şirketlerin, emekçilerin haklarını sömüremeyeceklerine dikkat çekmiştir. Bu tebliği ile Giersch, Amerikan sarı sendikacılığını dünya sendikacılık hareketine tek çıkış yolu olarak göstermiştir. Tunç bu sendikacılığın Türkiye'de güçlenmesi için olağanüstü bir mücadele vermiştir.

Davos Dünya Ekonomik Forumu'nun karar alma sürecini oluşturan 8 adet konsey vardır. Bunlardan "İş Örgütlenmeleri Konseyi" ile "Küresel Sendikalar Konseyi" azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin Amerikan tipi sermayeye bağımlı sendikacılığı benimsemelerini sağlamakla görevlidir. Ecevit'in Çalışma Bakanlığı'nda yürürlüğe giren Sendika Grev ve Lokavt Yasası, sermayeye bağımlı sendikacılığın temellerini atmıştır. Türk-İş'in de değişmez genel sekreteri sonrasında, değişmez genel başkanı Tunç ve Seyfi Demirsoy, Amerikan sendikacılığının en itibarlı temsilcileri olmuştur. Tunç açısından bu itibar Bilderberg üyeliği ile ödüllendirilmiştir. Tünç, 2002'de vefat etmiştir.
Halil Tunç, Bilderberg (Türkiye) üyesidir.191

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir