Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ahmet Ertegün

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Ahmet Ertegün

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ağu 2011, 00:08

Ahmet Ertegün

Bilderberg üyesi
Dünyanın en büyük müzik şirketi Atlantic Records'un Yönetim Kurulu Başkanı
500. Yıl Vakfı Kurucusu ve ilk başkanı
Türk-Ermeni İş Konseyi kurucu üyesi ve Konsey'in Danışma Kurulu Başkanı
Türkçe Araştırmaları Enstitüsü (The Institute of Turkish Studies) Yönetim Kurulu üyesi

Ertegün kendini şöyle tanımlıyor: "ABD başkanları içinde Ronald Reagan, çok yakın dostumdu, Bili Clinton da öyle. Roosevelt, babamın çok yakın dostuydu, babamın öldüğü gece eşi hemen bize taziyeye gelmişti. Ben, Trumanların kızıyla dans mektebine giderdim, o zaman daha senatördü. Başkan Carter da büyük Türk dostuydu. Başkan olmadan da onunla yakın arkadaştık. Sadece Nixon'ı hiç tanımadım, sevdiğim bir adam değildi. Ama onun sağ kolu Henry Kissinger hâlâ bizim en yakın dostumuzdur. David Rockefeller da çok büyük Türk dostudur, benim eskiden beri çok yakınımdır. Kenan Evren Paşa ihtilalden sonra New York'a geldiği zaman kimse onu kabul etmek istemedi, ne vali ne de belediye başkanı. Büyükelçimiz beni arayıp bu konuda bir şey yapmamı istiyordu. Vali korkuyor; davet verse Ermeni ve Yunan oylarını kaybedecek. Hemen David Rockefeller'e telefon ettim. New York dışındaki şatosunda Evren için büyük bir öğle yemeği vererek durumu kurtardı.

Council on Foreign Relations'ın (CFR) Başkanı Pete Peterson, Rum asıllı olmasına rağmen çok Türk dostudur. David'le Pete iki sene evvel Türkiye'ye gelip herkesle konuştular. Pete, her ay mutlaka bizim eve yemeğe gelir. Bazı insanlar bizi sadece eğlence hayatında çalışıyor olarak görebilir ama gerçek öyle değil. Biz çok ciddi insanlarız ama dostlarımızla oturduğumuzda elbette gülüp eğleniriz. Kendi aramızda konuştuklarımızı size anlatsam gazetenizde basamazsınız. Bütün dünyanın entelektüelleri 1920'lerde solcuydu, ben de o zamanlar solcuydum. "

Ertegün, dünyadaki bütün devlet başkanlarının yakın arka-daşıdır. Dünyanın en zengin işadamlarıyla içtiği su ayrı gitmez. Kissinger, Rothschield, Rockefeller, Carter can arkadaşlarıdır. Onları Bodrum'daki muhteşem malikânesinde her yıl ağırlardı.

Ertegün, ABD'nin dünya çapında etkili 11 şahsiyetinin oluşturduğu grubun üyesidir. Grubun dünya çapındaki üyeleri şu isimlerden oluşmaktadır: Henry Kissinger, David Rockefeller, Pete Peterson, George W. Bush, James Wolfhenson, Horst Köhler, Jimy Carter, Ronald Reagan, Brent Scowcroft, George Shultz, Samuel Huntington.

"Geçmiş yıllarda Türkiye ile İsrail'in dostluğu için çok çalıştım. Gide gele İsrail Cumhurbaşkanı ile yakın dost oldum. Yahudi lobisini bizim tarafa çevirmek için çok uğraştım ama bunu en doğrusu bizim ordu gerçekleştirdi. "

"Amerika'daki Hıristiyanlar ile Yahudilerin kurduğu bir topluluğun, Müslüman Ertegün'e dinler arası barışa katkıda bulunan insan olarak verdiği ödülün törenini izledim. Dışişleri eski Bakanı Henry Kissinger, ödül konuşmasında,'Bu bizim Ahmet'te şeytan tüyü mü var? Baksanıza bu gece Hıristiyanları, Yahudileri, Müslümanları aynı çatı altında bir araya getirdi' dedi. "

Ertegün'ün Atlantik Records adlı dünyanın en büyük müzik şirketi, Mayıs 2001'de AOL Time Warner, internet, film ve müzik alanlarında uzmanlaşmış dünyaca tanınan 8 büyük şirketin ana ortağı konumundadır. Dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı AOL, Time, Warner Bross ve CNN, grubun dünyaca tanınmış başlıca şirketleridir. AOL Time Warner'ın Türkiye'deki en büyük ortaklığı Aydın Doğan Grubu ile gerçekleştirilen CNN Türk'tür. Bu bağlamda Ertegün, Amerikan pop kültür emperyalizminin beyin takımı içinde yer alan çok önemli bir kişi konumundadır.

Goode'un, Amerikan okul ve kolejleri için Okul Atlası 1939, 1943, 1946 ve 1947 yıllarında ABD'de basılmış. 106 ve 107 A sayfalarındaki Türkiye'yi de içine alan bir harita yer almış. Harita Sevr haritasındaki Türkiye'nin biraz genişletilmiş hali. Bu atlasın basıldığı yıllarda, Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Münir Ertegün, bu haritayı bir "tecavüz belgesi" sayıp Türkiye'yi savunacak kişi o, üstelik bu zat Lozan Anlaşması müzakerelerinde Türk heyetinde kâtip. Türkiye'nin bu barışta kazandığı bütünlüğü en iyi bilmesi gereken kişi... Missouri Zırhlısı 1946 yılında bu zatın cenazesini getirmişti. O zaman bu hareket ABD'nin büyük jesti gibi övülmüştü. Lozan Anlaşması'nı imzalamamış olan Amerika, Lozan Anlaşması'ndaki Türk kâtibini, Japonya'nın kayıtsız şartsız teslim oldukları bu ünlü zırhlıyla getiriyordu. Ancak bu jest Türkiye'nin kayıtsız şartsız teslimine giden yolda ilk adım mıydı?

Atatürk'ün hukuk müşaviri, Lozan'daki temsilcisi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ABD Büyükelçisi Münir Ertegün'dür. Ertegün, ABD'ye o kadar önemli hizmetler sunmuştu ki 1944 yılında Washington'da öldüğünde Amerika'da çok özel konumdaki kişilerin gömüldüğü Arlington Mezarlığı'na gömülmüştü.
Kemikleri bu mezarlıktan çıkarılıp Missouri Zırhlısı ile 1946 yılında Türkiye'ye getirilmişti.

Ertegün, babasını şöyle tanımlıyor: "Babam çok filozof bir adamdı. Atatürk'ün çevresinde tek yabancı dil konuşan adamdı. Babam, Türkiye'nin dışında hiçbir mektepte okumadı ama çok iyi İngilizce ve Fransızca konuşurdu. Atatürk'ün konuşmalarını yabancı dile tercüme eden ilk kişi oydu. "

1923 Ankara doğumlu olan Ertegün, Romen kökenli Yahudi Mica ile evlidir. George Washington Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu olan Ahmet Ertegün, Bilderberg (Türkiye) üyesidir. 14 Aralık 2006'da ABD'de vefat etti.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir