Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bülent Eczacıbaşı

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Bülent Eczacıbaşı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ağu 2011, 00:16

Bülent Eczacıbaşı

Avrupa Sanayiciler Yuvarlak Masası (ERT) üyesi
Avrupa Sanayiciler Yuvarlak Masası Türkiye Genişleme İş Konseyi (TEBC) Başkanı Gönüllü AB Büyükelçisi
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi eski Başkanı
TESEV eski Başkanı

Türk-Pirelli A.Ş. Yönetim Kurulu eski Başkanı Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Eczacıbaşı İlaç Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Eczacıbaşı-Boxter Yönetim Kurulu Başkanı Eczacıbaşı- Warner Lambert Yönetim Kurulu Başkanı

Bülent Eczacıbaşı, Avrupalı Sanayiciler Yuvarlak Masası'nın (ERT) tek Türk üyesidir. Türkiye Genişleme İş Konseyi Başkanıdır. ERTye üyelik davetle olmaktadır. AB üyesi olmadığı halde 1991'den bu yana ERTde temsil edilen tek üye ülke Türkiye'dir. İlk Türkiye üyesi Profilo Holding Yönetim Kurulu Başkanı Jak Kamhi idi. Kamhi'nin ayrılmasından sonra Eczacıbaşı üyeliğe davet edilmiştir.

ERT, 1983 yılında Avrupa'nın önde gelen çok uluslu sanayi şirketlerinin başkanları ve AB Komisyonu üyelerinin aktif desteğiyle kurulmuştur. ERT, Avrupa sanayisinin güçlenmesi ve istihdamın artırılmasına yönelik politikalar geliştirmektedir. ERTde Fiaftzn La Farge, Nestle, Renault, Philips, Shell, BP, Lufthansa'ya, Pirelli'ya Siemens'e kadar 50 dünya dev şirketinin tepesindeki isimler yer almaktadır.

ERTyi oluşturan şirketlerin ciro toplamı 1,4 trilyon Euro ve toplam çalışan sayısı 4 milyon kişiyi bulmaktadır. ERT üyesi Baron Daniel Johnsen örgütün gücünü şu sözlerle vurgulamaktadır:

"Bizim etki gücümüz bir tür ikili devrimdir. İlki, devletin ve kamu sektörünün gücünü, deregülasyon ve özelleştirme yoluyla azaltma, ikincisi ulus-devletlerin iktidar güçlerini daha çağcıl ve uluslararasıcılık öğesiyle uyumlu bir Avrupa birimine teslim etmektedir. " Johssen, açıkça ulus devletleri "küresel köleleştireceğiz" demekte ve bu operasyonu devrim olarak nitelemektedir.

Eczacıbaşı, ERT ye "Türkiye-Avrupa İçin Ortak Bir Dünya " adlı raporun hazırlanmasına öncülük etmiş, takdim konuşmasında şunları söylemiştir:

"ERT ilk kurulduğu zaman Avrupa 'nin ABD karşısında gerileyen rekabet gücünden dolayı kaygılıydı. Bugün de aynı kaygı var. Üstelik bu kez ABD 'ye ek olarak Çin ve Hindistan da eklendi. Bu yılın özelliği, Türkiye 'nin taşıdığı ağırlık. Rapor, Türk girişimcilerin sahip oldukları dinamizmin, Türkiye 'nin AB 'ye üyeliği halinde birliğe de önemli katkılar yapacağına dikkat çekiyor. ERT, artık Türkiye 'nin adaylığını savunma platformu olmaktan öte bir şey. AB'nin sorunlarını Avrupalılar ile birlikte çözmeye hazırız. "

Raporda, "AB 'de Tek Pazar 'ın devreye girmesinden sonraki 10 yılda 2,5 milyon yeni iş, 877 milyar Euro ek gelir yaratıldığı vurgulanmaktadır. ERT, yeni üye ülkelerde 10 milyar Euro katma değer, 300 bin yeni iş yaratılacağını hesaplamaktadır. ERT, bir taraftan Tek Pazar 'ın daha da büyümesini, diğer taraftan da 'komşu ülkeler politikası 'nin geliştirilmesini istemektedir. ERT, AB'nin komşu ülkeler politikasının Bütünleşmiş Ekonomik Bölge'yi (BEB) hedef almayı önermektedir. ERT BEB'i herkesin kazançlı çıkacağı bir girişim olarak görmektedir. "

Özünde ERT geniş bir Avrupa pazarı ve bu pazarda Türkiye'nin bulunmasını istiyor. ERTnin küresel çıkarları bunu gerektiriyor. Türkiye'yi taşeron olarak yanında görmek istiyor. Eczacıbaşı, ERT üyesi olarak AB konusunda bazı lobi çalışmaları yapmak üzere Türkiye'nin Dublin Büyükelçiliği'nde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'den destek talep etmiş, Gül de konuyu Başbakan Tayyip Erdoğan'a ileteceğini ve şimdiden çalışmalara başlanmasını istemiştir. Gül, Eczacıbaşı'nın bu çalışmalarını daha etkili bir şekilde yürütebilmesi için ona, gönüllü AB Büyükelçiliği payesini vermiştir.

Eczacıbaşı, Boğaziçi Üniversitesinde, "Türkiye ve ABD'de Kadınlar: Ortak Bir Anlayışa Doğru " konulu bir sempozyuma sponsorluk yapmıştır. Kadın konusunun Avrupa açısından önemini, Alman işadamı Dr. Henkel'le yaptığı bir sohbette kavradığını ve bu nedenle sempozyumu gerçekleştirdiğini şöyle açıklamıştır:

"Geçen yıl Berlin 'deki TÜSİAD bürosunun açılışında önemli bir Alman işadamı olan Dr. Henkel ile yan yana düştük. Sohbet sırasında AB üyeliğimiz için destek konusu açıldı haliyle. Dr. Henkel asıl mücadeleyi Alman kadınları ikna etmek için vermemiz gerektiğini söyleyince işin önemini kavradım. Henkel, Eczacıbaşı 'na, kendisinin Türkiye 'nin üyeliğine karşı olmadığını ama karısının Türkiye 'de kadınların hor görüldükleri gerekçesiyle karşı olduğunu söylemiş. Abdullah Gül'ün, gönüllü AB Büyükelçisi olarak tayin ettiği isimlerden biri olan Eczacıbaşı zaten bir tür lobicilik faaliyeti içerisinde bulunuyormuş. Henkel'in söylediklerinden esinlenince kadın hakları ile sempozyum fikri doğmuş."

Toplantı davetlileri arasında Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler İnsan Hakları Komitesi Başkanı Barones Emma Nicholson da vardı. Nicholson, CFR'ce kurulan Roma Kulübü'nün Prens Hasan Bin Tallal, İhsan Doğramacı ve Lord Yahudi Menuhin ile birlikte bu kulübün üyesi. Nicholson aynı zamanda İngiliz Lordlar Kamarası, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikaları "ömür boyu" üyesidir. Eczacıbaşı da bunlara gönüllü hizmet sunmaktadır.

Eczacıbaşı, Kemal Derviş'in Arı Hareketi desteğiyle kurduğu ve Soros fonlarıyla desteklenen, "Ekonomik ve Dış Politika Forumu " (EDPC) ile Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi 'nin (CEPS) 27 Eylül 2004 tarihindeki toplantısında bir konuşma yapmıştır.

Eczacıbaşı, şunları söylemiştir:

"Artık Türkiye 'nin ve Avrupa 'nin ortak değerler inşa etme zamanıdır. Türkiye 'nin siyasi ve ekonomik entegrasyonuyla Avrupa 'nin farklı kültürler ve dinlere rağmen ortak değerler sayesinde barış, istikrar ve refahın sağlanabileceğini dünyaya kanıtlayacaktır. Avrupa sahip olduğu değerler ve ilkelerle 21. yüzyıla damgasını vurabilecek yegâne güçtür. Şiddetin küresel düzeyde arttığı bir dünyada bu gereklidir."

Eczacıbaşı, babası Nejat Eczacıbaşı'ndan devraldığı Türk Pirelli A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığından 2004'te ayrılmış ve yerini her ikisi gibi prestijli Bilderberg üyesi olan Selahattin Beyazıt'a devretmiştir. Böylece iki dev İtalyan ÇUŞ'u olan Fiat ve Pirelli, Türkiye'deki yatırımlarını bir diğer sadık adamın yönetimine vermiştir. Böylece dünyada oto lastiği üretiminde 5., enerji kablolarında İV, haberleşme kablolarında 4. sırada bulunan, dünyanın değişik ülkelerinde 21 oto lastiği, 50 enerji kablosu, haberleşme tesisleri olan Pirelli Türkiye ve Türkiye üzerinden Ortadoğu ile Asya pazarlarına açılan yolu garantiye almış oldu.

Eczacıbaşı, Türkiye'deki ilaç sanayinin önde gelen firmalarının patronudur. Eczacıbaşı İlaç Sanayi, Eczacıbaşı-Boxter ve Eczacıbaşı- Warner Lambert, ABD ilaç tekelleri ile ortaklık kurmuş, ulusal ilaç sanayinin yıkımına yol açmıştır. Günümüzde Türkiye'de yaklaşık 95 yerli ve 35 yabancı ilaç firması faaliyette bulunmaktadır. Değişik uluslara ait olan 35 firma da zaten ABD ilaç tekellerinin ortağıdır. Onların tam denetim ve güdümü altındadır. Eczacıbaşı bunların arasında başı çekmektedir.

Eczacıbaşı, TÜSİAD üyesi Cüneyd Zapsu'nun uzun süreli ısrarlarına dayanamayarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Boğaz'daki yalısında akşam yemeği vermiş ve Erdoğan'ı TÜSİAD üyeleriyle tanıştıran kişi olmuştur. O günden bu yana da desteğini sürdürmektedir. Bu nedenle de Erdoğan'ın gözünde özel bir öneme sahiptir.

Eczacıbaşı, İngiltere ve ABD'de sürdürdüğü üniversite öğrenimini yüksek kimya mühendisi olarak tamamlamıştır. Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı'dır. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı yapmıştır. Türkiye'de ilk Soros Vakfı olan Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfını (TE-üSEV) kurmuş ve ilk başkanlığını üstlenmiştir.
Bülent Eczacıbaşı, Bilderberg katılımcısıdır.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir